Türkiye'de kaliteli film yapılamamasının nedenleri sizce nedir?

Türkiye'de kaliteli film yapılamamasının nedenleri sizce nedir?

Arz talep meselesi olduğunu düşünüyorum.
Korku deyince hooo cinli film kesin çok korkunç algısı ülke genelinde yaygın olmakla birlikte komedide de bel altını pek geçemedik ne yazık ki. Doğrusu neden ileriye taşıyamıyoruz kendimizi merak ediyorum. Adamların yıllar önceki çektiği (ben çocuktum) matrix filminin efektlerine biraz yakın bir filmimiz bile yok. Hatta çıtayı yükselteyim 1980'lerde star wars filmindeki efektler dahi yok. En efektli filmimiz Arog sanırım gerisini düşünün artık.

1|1
10|24

En İyi Erkek Görüşü

• Kaliteli film demek efekt demek değildir. Bilakis Turk sineması oldukça kaliteli filmler çıkarıyor. Ama dediğin gibi yüksek bütçeli filmler yok maalesef. Bunun da sebebi maliyet olsa gerek. Teknik olarak yapılabilir elbet, parayı bastırıp teknik ekipman ve personel tutabilir, böyle bir film çekebilirsin ama onu pazarlamak asıl mesele. Amerika da film şirketleri çok güçlü, hatta ülkemizde bile yerli filmleri amerikan şirketleri vizyona sokuyor. Hal böyle olunca yapımcı kar edemeyeceği filmler çekmekten kaçınıyor.

0|0
    1|1
    • Aslında efekt bir örnekti. Bir kere Türkiye'den kaliteli film 10 parmağı geçmez.

Bütçe konusunda; amerikan filmleriyle kıyaslarsanız, elbette öyle bütçelerin türk filmlerinde elde edilmesi imkansız ve fakat, ben her zaman kalitenin bütçeyle doğru orantılı olduğuna inanmıyorum. Yaratıcılık ve sinema bilgisiyle çok düşük bütçeli çok şahane filmler çekilebiliyor.

• Bence yanılıyorsun, Türk sineması oldukça iyi yerde. Çok iyi filmler çıkıyor, sana burada onlarca film sayabilirim. paylaştığın görsel ve verdiğin örneklerden dolayı amerikan sinemasına vurgu yaptım. bana göre amerikan sineması ikiye ayrılıyor. bir salonlar boş kalmasın diye yapılan gişe filmleri ve çoğunlukla bağımsız sinemacıların yaptığı gişe endişesi olmayan sinema filmleri. bu türkiyede de aynı aslında. ama sana katılıyorum, düşük bütçeyle çok iyi filmler çekilebilir. örn; bir zamanlar anadoluda.

En İyi Kız Görüşü

• Avrupa ve Amerikada bilim kurgu, aksiyon temeli çok geniş. Hayranlıkla izlediğimiz süperkahraman filmlerinin 40-50 yıllık temeli var ve teknoloji+maddi olanak bir araya gelince tüm dünyaya kolaylıkla yayılıyor.

Vizyondaki filmlere bakıyorum, komedi komedi komedi bazıları gerçekten güzel. Geri kalanlar aşk aşk aşk. Anlamlı filmler çok az çıkıyor. Türk kültüründe uzaya bilimadamı gönderelim, marsta kamp kursunlar vs konular yok. Çok zamanımız var bu temelin oluşması için. Senaristler de halkın en çok dikkatini çeken ve dinimizle alakası olduğu için korku filmlerine yöneliyor. Halk da aaa yeni film var hadi gidelim diyo. Değişiklik yapan biri olmuyo ortada. Konular değişmiyor ki, diziler de öyle. Zenginlerin hayatı çoğunlukla. Biz de tvnin karşısında (afedersiniz) mal gibi bakıyoruz. Sinemanın da orijinal konulara ihtiyacı var.

Ben Türk romanlarının sinemaya daha çok aktarılmasından yanayım, sıkıldım artık kavga eden ölen sevgililer görmekten. İnsanlar sinemaya gittiğinde kitabın sinemaya nasıl aktarıldığını tartışsın, oyunculuklar tiple değil tavırla ölçülsün.

Yapımcıların, senaristlerin kolaya kaçmaması lazım artık. İsteseler Anadolu'yu anlatan, tarihimizi anlatan çok güzel filmler yapılabilir. Tarih filmlerinde savaş sahnelerinde efekt çok önemli ki seyirci de inansın. Fikrimce uyduruk romantik komedi filmleri için harcayacaları kaynak ve zamanı bu şekilde harcasınlar. İnsanlar da araştırma ve bilgilenmeye yönelmiş olur.

Çook yol var daha alınması gereken :)

0|1
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum. Tarihimizde yüzlerce önemli olay varken bunları konu edinecek filmler yapamıyoruz.
      Ben çok takılıyorum ama: savaş filmi çekiliyor askerlerin üniformaları yepyeni gıcır, kuru temizlemeden yeni gelmiş, silahlar oyuncak çok belli, tüfeklerden kovan çıkmıyor. Savaş filmlerimiz müsamere tadında mesela hala güzel bir çanakkale filmimiz yok. Onlarcası çekildi ama hepsi milli eğitim bakanlığının ilkokuldaki öğrencilere izlettirilmesi için sipariş verilmiş sanki.

Erkekler Ne Diyor 23

• Bu dediğiniz gibi arz talep meselesiyle ilgili ve bunların dışında bizim sanata olan saygimizla alakalı (yapimcilardan bahsediyorum) filmi nasıl ucuza mal ederiz mantığı bu da seyirciye saygi duymadiklari anlamina geliyor... diğer bir sebebi ülke olarak çok gerilerde olmamız teknolojiden uzak olmamız. Cesaretsiz olmamız bizi yüksek bütçeli film yapmaktan uzaklaştırıyor devlet desteğinin olmamasida cabasi... Ülke olarak geride olmamizdan kastim şu... Mesela Amerikada bir yapimci film yapinca sadece sadece kendi ülkesinde bile izlense (amerika nüfusu 300 000 000) bizim filmlerden kat kat fazla izlenir sermayeyi kurtarmak daha kolay. Tanınmış popüler büyük bir ülke olduğu için daha fazla ülkede gösterime girme ihtimali daha yüksek.. Fakat türkiye için bu böyle değil fakat türkiyede bir çok ülkeye göre çok çok önde. Şuaniçin aklima gelen bunlar umarım aydinlatabilmimdir

1|0
    0|0
  • Kaliteli bir eser yaratmıyorlar. Yaratsalarda yeterince kaliteli oyuncu yok, filme yeterince bütçe harcanmıyor, illa bir komiklik şaka olsun istiyorlar saçmalıyorlar, özellikle güzelim filmlerle dalga geçmek için film çekiyorlar zaten başkada film yok hepsi böyle. Bu etkenler birleşince kaliteli film beklenemiyor. Yapmaları gereken yeterince bütçe, adam akıllı sağlam bir senaryo, düzgün oynicak oyuncular ( bizimkiler hep aşk dizisinde oynadığı için adamı aksiyon filminde görmek gülünç oluyor ) adam akıllı efektler, yeterince zaman, düzgün bir film seti ( çatışma sahnesinde arkada bizimkiler durup izliyor gülüyor filan saçma oluyor ). bir zombi filmi yapmışlardı lan kaliteli bişe heralde diye açmıştım, adam biz üsküdar çocuğuyuz diye zombi kovalıyordu 😒 komedi değil aksiyon yapın artık 😒 bütün bunların birleşmesi lazım, bir babayiğidin çıkıp yapacağını sanmıyorum

1|0
    0|0
  • fetih 1453 çıkmıştı zamanında ondan 10 yıl önce çıkmış filmlerden çok daha kötü kalitede ve çoğu sahnesi diğer filmlerden alıntıydı ona rağmen deli gibi abarttılar haftalarca konuşuldu film. olay dediğin gibi hem arz talep meselesi hem de insanların beklentisi düşük

1|0
    0|0
  • Şafak Sezer, Şahan Gökbakar gibi adamların rezalet filmleri bu kadar gişe yaptığı sürece yapımcılar devasa bütçelerin altına girmek istemez.

1|0
    0|0
  • arz talep olmasında haklısın
    ama birde şuna değinmek lazım
    "insanlara şunu yediririz bunu yediririz" mantığı var olduğu için yeni bir şey getirmek istemiyorlar nasıl olsa yabancılar yapıyor şeklinde düşünülüyor.
    Yapıyorlar aşk meşk dizi / filimi ikide acıtasyon ve dedikodu hoppp millet hemen sahipleniyor.
    2,5 saat dizi sürer mi ya

0|0
    0|0
  • Her sektorde olduğu gibi sinema sektöründe de torpilcilik var. Ayrıca senaristlerin zeka seviyesi de yerlerde geziyor. Zeki bir senarist hakkıyla gelmiş oyuncu grubu ve sağlam bir bütçeyle tüm dünyaya film konusunda ders verebiliriz.

0|0
    0|0
  • -Bizimkilerin büyük çoğunluğu para kazanmak için senaryo yazar ve oynatır. Para bitince de 2. , 3. ve hatta 4. sünü çeker. Bunu kolay yoldan yapmanın sırrı da insanları ağlatmak ya da küfürlü (sözde) komedi.

-Yabancılar, (iyi çekilmiş filmlerin yapımcılarından bahsediyorum. Kötüleri de çokça var çünkü) maddi kaygıdan daha çok, nasıl daha kaliteli bir yapım ortaya çıkarırızın derdindeler.

*Kısacası yapılan eserlerin kalitesini yönlendiren unsurları, sinemayı hangi amaç uğruna yaptığın belirliyor.

0|0
    0|0
  • Butce ve studyo olanaklari ike cok alakali bence. Film cekme pahali bir is ve izleyicide pek gitmiyor. Kotu tarafi halen konwdi filmleri ile idare ediyoruz.

0|0
    0|0
  • Günümüzdeki dizilere baksana sen... Ne senaryo, ne çekim, ne başka bişey... Sanırım türk halkının kalite oranıyla alakalı bir durum bu.

0|0
    0|0
  • Bence kaliteli film olması, en başında seneryodur ama bir okadarda efektlerin etkisi vardır. Tamam gene kaliteli filmlerde çıkıyor ama Türk Sinemasının yaptığı filmlerin %80 i ya aşk ya da komedi, neden? Çünkü bütçesi daha az, uğraşmak zorunda değiller, hepsinde konu aynı o onu aldatır şu olur bu olur vs.

İnsanlarda kolay para kazanma isteği var çünkü, nede olsa herkes izler yeterki film olsun. Bak Spartacuse? Bak 300 Spartalıya, millet çıldırıyor.

0|0
    0|0
  • Türkler korku çekiyo sinemada bizimkiler gülüyor
    En iyisi komedidir ya gülelim

0|0
    0|0
  • Valla yıllar önce çekilen kemal sunal filmleri daha komik. Ve yıllarca bıknadan izledik halada izler güleriz. Şimdi filmler bir bakımlık.2. De sıkıyor..

0|0
    0|0
  • Aynenya neden yoo :/

0|0
    0|0
  • Oynayacak artist yok

0|0
    0|0
  • Sermaye

0|0
    0|0
  • büyük oranda bu işler paraya bakıyor türkiyede bu parayı verecek yapımcı yok

0|0
    0|0
  • kemal sunal filmleri bir efsane...

0|0
    0|0
  • Bunun bütçeyle falan alakası yok bildiğin hayal gücü yok. Roman yazarı yok hep çalma çırpma. Haliyle iyi bişey çıkmıyor ortaya

0|0
    0|0
  • Eğitim ve kültür farki paralelinde yaratıcılık düşüncesinin de eksik olmasından dolayı

0|0
    0|0
  • Bütçe BÜTÇE senaryo senaryo senaryo daha da bir şey demiyorum

0|0
    0|0
  • para ve rtük

0|0
    0|0
  • Çok basit. Ülkenin çoğunluk zeka seviyesi odaklı yapılıyor filmler.

0|0
    0|0
  • Off mis gibi sucuk yapmış

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Holywood ta beyni takımı çalışıyor, en seçkin, en yetenekli insanlar ses, görsel efektler konusunda aylarca, yıllarca çalışıyorlar. Yani söz konusu para olunca ambalaj da süslü çıkıyor. Bu sektör İsviçre saat gibi çalışıyor ve sürekli kendini geliştiriyor yani onlar başka devire geçip bizim sinematograf hala eski usulü gelenekleri sürdürüyor. Yerli seyirci da diyor ki aşk, skandal, entrika istiyorum, "beynim hiç kımılmadan rahat rahat izlensin zaten yoruluyorum" diyor talep. TV programlara bakınca tam beyni yıkama prosedürü gerçekleşiyor, belki, hukümetin siparişi veya ünlü amerikan oyunlar, her yerde skandal, çekişme, bencilik, boş boş konuşmalar.

1|0
    0|0
  • Açık ve net iki sebeb var ya yeterince üretici zeka yok ya da işlerine gelmiyor her şeyin kolayına kaçıyorlar bir dizinin bir bölümünü çeker gibi sinema filmi çekiyorlar ve asla ilerlemeyecekler zaten Yeşilçam hariç Türk filmi izlemem saçma sapan filmler çıkıyor piyasaya.

1|0
    0|0
  • Beceremiyolar

1|0
    0|0
  • Ya yurt dışından alıntı yapıyoruz ya da fikir yok. bizde yetenek yok

1|0
    0|0
  • Cimriyiz 😆😆😆 az parayla buyuk hayallerimiz var bizim

0|0
    0|0
  • Turkiyede anca saçma sapan aşk filmleri yaparlar çoğuda çakma

0|0
    0|0
  • bütçe

0|0
    0|0
  • İzleyicilerin talebi o kaliteden fazlasını gerektirmiyor sanıırım.

0|0
    0|0
  • Beyin yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...