Tevbe haşa ama lütfen mantıklı düşünün de cevap verin sorum Allah ile alakalı?

Şu anda farkında mısınız Allah hiçbirşeye sesini çıkarmıyor. Konuşmuyor. Kötülük yapanlara yapma demiyor. burada ateizm propagandası yapmıyorum. Ben zaten müslümanım. Yani şunu merak ediyorum Allah herşeyi görüyor de neden sessiz kalıyor bütün olaylara onun herşeye sessiz kalması; ''ALLAH NERDE HANİ NEDEN KONUŞMUYOR'' diyen ateist insanların ortaya çıkmasına sebep olmuyor mu sizce. Yoksa bir bildiği var da mı susuyor? Düşünceleriniz neler. Hemen kızmayın. Düşünce özgürlüğü denen bişey var. Saygı duyun.

0|0
11|11

En İyi Kız Görüşü

• Şöyle düşün bir sinifta sinavdasin sence sinav gozetmeni mudahale eder mi sinavina 😉

2|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 10

• Baskalarinin hayatlarini bilmem belki de farkinda degillerdir ama ben yolda 5 tl gorsem 10 tl param gider veya bencillik yapip gizliden yemek yesem agzimda ucuk cikar hani bir sekilde acisi cikiyordur belki insanlardan ama insanlar farkinda degildir er ya da gec bu dunyada yasattigimizi yasamadan goc etmeyecegiz cennet de cehennemde bu dunyada gorulur

0|1
    0|0
    • bana da aynısı oluyor dostum sadece tanrının bişey dememesi onca zulme sessiz kalmasına canım çok sıkılıyor. tanrı bişey demiyor diye kötülüğün alıp başını başını yürümesi çok zoruma gidiyor. İnsanlar şımarıyorlar nasıl olsa tanrı bişey demiyor diyolar bişey yapmıyor diyorlar. bu durum gücüme gidiyor

• Iste Allah karissaydi bu sefer de sen niye karistin belki ben tovbe edicektim derdi dostum biz bir sinavdayiz sinav bitene kadar o kagitlar onumuzden alinmiyor

• tamamıyla mantık yoksunu bir düşüncedir. olan bitene sessiz kalıyor da bu kadar doğa olayı, kainatın dengesi, mevsimler, gece gündüz nasıl meydana geliyor? sen nasıl nefes alıyor ve bu satırları yazabiliyorsun? azıcık çevrenize bakın, ama görmesini bilen gözlerle.
    insan allah'ın sabrını kendisininki gibi sandığından hemen olaylara müdahale edip ortalığı dümdüz etmesini bekliyor. kazın ayağı öyle değil işte. burada da inancın önemi ortaya çıkıyor. allah'ın hikmetini kabullenebilmek yani. bunu anlayamayan için paris hilton güle oynaya yaşarken afrika'da hiçbir şeyden habersiz çocukların açlıktan ölmesi adaletsizlik gibi gelir. müdahale yok gibi görünebilir. çünkü bizde at gözlüğü var, önümüzdekileri görebiliyoruz, geri kalanını ise yalnız 'o' bildiğinden hikmetin farkına varmak güç oluyor.

0|1
    0|0
    • senin şu anda yaptığın da at gözlüğüyle bkmak oluyor

• insanın yaratıcının kurduğu düzene karışması, insanı yaratış amacıyla terstir
      iyilik olmasaydı kötülüğün farkına varılabilir miydi? elbette çirkinlikler olacak ki güzel değerini bulsun.
      her şey tekdüze, monoton mu olsundu yani? o zaman kötülük ya da iyilik diye kavramlar ya da davranışların varlığından söz edilebilir miydi? olmayan ya da bilinmeyen bir şeyi söyleyebilir miydik
      çünkü Allah kötülüğü de yarattı.
      zalimlerin yapmakta olduklarından allah'ı habersiz sanma. onları sadece, gözlerin dehşetten donup kalacağı güne kadar ertelemektedir. ibrahim, 42
      @Lollita18

• allah dileseydi kimse zalim olmaz, kimse kötü işler de yapmazdı. ancak o zaman özgür iradeye sahip insandan söz edemezdik.
      inkarcılar, vermiş bulunduğum sürenin kendileri için iyi olduğunu sanmasınlar. günahlarının artması için kendilerine süre veriyoruz. onlara alçaltıcı bir azap var. ali imran, 178

• Allah ne zaman konusmus?
    Oyle birsey olduda ben mi bilmiyorum.
    Allahin konustugu, karistigi yok. Inanc meselesi bu. Olamayan seye ya inanirsin ya inanmazsin.

0|2
    0|0
    • Yani yok mu demek istiyorsun.

• Inancisizim diyorum zaten ben nereden cokardin bagli oldugumu @Lollita18

• Bağlı olmaktan kastım ima idi zaten. Sadece ima.. ok?

• Kendi gördüğün ile yorum yapıyorsun sadece. Allah hala sesini çıkarmıyor diye bir şey yok. Her şeye rağmen bir düzen var. Ve en önemlisi hayat dünyadan ibaret değil. İstemezdim bende bebeklerin ölmesini. Onun suçu yok diyorsunuz evet doğru. Bu yüzden onlar ceza çekmiyor. Zalimler ise ahirette en acı verici azapları çekecek.
    Tek yönlü düşünme, birde ahiret var.

0|0
    0|0
    • inancın bayağı sağlammış.

• sadece tanrının bişey dememesi onca zulme sessiz kalmasına canım çok sıkılıyor. tanrı bişey demiyor diye kötülüğün alıp başını başını yürümesi çok zoruma gidiyor. İnsanlar şımarıyorlar nasıl olsa tanrı bişey demiyor diyolar bişey yapmıyor diyorlar. bu durum gücüme gidiyor

• Sessiz kaldığını nereden biliyorsun? Bizim gözümüz her şeyi görüyor mu? Her şerde bir hayır vardır. Biz insan varlığımızla herşeyi kavramıyoruz. İslamın ilk yıllarında sahabe efendilerimize türlü işkenceler yapıldı. Onlar sabretti. Evet üzüldüler belki. Ama sonra onlar kurtuluşa erdi, zalimler ise dibe battı. Ayrıca bizim göremediğimiz hakikatler var. Örneğin
      https://m.youtube.com/#/watch?v=2K9ZXjYhs84 bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

• Kısmen haklisin. Çocuklar bebekler masumlar ölüyor, hayvanlar insanlar katlediliyor, dünyaya zulüm hakim.. Ben de müslümanım ama tüm bunlar olurken Allah'in adaleti nerde diye merak ediyorum :(

0|1
    0|0
    • Olume inaniyorsan az da olsa kur an okuyorsan bunun cevabi burada.. zeki olun azcik da olsa

• @yendimkızbaşıma kuranın tefsirini okuyup kuranın tamamını anlamaya çalıştığım için senden daha bilgiliyim aslında. İçimdeki inanç da senden daha fazladır eminim. Sadece kötü körüne inanmak yerine sen de öğrenmeye çalış bilmediklerini. Allah'in bir kavmi neden yok ettiğini ve etmediğini düşün mesela. Ve bizim helak olan kavimlerden ne farkımız olduğunu. ya da farkımız var mi onlardan? Helak olan tüm kavimlerin günahları var şu an bu dünyada çünkü.. Ama buna rağmen helak olmuyoruz..

• Demek daha fazla okuman gerekiyor.. bir 7sene daha😊

• Ses cikarsaydi beklemeseydi dunya uzerinde insan kalmazdi hersey olunce gerceklesecek olum gercek ve bundan kimse kacamaz Allah zaten sana akil vermis olum yakin ve kur an oku beni tani diyor daha nedesin?

0|0
    0|0
    • sadece tanrının bişey dememesi onca zulme sessiz kalmasına canım çok sıkılıyor. tanrı bişey demiyor diye kötülüğün alıp başını başını yürümesi çok zoruma gidiyor. İnsanlar şımarıyorlar nasıl olsa tanrı bişey demiyor diyolar bişey yapmıyor diyorlar. bu durum gücüme gidiyor...

• Cok sig bakiyorsunuz da nyse

• Allah (c. c) insanlara hata yapma konusunda özgür bırakmış ademoğluna fırsat tanımış nefsini zayıf kılmıştır sonunda ise en adaletlisini yine o verecektir ademoğlunun sabrını, zorluklara karşı ayakta duruşunu, zulmlerini, merhametlerini, adaletlerini, mertliklerini, kibrini, cesaretlerini görür sonunda da bütün bu davranışlara göre adaletli olan neyse onu verir her karanlığın içinden güneşi doğuran karanlık bir yolda bile yolumuzu aydınlatan merhemetlilerin en merhametlisi olan yüce ALLAHIN affıda azabıda mükafatıda büyüktür. Sabretmek gizli bir ibadettir

0|0
    0|0
    • sadece tanrının bişey dememesi onca zulme sessiz kalmasına canım çok sıkılıyor. tanrı bişey demiyor diye kötülüğün alıp başını başını yürümesi çok zoruma gidiyor. İnsanlar şımarıyorlar nasıl olsa tanrı bişey demiyor diyolar bişey yapmıyor diyorlar. bu durum gücüme gidiyor

• Sorgulama icinde olmaniz guzel yalniz bunun nedeni kuran ayetinde zaten verilmistir. Rad 11 okuyunuz

0|0
    0|0
  • Allah kimin ona inanıp inanmadığını , davranışlarını sınamak için bir şey demiyor. Zaten konuşsa herkes ona inanırdı. Şimdiki müslümanlarla ateistlerin bir farkı kalmazdı.

0|1
    0|0
  • Tamamda Rabbim peygamber efendimiz aracılığıyla herşeyi dile getirmiş. Son olarak her olmuş olacak bütün olay için 6666 tane mesaj göndermiş. İnsan çevresinde ki varlıklara bir bakıp düşünse imanı yoksa bile imana gelir. İstanbul'da yaz erzurumda kış yaşanıyor. ya da bir bölgede fındık yetişirken diğer bölgede portakal limon filan. ya da saçın uzarken kaşın neden uzamaz bir düşün. İlahi kudret budur.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Vallahi zaten kızılamayacak kadar cahilsin be kardeşim. Belli ki kuran ile de pek içli dışlı değilsin. Konuyla ilgili Rabbimin sözü var ''Sabredin ey kafirler sabredin; kahrımız yetti yetişecek. Şüphesiz Allah onlara (Belki) yollarından dönerler diye mühlet vermektedir.'' Her şey zamanı gelince gerçekleşir ne bir an önce ne bir an sonra. Ayrıca Allah son peygamber de dahil olmak üzere inanmak için gereken herşeyi zaten gönderdi bu saatten sonra daha fazlasına gerek yok hele ki elimizde kur an gibi bir kaynak varken. Bilir misin 90 yıllarda firavunun cesedi secdeye varmış şekilde ve çok az bir çürüme payıyla denizin dibinde bulundu ve şimdi bilmem ne müzesinde sergileniyor.''Biz alemlere ibret olsun diye firavunun cesedini diri tuttuk''

0|1
    0|0

• Umarım Yüce Allahtan bizzat dünyaya inip ''Selamın aleyküm gençlik'' diye konuşmasını beklemiyorsundur. Daha önce de söyledim O insanlık adına gönderilebilecek her şeyi zaten gönderdi. İşin bu noktadan sonrası doğal bir süreç. Sana şöyle açıklayayım. Kıyamet bir gün mutlaka kopacak hiç şüphemiz yok. Ne zaman kopacak? Tabi ki yer yüzünde inanan tek bir insan dahi kalmayınca. E peki haksızlık zulüm inançsızlık alıp başını gitmezse bu süreç nasıl gerçekleşecek? Dediğim gibi bu doğal bir süreç illaki olacak ne durdurabilir ne yavaşlatabiliriz. Bize düşen bu süreçte imanımızı korumak. Tanrıya küsmek ya da kızmak çocukça olur.

• Bana burada bir sürü küfür edildi, o kadar zeki bir insansa buna cevap verir, ne oldu yemedi mi? gibi bir çok sataşma yapıldı ve hiç birisine cevap vermedim.

Ben bu insanlara tenezzül edip cevap vermiyorken Allahın cevap vermesini beklemem söz konusu değil.

1|1
    0|0
  • Varsayki ALLAH müdehale etti konuştu bizlere o zaman nasıl olurdu bir düşün, herkez iman ederdi tek bir ataistte kalmazdı başka inançta kalmazdı, o zamanda bu dünyaya gelme amacımızında imanında sınavında ne anlamı kalırdı, zaten peygamberler aracılığla söyledi yapmamız yapmamız gerekenleri, ve dikkat et peygamberler bile insan, insan dışı mesela melek olsa yine imanın önemi kalmazdı, öyle herşeye müdehale olsa bir bak bunca günahkar insanız hangimiz ayakta kalırdık

1|1
    0|0
  • Ahiret varya orda başlayacak büyük ihtimalle, şimdi bu dünyamda zor durumda kalan bazı kullarına iyilik amaçlı dua ederse karşılık veriyor tevekkül gibi şeyler mesela ben öyle yorumluyorum, suçluların cezalandırılması iyilerin haklarını araması ahirette olacak

0|1
    0|0
  • Benimde anlamadıgım bir sürü şey var. Kafama yatmayan anlayamadığım şeyler. Tamam ateist değilim Elahmdülillah Müslümanım ama bunca kötülük varken onca iyi insan ölürken işkence görürken inanamıyorum bazı şeylere. o sınav öğretmen muahbbetı kadar sacma bı muhabbette olamaz bırader. sen sınavda ayağa kalkıp kopya verdiğin halde hocan müdahale etmez mi? Veya seni kopya çekerken yakaladıgında müdahale etmez mi? Dinimiz sorgulama ve mantık dini. o yüzden soru sormaktan çekinmiyorum ve bu sorular yüzünden dinden çıkacagımıda düşünmüyorum. çok güzel bir soru sormussun tebrik ederim seni.

0|0
    0|0
    • Teşekkürler kardeşim benim

• Kötülükle iyilik ying yang gibi. Birisi olmasaydı diğerinin manası kalmazdı.
    Ve göreceliler. Mesela Bundan 300 sene önceye kadar kölelik normal karşılanıyordu. İnsanlğın bilmem kaç bin yıllık tarihinde kölelik normalken son 300 küsür yıldır kölelik kötü karşılanıyor. Yani insanlık açısından mutlak iyilik veya mutlak kötülük yok.
    Aynı felsefede deniyor ki, her kötülüğün içinde bir iyilik, her iyiliğin içinde bir kötülük vardır. Buna benzer bir ayet Kuran'da da var:
    Savaş, hoşunuza gitmediği hâlde, size farz kılındı. Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.(Bakara 216)

0|0
    0|0
  • Mudahale etseydi o zamn kim inkar edebikirdi Allahi, snra sinavin ne anlami kalirdi? Hem belkide ediyodur, etmeseydi belki daha kotu bir durumda olurduk, ya da biz gunahlarmzn cezasni cekiyoruz? Bilemeyiz. Allahin da kuranda dedigi gibi siz nereden bileceksiniz.

0|0
    0|0
    • bilmiyosun dimi Allah hakkında bildiklerimi bilsen kahrolurdun emin ol, Allahı benim kadar iyi tanıyamazsın aslanım

• Mevlanaya sormuslar bu kadar arastirirsin cesit cesit kitaplar okursun peki ne bilirsin? Mevlanada haddimi bilirim demis. Once had bilmek gerek. Senin dedigin konuya gelirsek ancak cahiller cok sey bildigini iddaa eder. Ben okurum ve karsiliginda ogrendigim en temel sey hicbisey bilmedigim. Cunku insan okudukca bildiklerinin bilmediklerinin yaninda okyanustaki su damlasi oldugunu bilir. Aslanim

• :D :D o kadar emin olma. belki karşındaki bir alimdir. alim denen de bişey var aslanım. herşeyi bildiğimi iddaa etmiyorum zaten. herkesin bir uzmanlık alanı var dimi. hee şunu da söyliyim belki bu soruyu soran halkın tepkisini ölçmek istemiştir dimi. yani.

• Kıyamet alemetlerini biliyorsundur, herşey iyi güzel giderse bu kıyamet nasıl gelecek?

0|0
    0|0
  • sınavda hocan sana yardım ediyor mu

1|1
    0|0
    • güzel mantık bravo

• cennet ve cehennem boşuna yaratılmadı

• güzel ve doğru bir cevap

Yükleniyor...