Türkiye sinema sektörü hangi dalda iyi olabilir?

Evet arkadaşlar soru basit değil :D :D

Düşünün, Abd sineması çin hindistan rusya isviçre norveç birçok ülkenin bu zamana kadar ses getiren sinema filmleri oldu. Özellikle hollywood sineması istediği konularda yüksek bütçelerle harika ve etkileyici, hasılat rekoru kıran filmleri her yıl piyasaya sürüyor. Sizce Türkiye 7. sanat olan sinema alanında kendi kültürüne geçmişine uygun veyahut fantezi herhangi bir konuda hangi dalda (komedi, dram, aksiiyon, bilim, kurgu, polisiye, tarih, biyografi, belgesel, romantik, korku, gerilim) ve ne konuda film yapsa dünyada tutar? Fikirleriniz lütfen.

Güncellemeler:
Sinemanın hangi dalında ve hangi konu başlıklarında başarılı olabileceğimizi düşünüyorsunuz?

0|0
13|10

En İyi Kız Görüşü

• Bollywood severim en çok aksiyonda kötüler ama dramda çok iyiler masal gibi o filmleri izlemek. Yani hint sineması.

0|1
    0|0
    • Bollywood gibi filmler yapsak çok güzel olur.

• amerikan filmleri hep öyle. birbirlerini gördükleri an çiftleşiyorlar. romantizm yok duygu yok hayvansal güdüyü güdülüyorlar..

En İyi Erkek Görüşü

• Böyle mizahşör bir topluluğu içinde barındıran ülkede tabii ki komedi olacak... :D

0|1
    0|0
    • peki komedi güncel konularla mı ilgili olmalı yoksa tarihe belli karakterlere mi dayanmalı fikrin nedir

• Sinema okuyorum abi. Teşekkür ederim güzel dileklerin için. :)

• anlamıştım :) rica ederim başarılar kardeşim :)

Kızlar Ne Diyor 12

• komedi dalında cem yılmaz'dan başka izlenebilir film yapan yok bence. türk mizahı da bize has bir şey yani komedi filmleriyle dünya çapında bir yere varamayız. sanat filmi dersen bizde de var yetenekli insanlar ama sanat filmi zaten ses getirmez. onun dışında da bence ne kaale alınacak iş var ne de olacak yakın zamanda.

0|1
    0|0
    • Yorum için teşekkür ederim

• bence türk sinema kültürünün hiçbir oluru yok şu yönde gelişebilir belki haluk bilginer gibi değerli sanatçıların yabancı filmlerde rol alarak türkiyenin adını duyururlarsa ortam yapımlarla sinema sektörü gelişebilir

0|1
    0|0
    • ortak yapımlar geçici bir dalgalanmadır ki sadece genelde belli başlı oyuncularımızı veriyoruz. O da birkaç filmde gerçek oldu ki büyük hasılatlı işler değildi. peki sence hangi dalda ve konuda başarılı olunabilir?

• bizim ülkemiz hollywood yapımı film yapamaz kimse böyle birşeyi kaldıramaz adam akıllıda oyuncu yok zaten

• Bütçe oluşturulur zor da olsa. Devletin, sponsorların desteği ile hatta ortak yapımla yüksek bütçeli işler yapılır fakat yapılamamasının henüz bunun gerçekleştirilememesinin sebebi nedir sence? kolaya kaçmak mı? tembellik mi? düşük maliyet yüksek kar fikri mi? eğitimsizlik mi? ya da nedir? Ayrıca görmediğimiz duymadığımız binlerce oyuncu ve adayı var

• Dünyada olacağını pek sanmıyorum keşke psikoloji, aksiyon ve en önemlisi bilim kurguda iyi bir yerde olsaydık bunlar için çok geç kalındı
    Komedi de iyiyiz ama artık o da söndü

0|1
    0|0
    • Hiçbirşey için geç değil, zehir gibi beyinler var fakat eğitim ile yatırım konularında çok zayıfız. Aksiyon ve bilim kurgu denilince aklına gelen isimler var mı?

• 😂bence hiçbirin de dünya sinemasının hızına yetişmek için 40 fırın ekmek yemek şart kabul edelim adamlar iyi dürüst olun

0|1
    0|0
    • kötü olduklarını iddia etmiyoruz zaten. sorulan soru onlar kadar iyi olmamız için hangi dalda konuda atağa geçmeli ne yapmalı

• Evet ama yeteneksizlerde var sırf güzellikleri için sektörde olan

• maalesef o kilişe her sektörde varlığını korumakta.. arz-talep meselesi..

• dram bana göre, yaşadığımız topraklarda bu konuda işlenebilecek birçok hikaye mevcut hem de düşük bütçe ile, insanlara dünyanın bir yerinde de böyle acılar var duyun görün bilin deme şansımız var.

diğer hiçbir türde türk sinemasını yeterince iyi bulamıyorum.

not: soru çok güzel bu arada böyle düşünmeye teşvik eden yaratıcı güzel soruların sitede artması dileğiyle..

0|1
    0|0
    • Güzel bir detay yakalamışsınız. Hak veriyorum lakin gelişmemiz düşünce ve duygusal kaslarımızı da (mecaz) artık gelişmeliyiz diye düşünüyorum. Yorumunuz ve güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

• bel altı komedi dalında..

0|1
    0|0
    • en çok aklımızın çalıştığı konu diyorsun?

• Böyle aliştirildik belki de ayıp olan daha cok ilgimizi çekti bilemiyorum

• karma bir kültürümüz var :D fazla karma..

• Genelde saçma ask filmlerinde iyiler. Onun dişinda iyi olduklari pek bir film göremiyorum.

0|1
    0|0
    • sence ne olmalı-ydı?

• Mesela uyumsuzdiye bir film vardi. Bilim kurgu değil ama o tarz olabilir mesela. Korku filmi olarak genelde pek bir şeyden korkmam ben ama cinler dişinda bir şey bulsalar fena olmaz. Gerçi bizim halk da bir ondan korkiyor ama iste

• genelde bir çok ülke kendi kültürünün alt yapısına saldırıyor bu bizde de aynı maalesef. umarım ufkumuz genişler ve yenilikler doğar. yorum için teşekkür ederim

• Korku gerilim

0|1
    0|0
    • peki aklına gelen bir konu-senaryo başlığı var mı çünkü genelde son zamanlarda hep aynı konular üzerinde ilerliyoruz

• Pekala o zaman :)

• anlaştık o zaman :)

• türkiye hıv bi* dalda ıyı değil sinema mevzusunda yerlerdee

0|1
    0|0
    • iyi olması için fikirlerin neler?

• sinema mevzusunda zekaları yok olmadıgı ıcın filmler berbat zaten yoksa ben türküm nıe hakaret edeyim

• pekala.. yorum için teşekkürler

• bızde yapılabılecek tek sey dram ve tarih olur diğerlerini beceremıyoruz pek

0|1
    0|0
    • tarih ve tarihe dayalı dram mantıklı ve zengin çeşitlilik sunuyor, katılıyorum ama yelpazeyi genişletmemiz gerektiğine inanıyorum

• Tarih konulu filmler dışında başarılı olabileceğine inandığım çok konu yok

0|1
    0|0
    • Başarılı olacağımıza inandığın konular hangileri ve tarih konusunda neden bu kadar karamsarsın?

• Katılıyorum, Osmanlı zaten başlı başına bir hikaye.. Bir filmden ziyade game of t. gibi çekilmesi ele alınması gereken bir tarihsel dizi olmalı. yorum için teşekkür ederim :)

• Önemli değil 😊

• Türkler bir komediyi iyi yapıyo oda küfürden ailecek izlenmiyo 😒😒😒

0|1
    0|0
    • Maalesef pişirdiğimiz ekmek içinden bile taş çıkıyor misali..

• V ile mi yazılcaktı tüh 🙈🙈 ben teşekkür ederim 😊

• çaktırma ;)

Erkekler Ne Diyor 9

• green screen kullanmayı öğrenene kadar bu ülkenin film sektöründen bir nane olmaz, amerika animasyonun A. koyarken, bizimkiler hala bir murat 131'i ters çeviremiyorlar, efektler desen çöp, animasyon desen 5. sınıf öğrencisi gibi. amerika green screen'in annesiyle tek kale maç yapıyor. koskoca new york'un ortasında kocaman bir delik açılıyor, transformers ortalığın anasına kayıyor, böyle bir gelişmiş bir teknoloji ile para ile, herşey olur, transformersin, son filminin yapım bütçesi 210 milyon dolar, elde ettiği hasılat onun kaç katı? 1,080,930,526 Dolar! adamlar bir animasyon bir green screen kullanıyor dillere destan, al 1999 yapımı matrix, yapım bütçesi, 63,000,000 dolar, o yılda kazandığı para 460,000,000 dolar. devam filmi ortalığın anasını belledi zaten, yapımı bütçesi, 150,000,000 dolar, hasılat 735,600,000 dolar. yani bizimkiler green screen kullanmayı bilmediği sürece, tofaş ile murat 131 ile boğuşup dururlar.

0|1
    0|0
    • beklediğim ama kimsenin değinmediği bir konuydu bu. haklısın, yeşil ekran ve bağlı olduğu teknoloji günümüz abd sinemasını ayakta tutan en önemli unsur. ülkemizde de kullanılıyor ama nasıl ve ne kadarı ki zaten ortada. yeterli olması içinde gerekli yatırım eğitim destek söz konusu değil. olsa bile ülkem insanının ilk düşündüğü şey nasıl az para harcarız da kara geçeriz. bu esnaf zihniyetinden kurtulmadıkça bize sinema da gün yüzü görmek uzak. yorum için teşekkür ederim eline sağlık :)

• Şimdi tek tek ele alalım.
    Aşk'da hindistan Bollywood sinemasından başka kimseyi tanımam arkadaş.
    Macere/Aksiyon/bilim kurgu'da malum Hollywood.
    Bizde dram eşkiya, babam ve oğlum güzel filmlerdi mesela. Komedi yeşilçam'da mükemmeldi. Kemal sunal filmleri özellikle. Şimdi bizde sinema denen bir şey yok. Kimse oyana buyana bükülmesin. Herkes dizi, tv sektörüne odaklanmış. Yakışıklılar, güzeller falan gerçi konumuz bu değlil. Eskiden olsa aile filmleri ve komedi derdim ama şimdi ki filmlere pek bir şey diyemiyorum açıkçası.

0|1
    0|0
    • Güncemize güzel bir özet olmuş. Yorumunuz için teşekkür ederim :)

• Tarihi film çekilirse daha etkili olur diye düşünüyorum. Çünkü Anadolu toprakları tarihsel açıdan çok büyük uygarlıklara ev sahipliği yaptı.

Fetih 1453 buna örnek gösterilebilir belki de. İzlenme sayısına bakacak olursak.

0|1
    0|0
    • Katılıyorum tarihimiz çok zengin ve sadece savaşlardan ibarette değil. 1453 filmi fena değildi lakin daha sağlam alt yapı ve teknoloji-tecrübe ve yatırıma ihtiyaç var. Bu, sağlam senarist ve yönetmenlerle bir araya geldiğinde de ortaya çok kaliteli yapıtlar çıkacaktır kanısındayım. Yorum için teşekkür ederim

• Haklısınız. Maden var ama madeni işleyecek olan kişiler azınlıkta.

Rica ederim.

• Yapsa yapsa Mahsun Kırmızıgül'den iyi bir dram filmi çıkabilir. Onun dışında Türkiye'nin bir potansiyeli olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • görüldüğü üzere sadece dram

0|1
    0|0
    • dram onayladığın dal mı beğendiğin dal mı?

• pek fazla türk filmi izlemem ama sevdiğim aşk tesadüfleri sever ve ıssız adam:))
      dram dememin nedeni yurtdışında ödül kazanmış filmlerimizin bu daldan çıkmasıydı

• anladım, yorum için teşekkür ederim :)

• Komedi ve romantizm konusunda iyi filmler var. Hatta hayat dersi veren filmleride güzel çekiyoruz. Lakin korku piyasası ben film çekene kadar kendine gelemez :D

0|1
    0|0
    • komedi dalında hem bir ya kısır döngüdeyiz ya da tıkanmadayız. kabız olmuş bir dal. romantizm ise istendiği takdirde güzel işlenebiliyor fakat fakir prodüksiyonlarla.. korku piyasası derken sektör içinde misin merak ettim :D

• hayır hiç alakam bile yok. Lakin isterdim :) korku edebiyatını çok severim. Şu sıralar bu işi en güzel James Wan yapıyor. Bizimkiler para bile harcamıyor. Makyaj diye bir olay yok. Efektler çok zayıf , müziklere değinmiyorum bile. Ama James Wan filmlerinde ki müzikler bile yetiyor. Konu bol aslında. ama çekmeye cesaret edemiyolar. Olsaydım sektörde ne olmak isterdin dersen senarist yönetmen. Hem yazıp hem yönetmek isterdim Peter Jackson gibi Stephen King gibi basit sahnelerde görüntüde yapmak isterdim. Çalışırsamda Cem Yılmaz ile çekerdim filmleri.

• küfürle komedi yaptığımız için malzeme bol o yüzden komedi alanında olabilir. Eğer geniş tarihimize dönersek yüzümüzü tarih konusunda da sıçrama yapabiliriz

0|1
    0|0
    • ilk verdiğin örneği dünyada herkes yapıyor onun dışında tarihimizde aklına gelen örnek var mı? Şu yapılmalı diyebilecğin?

• sinemayla pek alakam yok ama mesela Alparslan uyarlanabilir. Anadolu'ya nasıl ve ne sebeple geldik?

• örneğin av mevsimi filmi kelebeğin rüyası gibi filmler cok hoştu. dram bilim kurgu.

0|1
    0|0
    • peki sence başka dalda başarı yakalamamız mümkün değil mi değilse neden?

• komedi dalı bize özgüdür evrensel bir gulduru niteliği tasımıyor. korku filmlerinde konular hep aynı cin şu bu.

dikkat edersen hintliler bile aşk aksiyon fantastik filmlerde halkın gözünde yer etmiş oyuncuları birçok filmde defalarca oynatıyor. sanarsın dizi bölümü çekiyorlar.

bize her şeyden önce sinema yüzleri lazım.

• Yeni yüzler lazım bu doğru bir tespit. komedi ise aslında başarılı olacağımız bir konu çok kültürel derinliğe inmezsek ne ala.. Korku filmlerinde ise ışık var diyorum :)

• Romantik komedi :)

0|1
    0|0
    • güncel mi yoksa tarihte ki belli karaktere dayalı mı?

• hahaha bu güzeldi :D

• Eyvallah :)

Yükleniyor...