Güzel görüp sevmeyen, yörükce akildandir. Bu turku sozunun anlamini cozemedim?

Ne demek istemis Yildizdogan bu turkusunde? Turkunun ismi Yorukce.

0|0
0|3

Erkekler Ne Diyor 3

• yörük göçebelik demek göçebenin eş anlamı ise devamlı yer değiştiren mekan değiştirme bulunduğu yerde geçici olarak kalmaktır konaklamaktır. müziklerde kullanılan güzel görüp sevmeyen ise deyimdir güzel kalbinde kötülük olmayan kadın vs anlamındadır buda şu oluyor güzel iyi huylu kadını sevmeyen adam geçici sever o gönülde kalmaz başka kişileride sever demek istemiş.

1|0
    0|0
    • Ha yani aslinda yoruk burada biraz mecazi kullanilmis oluyor? Yani tam mecazi degil de, akli basinda degil anlaminda? Ne istedigini bilmeyen dedigin gibi daldan dala konan

• Ben gercekten anlam verememistim bir turlu :) halbuki mantikli yani. cok tesekkurlerr :)

• hayatta böyle aslına bakarsan çözemediğin bir soru poroblem anlaşmazlık varsa bakış açısını düzeltmek gerek ondan sonra kendiliğinden çözülüyor zaten ve rica ederim :)

• Türkler yörüktür ve hep göcebe hayatı yaşayıp savaşmışlardır. Tahminim millet sevgisi, devlet sevgisi kadın sevgisinden ağır bastığı için gözleri güzelleri görememiştir olabilir..

1|0
    0|0
  • Yörüklerde güzel kadın başa beladır nazını çekmek zordur çirkin olursa aklın evde kalmaz kimse ona bakmaz görüşü vardır onu dile getirmiş.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...