Atalarımız Osmanlıyi seviyormusunuz? Tarihini ne kadar biliyorsunuz?

Osmanlıyı severmisiniz? Tarihini ne kadar biliyorsunuz, ilgileniyormusunuz?

Benim en sevdiğim tarih diyebilirim, Fransa'da dogdum için burada okulda fazla konuşulmuyor malesef. Türkiye de ki gibi okulda öğrenmeyi isterdim, kitap okuyup farkı kapatmaya çalışıyorum. Türkiye de ki okullarda güzel öğretiliyor mu?

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• Burada da tıpkı Fransa'daki gibi çarpıtılmış bir tarih okutuluyor. Çünkü her rejim kendinden önceki rejimi karalar. Tarihi, kendi çıkarı doğrultusunda yontar, değiştirir, gizler. Böyle yapmaz, eski rejimi övecek olursa "madem güzeldi neden yıktın" derler adama.

Ünlü siyasetçi Süleyman Demirel demişti ki:
    "Osmanlıyı biz de kötüledik. Çünkü Osmanlıyı methetsek, cumhuriyeti tutturmakta zorluğumuz olurdu. Yalnız, şimdi dönüp geriye baktığımız zaman şöyle kötüledik, biz, kahramanlıklarla övündük. Yani Kanuni Sultan Süleyman'ı kötülemedik hiçbir zaman, yahut Fatih Sultan Mehmed'i kötülemedik. Ama padişahlar dendiği zaman topyekün kötüledik. Böyle bir dönemi geçirmek mecburiyetindeydik."

Ama bu hükümetle birlikte gerçekleri haykıran tarihçilerin sesi daha gür bir seda ile çıkar oldu. Sayıları halen az ve 90 küsür senedir beyinlerin yıkanmış olması sebebiyle halen pek prim yapmasalar da araştırırsan onları bulabilirsin.

1|1
    0|0
    • Teşekkür ederim, demekki bu yüzden bazı yorumlar osmanlıyı sevmeyen çok diyor. Üzücü gerçekten

• Aynen Atatürkün yaptigi diktatörden farkı yok nefret edenleri anliyorum da sevenler hatta tapanlar ne iş? Dediğin gibi beyni yıkanmış cahil sürüsü hepsi tek bildikleri batı özentisi, batı secde etse bunlar yapacak o kadar muhim durum. Ben iyiki Fransa da yaşıyorum diyorum bazen kemalist egitim sistemi görmedim, ve burdaki türkler de zaten daha batı düşmanı, neresini sevelim gavur adetlerinin ya

• Benim malesef İstanbul'da yaşayan akrabalar aynı kafadan, yazık onlara, içki içmeyi mini eteği medeniyet saniyorlar. Ha mini etekle bir sorunum yok, sorun bunu bisey sanmalari

En İyi Kız Görüşü

• Severim tabiki şaşırdım doğrusu burdaki bazı insanlar osmanlidan nefret eder

1|0
    0|0
    • Öyle mi? Neden ya? İlginç

• Kemalistlerin meselesi din dusmanligindan baska hic bir sey olamaz. Boyle mașa bir olusum olamaz ya. Bu kemalistler varya hani o cumhuriyet doneminde osmanli el yazmalarini eserlerini avrupaya satan kisiler bunuda unutmamak lazim. Soylenecek cok soz varda iiste anlayana sivrisinek saz anlamayana sazi soksan az :)

• @hatip01 Aslında bu kemalistler kadar kendi milletine kültürüne düşman olup hain olan yok

Erkekler Ne Diyor 11

• Milli eğitimin izin verdiği kadarıyla kitaplarda yazılıyor. Genel olarak doğuş yükselme duraklama gerileme ve çöküş zamanı olarak parçalara ayrılmıştır. Çoğu ayrıntı ve gerçek milli eğitim kitaplarında yazmaz ancak dikkatlice okuyanlar için tarih bambaşka bilgiler sunar. Örneğin çöküş zamanında filan padişaha ingilizler özel bir anlaşma önerirler anlaşmanın neredeyse bütün maddeleri bizim aleyhimizedir. Ancak padişah bunu kabul etmez. Ne hikmetse 3 ay içinde yeniçeriler ayaklanır ve o padişahı deli olduğu gerekçesiyle tahttan indirip yerine yeni bir sultan geçirirler ve yine ne hikmetse bu sultan söz konusu anlaşmayı hemen imzalar. Sence bu işin altında bir bit yeniği yok mudur? Dediğim gibi dikkatlice okuyana tarih çok şey anlatır.

1|0
    0|0
    • Aynen katılıyorum:) o bit yeniği de ingiliz ajanlarını tabi

• Çok bilgilisin galiba, sana çok ihtiyacım var o zaman 😊

• Yok yok o kadar bilgili değilim hatta tarih zayıf olduğum konulardan biridir. Tarihe dayir elbet bildiğim 3-5 bir şey var ama daha çok öz kültürümüzü kapsayan türden bilgiler örneğin orhun kitabeleri çin seddi apl arslanın romen diyojenle olan savaşı gibi. Yoksa başlı başına tarihimizi bilmiyorum. Hatta sırf bu açığım yüzünden katledildiklerini iddia eden yalancı ve hayin pkk lıların karşısında pek konuşamıyorum.

• ben kırgının şahsen bizim karamanoğlu beyliğini çok üzdüler :( :( ama helal olsun gerçi azıcıkta kıskanıyoruz ondandır

1|0
    0|0
  • Tabi konuşmazlar kimse zamanında onlar dahil hepsinin baş belası olduğumuzu biliyorlar çocuklarına bunları anlatmak istemezler.

2|0
    0|0
  • Osmanlı hanedan tarzını, yayılmacı işgalci politikasını sevmiyorum, kültür adına da örf adet adınada ne bıraktıysa da anadolu halkı bırakmıştır

0|2
    3|0
    • İşgalci mi? Osmanlıyı diğer sömürgeci ülkelerle kıyaslamamalısın, kültür adına bıraktığını Anadolu halkından koparıldı sadece cumhuriyetle, alafranga algısıyla vs.

• @hatip01 ben bir tane hakaret etmedim sizlere, size bravo sağolun

• Yorumu kaldirmissin lakin bir sizin oyle oldugunuz gercegini degistirmiyo brader. Haksiz oldugunu bilmende iyi bisy. Hadi EYVALLAH

• Dünyada tarih denilen şey, Türk tarihinden ibaret. Yıllarca sömürgemiz altında olan Fransada nasıl Türk tarihi yok :D

1|0
    1|0
    • Anlam vermedim yorumuna, daha açık olurmusun

• Arkadasin demeye calistigi sey nerde olay var orda biz variz. Tarihi yazanlar bu millet zaten biraz espirili yaklasmis :)

• Sevdiğim söylenemez, Anadolunun anasını ağlatmış. Türkü adamdan saymamış, ezmiştir. Coğrafyada hüküm sürmüş bir hanedan ailesidir. Meşru ya d agayrı meşru atam da değildir.

1|0
    0|0
  • Osmanli sevilmezmi ya insan tarihini ecdadini nasil sevmez? Heleki boyle ulu bir tarihin ulu bir ecdadin torunlariysak. Bize unutturmaya calisanlara inat!! Osmanli geri gelecek

1|0
    0|0
    • İnşallah :)))

• Aynen katılıyorum işgal edilseydik bundan farkı olmazdı, anlamıyorum neden bu kadar kör insanlar. ^^ konuyu açtım çünkü bu aralar hep osmanlı tarihi okuyorum okudukca insan keşke hala olsaydı diyor :(

• Bu kadar korler cunku cocukluktan beri beyinlerine islemisler. Osmanli kotu pis diyediye. Kotulemedikleri biseyi kalmamis. Saltanatms padisahlarmis halifeliklimis vs. Hepsininde tek sebebi var tabiki oda tarihinden guc alip osmanliyi daha dogrusu onun ruhunu yeni osmanliyi tekrar diriltmemek. Nasil guclu bir temelleri varmis ki 200 yilda ancak yikilmis! Ancak yikabilmusler. O yuzden istenmiyo, islamiyetin şu an merkezi olan Turkiyeninde gelusmesini o yuzden istemiyolar. Resmen devletinin polisine askerine dusman yetistiriyolar. Bu osmanliyi semeyenlere sor devletinin polisini seviyo musun diye bak bakim ne diyecekler?

• Severim ama yaptığı hataları da bilirim köylülerin hep dışlandığı filan sadece saraycıların itibar gördüğü bir yönetimi vardı tabi bu yönetim içinde halkçı olanlarda var fakat bunların sayısı azdı. İşte ben o az olanını seviyorum diğer çoğunluğu asla

0|0
    0|0
    • Olabilir Atatürkün yaptıgi hatalar, dünya da hatasızı mükemmeli aramak hata.

• Sana bisey demedik @Evleneceksengel

• kime dedin daha ne diceksin açık açık yazmışsın

• seni anlamak çok zor. çok değişik birisin.. İstanbul gibisin

1|0
    0|0
  • burada maalesef berbat öğretiliyor. osmanlı tarihini sevip sevmediğimi soruyorsan da kendimi çok yakın hissettiğimi söyleyemem. ama peki sen türkçeyi ne kadar bilip seviyorsun acaba?

0|0
    0|0
    • Türkçe seviyem sizinki gibi olmasada, türkçe okumaya gayret ediyorum, osmanlıcayı daha çok seviyorum, öğrenmek isterdim

• umarım başarılı olursun

• Sen orda bile sevdiysen bravo sana osmanlıdan gelmiş bizlerin bazıları bile anlayıp sevmiyo. seviyorum ben

2|1
    0|0
    • Bende öyle sevmemek mümkün değil böyle ihtişamlı bir tarihi, insanın göğsü kabarıyor, buna ihtiyacımız var.

Kızlar Ne Diyor 5

• kendı oğlunu kardeşını babasını katletmiş bir tarıh dolu. ıstedıı kadar dunyaya hukmetmış bı osmanlı gecmısımız olsun bir masumun canını kendını allah gıbı görüp almak ne bilim osmanlıdan nefret edıyorum ne yalan söylim

0|0
    2|0
    • O zamanın şartları vs daha iyi bir çözüm olsaydı keşke taht için , İngiltere gibi parlomentolu bir rejim olsaydı Osmanlı hala var olabilirdi, tek çözüm değerlerimizi dilimizi kültürümüzü silen ve yerine batı kültürünü yerleştiren bir cumhuriyet ille de gerek yoktu bence.

• @hatip01 Aynen saltanat olmasada halifelik asıl büyük kaybımız, hristiyanlik sanki yasanan bir din de onlarin bile var

• Ya iste ingiliz donanmasinin İstanbul bogazina girip tek top kursun mermi her neyse atmadan geri donmesi iste bunu bile iki dusunse bu insanlar anlarlar aslinda. Topla tufekle degil bizi cagdaslik adi altinda inklap diye asimile ettiler. Harf inklabi mesela bir ulkenin bir gecede okuma yazma bilen orani %0 a dustu. Bundan ddaha onemlisi elin cinlisi ingilizi 3bin yil oncesinin tarihi kitaplarini okuyabiliyorken biz 100 sene oncesinde yazilmis kitaplarimizi okuyaniyoruz. Daha ne yapsinlar?

• Babamda bile otoriteyi sevmiyorum. Osmanliyi niye seviyim?

0|0
    2|1
    • Atatürk de otoriter bir liderlik sürdü. Şimdi olsa diktatörden farkı olmaz

• Ben kaynagimi verdim gectim. Yazdigin polemikle mi ugrasayim?
      @hatip01

• Cok sevdigimi nereden cikardin.
      Kaynak saglamdir efendim begenmiyorsaniz baska yerden bakin. Osmanli suud efendinin bu fetvasiyla katliamlar yapmistir.
      Inkar etmek kaynaklari silmiyor.

• aşırı Osmanlı hayranı birı değilim , Cumhurıyet aşığıyım, tarıhı çok severım , en çok ınkılap tarıhıne bayılırım , ilk çağları araştırmakda heyecanlandırıyor benı:)

0|0
    0|0
    • İnkilap tarihi dedigin ne oluyor?

• Inklap tarihi biliyo musun? Koca tarihi silince bu insanlar neyapar diye dusunmusler sonra inklap tarihi adinda bir palavra atmislar ortaya

• @hatip01 Ne oldugunu ilk defa duydum , dedigine göre zaten önemli bir tarih degil, benim ilgimi çeken Osmanlı gerçek tarihimiz

• Osmanlı benim Atam ❤

1|2
    0|0
  • sadece güncel ve kronolojik öğretiliyor Türkiyede. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için araştırma yapmalısınız Osmanlı ile ilgili tarihi kitaplar okumalısınız

1|0
    0|0
    • Bende öyle yapıyorum :)

• Osmanlı Tarihi Kayı 1 Ertuğrul'un Ocağı- Ahmet Şimşirgil
      Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ Halil inalcık
      Şehzade Mustafa ve Bayezid- Nazım Tektaş
      Kanuni -Nazım Tektaş
      Yavuz Sultan Selim Han- Mustafa Armağan
      Devlet-i Aliyye - Halil İnalcık
      Beylikten Hükümdarlığa Osmanlı Padişahları Yavuz Bahadıroğlu
      Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek İlber Ortaylı

• @Soran kitap olarak degilde yazar olarak onerebilirim Kadir Mısıroğlu'nun kitaplarini okuyabilirsin

Yükleniyor...