Bu ayet hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kuran-ı Kerim'de 5. sure olan Maide'nin 51. ayeti

' Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez '

Güncellemeler:
Düşünmekten kasıt haşa ayeti eleştirmek değil

0|0
7|20

En İyi Erkek Görüşü

• Yüce Rabbim bizi uyarıyor ama işte biz gala gafiliz. Hiç bir zaman kafirler Müslümanlara dost olmaz onların dinlerine geçmediğin sürece.

0|0
    0|0
    • Peki sence şiilerden dost olur mu

• şiilerde müslümanlar gibi allah'a kuran'a peygambere inanmaktadır Tek farkları peygamber efendımız oldukten sonra hz alı ve onun evlatlarını olan 12 imam ın itikatlarına uymuslardır Kelime şehadet getiren müslümandır ALİ İMRAN-103 süresinde Allah bizi apaçık uyarmıştır biz hala mezhepçilik yapmaktayız Ne der Hep birden Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, bölük bölük olmayın ve anın Allah'ın size verdiği nîmeti, anın o zamanı ki düşmandınız birbirinize, kalplerinizi uzlaştırdı, nîmetiyle kardeş oldunuz. İçinde ateş dolu bir çukurun tam kenarındaydınız, sizi kurtardı oradan. Allah, doğru yolu bulursunuz diye delillerini böyle açıklar işte. Bu ayet bütün müslümanları kardeş yapar

• Onların itikadını say bakıyım desem sayamazsın buradan boş boş konuşuyorsun. Onlar Ehl-i Sünnet düşmanı sahabi düşmanlarıdır.

En İyi Kız Görüşü

• Başka dinden birine yardım etmek ayrıdır ancak dost olup içli dışlı olmak ayrıdır Allah onların içini ne düşündüğünü nasıl olduğunu bizden iyi bilir uzak durmamiz gerekiyorsa durmaliyiz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Maide suresi 51 (Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyiniz. Çünkü onlar sadece birbirlerinin dostudurlar. İçinizden kim onları vekil edinirse onlardandır. Şüphesiz Allah, zâlimler topluluğuna doğru yolu göstermez.[98])

Sebebi ise

Bakara suresi 107

Göklerin ve yerin mülkiyet ve hükümranlığının Allah'a ait olduğunu da bilmez misin? Sizin için Allah'tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.

Tevbe suresi 116

Göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır; yaşatan ve öldüren O'dur. Sizin Allah'tan başka ne bir dost, ne de yardımcınız vardır.

Buradaki dost kavramı arkadaş değil ALLAH'a ait olması gereken bir kavram. ALLAH'tan başkasını dost , veli edinmeyin diyor.

0|0
    0|0
  • Müslüman isen bu ayet Hakkı'nda ne düşünüyorsun demen saçma ! Allah'ın ayetleri yoruma açık değildir. Ne ise odur ! Ak-troll musun nesin, defol buradan gözüm görmesin.

0|0
    1|1
    • Asıl senin bu yaptığın günah. İnsanları tanımadan yargılamanın günah olduğunu Peygamber Efendimiz bizzat söylemiştir. Yorumlamaktan kasıt Allah'ı haşa eleştirmek değil ayrıca olay yorumlamakta değil. Günümüzün hristiyanları ve yahudilerin Müslümanlara olan tutumu

• bu ayette dini olarak hristiyan ve yahudiler kast edilmiyor. Bugunku modern anlayasi gore yorumlarsak eger kuranin mucizesine taniklik edecegiz:

Kapitalist duzendeki hristiyan ve yahudi sermayesi ile mazlumlari ezenler (muslumanlar) eger bu zalim kapitalist duzenden yana olanlar, bilsinler ki onlar artik onlardandir.

2|1
    0|0
  • Ayıp denen bişi var
    Aralarında senin dinindeki insanlardan daha iyi dostluk yapabilecegin kimseler var bu bir gercek
    Yav neyin ne oldugunu görüyoruz biz
    Senin alimin osuruguyla dünyayı durdururken ( Tanrı dostu cünkü)
    Adamlardan daha saglıklı bilgiler edinebiliyosun
    Geçiniz artık efenim bu isleri yıl olmus 2015 hala hristiyanmis müslümmüs yahudiymis cartmıs curtmus ırkına dinine bakarsan yalanlari oynarsin sonra gelir senin dininden adam parmagi basar kimin dostlugu daha iyiymis gösterirler adama yazcak cok sey varda vaktim dar saglıcakla hayır Allah coluguma cocuguma para yerine beyin verir ins zira para şan şöhret pekde önemli olmadıgını görüyoruz sizlerin sorularıyla karga tilki misali peyniri alırlar adamın agzindan

0|0
    0|0
    • Dipnot olarak ekliyem kimse tanrıdan iyisini bilemez bilirim diyen varsada tanrı denemek amaclı ceyrek porsiyon beyin takmıstır

• Be Hey Kafirler! Şiiler Kadar Üzerinize TAŞ Düşsün !

0|0
    0|0
    • ALLAH (C. C.)'ın Laneti Şii Düşmanlarının Nitekim Kafirlerin Üzerine Olsun!

• Yahudi hristiyanla kisitlamayin. Gayri muslimlerden bahsediyor. Ve dusunecek birsey yok. Dost olunmayacak. Bu demek degilki dusman olun. Fakat soyle onlarin yaptigi hic bir seyi yapmayacaksin orf onden adetinden etkilenmeyeceksin. Bir gayri muslim komsun olabilir. Komsu hakki bir seye ihtiyaci varsa yardim edeceksin. Dost edinmeyeceksin.

0|0
    0|0
  • Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez. Benim bildigime göre en çok paygamber yahudilere gönderildi onlara öncelik edip yol göstersin diye hz. musa ve davut en önemlileri.
    Ayrıca yahudilik ve hristiyanlıkta Allah'ın emri ile olmadımı? Peygamberler gönderildi yol gösterildi o dini seçmeleri istendi. Ben müslümanım ama soruya mantıkla baktım

0|0
    0|0
    • Biz muslumanlar asli olan incil ve tevrat a da inaniriz. Ve tum diger peygamberlerinede inaniriz. Son peygamber geldi. Ve son kitap indirildi. Ve diger kitaplarin hukmu kalkti. Kuran`I kerim i inkar edenler. Kafir olmustur. Incil ve tevrat da Allahin indirmis oldugu bir kitap inkar etmiyoruz haşa. Ama o kitaplarin hic bir hukmu kalmadi.

• Arkadaşım polemik yaratma surenin bir kısmını mealini almışsın kimsenin kafasını karıştırma tamamını oku yahudilik ve hristiyanligin üzerine zaten islam gelmiştir hak din islamdir

0|0
    0|0
  • dostluk içli dışlı olmak anlamındadır. ancak onlarla hasta ziyareti cenaze dolayısıyla geçmiş olsun yapabilirsin.

0|1
    0|0
    • elbette

• müslüman olmayanların içinde şeytan tarafından bize karşı kin vardır herhalde o yüzden uyarıyor

• kural oldukça net açıklanmış düşünmeye gerek var mı

0|0
    0|0
  • Dogru ama bu araplar icinde gecerli Zamanında Araplari dost edindikte ne oldu bizi sattılar

0|1
    0|0
  • Olması gerekeni anlatmış.

0|0
    0|0
  • ayetlere inanmıyorum.

0|0
    1|0
  • Ne düşünücez. Müslümana müslümandan baskası fayda etmez.

0|0
    0|0
  • ALLAH kelamıdır yorum yapmak elestırmek haddım degıl sadece amenna ve saddakna derım

0|0
    0|0
  • İsrail dostumuzdur diyenlere kapak olsun

0|0
    0|0
  • dost olduklarından dolayı mı 2. dünya savaşında hristiyanlar yahudilere soykırım uyguladı? :D

0|0
    0|0
  • Aynen öyle bakınız amerika-İsrail ortaklığı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Dost edinmeyin derken cok samimi olmayın demek istiyor... Zira batıya baktığın zaman Müslümanlara tutumlarını net görebilirsin. Fakat bu ayeti onlara düşman olun tarzında anlayacak insanlar mutlaka çıkacaktır ama oyle bir şey değil bu. Ayete en güzel örnek Amerika-İsrail olabilir.

1|0
    0|1
  • Canim sana şöyle ifade edeyim iste yahudiler ve hristynlar ile dostluk kurmayın Allah inanmayanlara kalbinde zerre inanc iman olmayanlara cehennemi farz kilmis onlara yol göstermez aksine onları sapkinliga ugratir ve yoldan cikarlar Allah diledigine yardim eder kurtarir diledigine kurtarmaz.

0|0
    0|0
  • doğru bı ayet bence. dost olunmaz ama ticaret falan yapılabılır bıldığım kadarıyla. soyle dussunmek lazım mesela ben onceden namaz kılmıyodum, en yakın arkadasım kılıyordu, sonra ben de basladım namaza. bır ornek daha vereyım sınıfta arkadasının vesılesıyle kapananlar oldu. bunuun gıbı. insana aılesı ne dese desin bir arkadası kadar davranısların etkı etmez. yanı ınsanın dostları onlara en ıyı yol gosterıcısidir, gayrımuslım bır ınsanla arkadaslık etmek doğru olmaz

0|0
    0|0
  • diyorki kendi dininizde oturun kıçınızın üstüne bu konuda taviz vermeyin.

0|0
    0|0
  • ayet yanlış.

0|0
    1|0
  • Biz napıyoruz hala batı hayranlığı

1|2
    0|0
Yükleniyor...