Oscar adayı Türk filmi Mustang'i izlediniz mi?

Türkiye'de çocuk tacizlerini, çocuk evliliğini ve kız çocuklarının toplumdaki yerini işleyen film "Yabancı Dilde En İyi Film" dalında Oscar'a aday oldu.

Aslında Türk filmi demek doğru olmaz çünkü yapımcı Şirket Fransız ve bu yüzden ödül töreninde Fransız filmi olarak tanıtılacak.

Pek kaliteli bir film sayılmasa da gündeme getirilmesi gerekilen oldukça hassas bir konunun işlenmiş olması güzel bir şey.

Benim ilk dikkatimi çeken internette filmin altına yapılan yorumlar oldu.

Birkaç kişi "Bu yaşta çocukların evlenmesi gericilik de erkeklerle haşır neşir olması mı çağdaşlık?" gibi yorumlar yapmış ki ülkemizin insanlık seviyesini iki milyonuncu kez sorgulamama neden oldu kendileri.

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• Fransa Türkiye'yi kötü bir şekilde tanıtıyor dünyaya diye düşündüm biran.

0|0
    0|0
    • Senarist ve yönetmen Türk bildiğim kadarıyla. Ayrıca kötü bir tanıtım yok, bunlar gerçekler. En iyi film adayı Spotlight filmini izlersen olayın Türklerle alakalı olmadığını görebilirsin.

• Ona ikiyüzlülük deniyor işte. Ben niye sübyancıları destekleyeyim aynı ırktanız diye? Milliyetçilikten önce insanlık gerekiyor, o daha mühim.

• Ben genel konuştum ya o baska tabi. rusya ve Ukrayna için birşeyler yap hadi o zaman :))) bu konu uzar gider burada böyle uzatmayalım istersen. ben seni anladım iyi niyetlisin umarım sende beni anlamıştırsın :)

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• Yanlış hatırlamıyorsam bu filmi çekenler ilk türkiyeye teklif yaptılar oscarda türkiyeyi temsil etmek istediklerini söylediler ama hükümet tutmayacağını düşünerek reddetti ve şimdi film çoşuyor. Fransızların oldu haliyle.

0|1
    0|0
  • Çok geri kafalı insanlar var. Çok. Korkulacak derecede. İnsanlara güven olmaz. Karaktersiz insan çok. Adamım diye gezinen hayvan çok

0|1
    0|0
  • o tiplerde nedense vatan savunmasını kimseye bırakmazlar. haklılarda başka hangi ülkede tecavüzzcüler gururla yaşar

0|1
    0|0
  • Bu solcu tayfası genelde he he filmler çekip kendi kendilerine ödül verirlerdi. Ama bu sefer nasıl olmuş da academy awards'a aday olmuşlar anlamadım.

Şunların filmlerine katlanamıyorum. he he diyaloglardan başka birşey olmuyor.

0|0
    0|0
  • hayır güzel mi?

0|0
    0|0
    • Dediğim gibi film kaliteli sayılmaz. Oyunculuklar çok kötü ve çok daha iyi işlenebilirdi ama konusunu beğendim ben.

• ok. gitmeye çalışacağım

• izledim müthiş film. ama siyasiler ülkemizi kötülediğini düşündüğü için çok az yerde gösterime girdi. gerçekten rezillik bu durum

0|1
    0|0
  • Çocuk yaşta evlilik yapan kesim belli. Bence Türk filmi denemez

0|0
    0|0
    • "2012’de 16-17 yaş arasında; İstanbul’da 3 bin 278, Batı Marmara’da bin 208, Ege’de 4 bin 258, Doğu Marmara’da 2 bin 168, Batı Anadolu’da 3 bin 400, Akdeniz’de 6 bin 171, Orta Anadolu’da 4 bin 108, Batı Karadeniz de 2 bin 740, Doğu Karadeniz’de bin 62, Kuzey Doğu Anadolu’da 2 bin 174, Orta Doğu Anadolu’da 2 bin 902, Güneydoğu Anadolu’da 6 bin 959 çocuk evlendi."

Gördüğün gibi ima ettiğin kesimde diğerlerine oranla daha yüksek olsa da Türklerin yaşadığı bölgelerdeki oranları toplandığında Türkler çocuk evliliğinde baskın geliyor.

Kızlar Ne Diyor 5

• beni derinden etkileyen, bir yandan da alttan alta hırslandıran nadir filmlerden birisidir.

1|0
    0|0
  • halam geldi filmini de izlemeni öneririm konu ıtıbarıyla aynı

1|0
    0|0
  • Türkiye'nin imajını kötüleyecek her film nedense Yutdışında büyük ilgi görüyor. Çocuk yaşta evlilik Türklerde yoktur kimlerde olduğu da alenen bilinen bir gerçektir. Sonuçta Türkiye'de sadece Türkler yaşamıyor.

1|0
    0|0
    • Aşağıda da aynı şeyi söyleyen olduğu ve bölgelere göre dağılımını verdim. Gayette Türklerde görülen bir şey. Türkiye'nin imajı değil gerçekler söz konusu.

• Nerede yaşadığın umrumda değil o retorik soruydu. Her şeyi işinize geldiği gibi yontmanız da çok komik, kuranın insanlık dışı kısımları geçerli değil, sübyancılar da kesin kürtlerdir. Siz kusursuzsunuz.

• 600'lü yıllarda inmiş bir kitabı, O yılların zihniyetine göre yorumlamayacak kadar bilgiliyiz hiç değilse.

• İzlemedim.

0|0
    0|0
  • İzlemedim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...