Kapat

İyi şairlerin fantezilerine dayanarak şiir yazması size ne düşündürtüyor?

Ozellikle iyi sairler yaşadıkları ya da yaşıyor olduklari hatiralardan, deneyimlerinden değil de gözlerinin önüne gelen o sisli hayallerden ilham alıyor. Neden böyle? Deneyim mi hayaller mi daha üstündür?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında oradaki olay biraz farklıdır. Şairlik bambaşka bir boyuttur. Şiirlerde gerçeklik payı daha azdır, bunun nedenleri şaire gore farklılıklar gösterir; duygulari saklamak ister, yaşadıklarını saklamak ister, yaşamadıklarını şiir yoluyla yaşamış gibi anlatır veya yaşamak isteyipte, yaşaymadıklarını şiir yoluyla anlatır. Şairinde dediği gibi: şiir efsunlu bir efsanedir; gerçeklik payı bir o kadar az, hissedilenler zirvede.
    Bana göre bir şair ne kadar hayalperestse o kadar iyi şairdir. Mesela; bomboş bir odada şiir yazmak imkânsız gibidir; eğer bunu başarırsa bir şair, o zaman mükemmelliğe ulaşmış demektir. 🙂

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sanatci dunya uzerinde bulundugu yerden, konumdan elindeki malzemeleri carpici bir sekilde elebiliyorsa tadindan yenmez.
    Siir pek sevemesemde hayyama asigim.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 8

• Bence tespitin yanlış. Her zaman için iyi şairlerin tarihe geçmiş şiirleri yaşadıklarıdır. Bu yüzden bizleri etkilemiştir hep, yaşamadığın bir duygu tatmadığın bir his anlatıldığında karşı tarafa yavan gelir.

Soruna cevap ise deneyim üstündür, 20'li yaşlarda belki sana hayallermiş gibi gelebilir ama zamanla anlarsın :)

0|0
    1|0
  • Sanat, hayalgücü gerektiren bir şey. Ben de yazarken deneyimlerden daha çok hayalgücümle yazarım. Bazen çok karanşık ve kapalı yazılar çıkar bazende bunu ben mi yazdım ! derim.

0|0
    0|0
  • Onu bunu bilmem de hayaller deneyim haline gelirse iyi 😀

0|0
    0|0
  • Deneyi mi hayallere katarak yazmak ve o duyguyu başka bir betimleyle okuyucuya aktarabilmek güçlü kılar bir şiiri. Ben şiir yazarken böyle yaparım.

0|0
    0|0
  • Bence çok dusunceliler hayatta olan biten herşeyin farkindalar kendilerini bir şeye adiyorlar mesela aşk mesela doga

0|0
    0|0
  • Deneyimin daha üstün olduğu gerçeğinin kanıtı:Nazım Hikmet.

0|0
    0|0
  • yazmak demek zengin bir hayal dünyasına sahip olmak demektir

0|0
    0|0
  • Olmayanı görmek önemli

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Onları anlayabildiğim için bu beni pek heycanlandırmıyor. Nasıl yazdıkları ve hisleri şu an kafamda bir resim. Gel gör ki anlatamıyorum. Ama bence onlar hayal ve deneyimi sentezliyorlar. Hatta çoğunlukla hayali deneyim olarak farzediyorlar..

0|0
    0|0
Yükleniyor...