Minibüslere ters bindiğimizde neden bazılarımızın midesi bulanır?

Minibüslere ters bindiğimizde neden bazılarımızın midesi bulanır?

Veya bir şey okuduğumuzda,

0|0
5|9

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• o bazılarından biri de benim... bilmiyorum ama çok rahatsız edici oturmamayı tercih ederim

0|1
    0|0
  • Ben mide bulantısını sanırım kulaktaki bir sıvının sarsıntıda sallandığını bunu da beynin tehlike olarak algıladığını ve bu yüzden mideye çıkartmak için uyarı gönderdiğini sanırım cümlenin sonu gelecek bu yüzden midenin bulandığını biliyorum :) ters olunca sanırım beyin daha çabuk alarm alarm diyor, çünkü o sırada gerçekten hemen bulanıyor..

0|0
    0|0
    • Salıncakta sallanırken, otobüste aşağı bakıp kitap okurken veya tepede tv varsa çok yukarı bakarken, ama tam karşıya bakarsam bir şey olmuyor. Bedensel olarak herkeste olmayan bir durum bu

• Evet o anda gözlerini fazla hareket ettirmeyeceksin, sabit bakmalı, ve ben öyle bir durum olduğunda esnemeye çalışıyorum o da biraz engelliyor :)

• aynen ikiside oluyor bende.

0|1
    0|0
  • Psikolojik bazılarının illa yola bakma ihtiyacı oluyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Bu ne psikolojik ne fizyolojik ama ikisi birden yani psikosomatik bir sorun.

Beyin vücudu konumlarken 3 veriye dikkat eder.

1-İçkulak sıvısı içindeki tüycüklerin bildirdiği duruş

2-Ayaklardan gelen yerçekimi etkisi ile dikey bilgi

3-Gözlerden gelen yatay bilgi.

Bu üç kaynaktan gelen verilerle beyin vücudun sabit olduğunu algılar ve bundan sonraki emirleri verir..

Beyin vücudun kendi emirleri dışında hareket ettiğini bu üç kaynaktan biri tarafından algılar ve diğer iki kaynağa da konumu sorar. Ayaklar buna dikey cevap veremez ve sabit durduğunu bildirir. Gözler ise vücudun hareket halinde olduğunu bildirir ve bu da yatay konumlandırmayı bozan ilk sinyal olur. İç kulaktan gelen cevap da vücudun sabit olduğunu bildirince beyin bunları yorumlayamaz ve başdönmesine benzer bir duygu yaratır. Buraya kadar fizyolojik durum .

Kişi araçta yüzü öne dönük olsa da arkaya dönük olsa da , sinyallerin birbirini tutmaması yüzünden konum kargaşası başlar ve psikolojik olarak engel olamayacağı bir ( karadeliğe gibi ) çekilme emilme hissine kapılır. Buraya kadar da psikolojik . Buna direnmeye çalıştıkça da sinirler bu gerilimi en kolay etkilenen mideye aktarır ve doğal sinyallerini karıştırır. Bu da mide bulantısını başlatır . Bu da psikosomatiktir. Düz de otursa ters de otursa farketmez ama

ters oturmanın daha etkilediği şeklinde bir de önyargılı fikir vardır, daha hızlandırıcıdır.

Bunu harekete düz veya ters nasıl olursa olsun yenmek, sıkça bu tarz hareketlere maruz kalmakla olur. Bir ev kadını ayda bir araca düz ya da ters binerse bu sorunu yaşayabilir ama onun öğrenci oğlu hergün servisle sabah akşam gidip gelse de bu sorunu yaşamaz.

0|1
    0|0
  • Ben terste gidiyorum düzde çocukken atarlardı bizi kartalın bagajına arkaya baka baka giderdik psikolojik herhalde .

0|0
    0|0
  • beyinsel süreçlerle ilgili.

nasıl ki bazı insanlar solak bazıları sağlaktır... Onun gibi ters gitme huzursuzluk yaratır ve rhatsız vücüt tepki verir.

0|0
    0|0
  • Minibüslerde ters koltuk mu var ?

0|0
    0|0
  • Sebebini hiç araştırmadım ama, oldum olası ters gidemiyorum. 2 saatlik yolu ayakta gidiyorum yinede oturmuyorum ters.

0|0
    0|0
  • onun midesiyle alaklaı

0|0
    0|0
  • çünki münübüs sürekli dur kalk yaptığından ve ters gitmeye alışık olmadığından

0|0
    0|0
  • Alışkın değildir

0|0
    0|0
  • kişiyle alakalı terslikle değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...