Arkadaşlar mezheple ilgili birsey sorcam?

Arkadaşlar. Hz. Alinin yolundan giden alevilerin adetleri nelerdir? Erkek arkadaşım alevi ve onlarla ilgili bilgili olmak istiyorum?

0|0
2|10

En İyi Erkek Görüşü

• Mumsöndü vs gibi saçma duyumlara inanmayin baska bisey bilmenize gerek yok. Sunnilerden daha delikanli olur aleviler net.

2|1
    0|0
    • Ben kotulemiyorum Sakın YANLIŞ ANLAMA. Ben sadece öğrenmek istiyorum çünkü evlenmeyi düşünüyoruz. Bana alevi olduğunu söylerken o kadar çekindi ki korkmus ayrilirim diye. Yazık toplumuz ne hale sokuyo insanları. Ben gerçekten böyle güzellik görmedim açıkçası. O kadar iyiler ki. Çıkar düşünmüyorlar. Sadece hani özel birşeyleri var mı diye bilmek istiyorum Allah nasip ederse evlencez ve iç içe olucaz en azından bilgi sahibi olmak istiyorum. Ona sor dersen, soramam. Çünkü bana cekinerek söyledi alınır diye korkuyorum. Ki ona da söyledim bu kötü birsey değil ki

• Peki benim bildiğim cemevine giderler normalde ama erkek arkadaşım camiye de gidiyor

• Cemevine giderler, sevgilinin mezhepcilik takintisi yok belli ki o yuzden farketmiyo mereye gittigi

Erkekler Ne Diyor 9

• Sünniler Muaviyenin yolundan gidenlerdir... Muaviye arap ırkçısı itin tekidir.
    Aleviler Hz. Alinin yolundan gidenlerdir. Doğru olanın bu olduğunu düşünürüm. Adam boşuna o kadar övülmüyodur insanlarca. Çok adil ve cömert olduğunu okuyorum her yerde.

2|1
    0|0
  • hz. Ali nin yolunda gitseler çok doğru yoldalardır çünkü hz Alide peygamberimizin (a. s) yolundan gitmiştir
    çogu alevi sapkın benim gördüklerim

1|0
    0|0
  • sunnilerle aynı işte onlar da allaha inanır cumaya gider oruç tutar namaz kılar kurban keser ama onlar daha çok insan mı değil mi ona bakarlar yani kalp temizliği ahlak onlara göre daha önemli

1|0
    0|0
  • Ben sünniyim ama alevi arkadaşım dostum çok vakit cuma ve bayram namazları aynı şekilde ama cenazeleri camiden önce cem evinden kalkar cem kültürleri vardır ceme girmiş olan biri olarak öyle mum söndü gibi saçmalıklar yoktur dede dedikleri ilmi birikimi olan insanlar cem yaptırır ve semah dönülür tavşan yemez aleviler aden gören hayvan olduğu için haramdır ramazan orucu değilde muharrem ayında 10 gün oruç tutulur oda biraz farklıdır

0|0
    0|0
  • Alevilik kendi arasında ayrılıyor ama en ilginci de Arap Alevileri yani Nusayriler ben bir iki bilgi verebilirim ama sen yine de objektif şekilde araştır. Nusayrilerde ibadet biraz farklı oğlanlar ergenlikteyken din amcalarına veriliyorlar ve din öğreniyorlar ne öğrendikleri hakkında bilgim yok. Kadınlarda ise herhangi bir hüküm yok doğurganlık taşıdıkları için deniyor ama ibadetini yapmak isteyen yine de yapıyor. Erkekler de her zaman ibadet yapmıyor diye biliyorum arada sohbet gibi bir şeyler oluyormuş toplandıklarında o zaman ibadetlerini yapıyorlarmış.

0|0
    0|0
  • Aleviler Müslümandır, İslam içindedir, mezhep değildir ama, Kuran dışında başka hiçbir kuralları yoktur, malesef siyasi olaylar yüzünden toplum ayrıştırılmıştır, insanlar tanımadıklarından korkarlar

0|0
    0|0
  • ya kafalarına göre takılıyolar işte yok onların adeti madeti :D

0|0
    1|0
  • Onlar Hz. Alinin yolundan gitmiyorlar. Hem 40 çeşit alevi var bunu ona sormalısın

0|0
    0|0
    • Ya bana cekinerek söyledi alevi olduğunu. Biz toplum olarak gerçekten çok kötüyüz. Insan neden cekinerek söyler ki bunu? Şimdi de bununla ilgili birsey soramiyorum alınır diye

• Sormalısın bence o bile bilmiyordur aleviliği

• Onların yolu yol değil boşver

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• H. z Ali alevi değil, alevilik diye bir mezhep yoktur.

0|0
    0|0
  • Alevilik asimilasyonlarla su an baya karmasik ve senin sordugun gibi pek arkasinda durulan adet yok.
    Turkiyede aleviler bir buyuk bir kesimi musluman oldugunu soyler (osmanli donemi politikalari katliamlati var cunku) bir kesimi arastirmacilardan yola cikarak samanizme dahil olundugu, bir kesimi ise farkli bir din oldugunu ki ingiltere bunu kabul etmistir farkli bir din olarak taniyip, butce ayirmistir surdurulebilmesi icin.
    Anlayacagin pek bir adet kulturle karsilasmayacaksin. Sadece inanc adina tanri allah veya yaraticiya adini sen sec yonlendirilen bir dua bulursun. Elde kalan o.

0|0
    0|0
Yükleniyor...