Karı kelimesinin anlamını biliyor muydunuz?

her ne kadar çoğumuza kaba gelse de güzel bir anlamı varmış.
koca: dağ
karı ise dağdaki kar tanesi demekmiş :)

0|0
1|11

En İyi Erkek Görüşü

• Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür…

Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.

Eşim olma, karım ol! Beni tamamla…

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Karı kelimesini ben zaten kar olarak biliyordum iyi ki bizi aydınlattın teşekkür. :D

1|0
    0|0
  • Karıyı kaba sananlara.

1|0
    0|0
  • Kocakarı : Karlı Dağ?

1|0
    0|0
  • öğrenmiş olduk

1|0
    0|0
  • kaynak gosterebılır mısın, aslı olan bırsey oldugunu dusunmuyorum!

karı:
    isim
    1. isim Bir erkeğin evlenmiş olduğu kadın, eş, refika, zevce
    "Eve varınca karım Fadime kapıyı açar." - S. F. Abasıyanık
    2. Kadın
    "Analar ağlıyor, nişanlılar ağlıyor, karılar ağlıyordu fakat Saliha kadın buna alışmıştı." - H. E. Adıvar
    3. Yaşlı, ihtiyar

0|0
    0|0
    • kaynağım anadoluda yaşlı bir amca. kendisi bana böyle anlattı eski dilde böyle olduğunu söyledi. açıp tdk dan yazmadım. kaynagım kitap sayfalarından çok yasanmıslıklar

• en azından bakıp guvenebılecegım bı yer (!)

• olabilir sen ona güvenirsin ben de buna. dediğime inanmak gibi bir zorunluluğun yok. ben de tdk değilim zaten.

• Tdk da öyle yazmıyor. Kaynak neresi

0|0
    0|0
    • yaşlı bir dede

• Görmene gerek yok. Google da aratabilirsin. Ben burada kimseyi suçlamıyorum. Sadece olanı söyledim ve bir daha yapma diye de öneri yaptım. Yardımcı olduğum için teşekkür etmek yerine yaptığın çıkışma moral bozucu.

• her yorumu google da aratamam kusura bakma. senin de bana baskasının hakkını yeme demen kırıcı.

• Karı demek bakire olmayan bayanlara deniyor anadoluda.

0|0
    0|0
    • yoo ben anadoluda yasıyorum hiç öyle bişey duymadım

• Duymadın ama var öyle bişey annene sor bak kız ile karı arasındaki farkı söylesin sana. Daha çok erkekler bilir bunu.

• burada kadın denir kız olmayana

• Gunaydin! :)

0|0
    0|0
  • ayy çok romantiikkk :D

1|0
    0|0
  • Buda demek oluyoki nekadar kar tanesi duserse hepsi kocaninmi 😁

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Anlamı güzel ama fonetik bir kelime değil kaba geliyor kulağa. İsmimle hitap edilse tercihimdir o derece.

1|0
    0|0
Yükleniyor...