Türkçe sizce de dünyanın en kolay dillerinden biri değil mi?

Bana göre türkçe dünyanın en kolay dillerinden biri. Şimdi kendi ana dilin olduğu için öyle diyorsun diyceksiniz. Ama gerçeken objektif olarak yaklaşıyorum. Ve türkçenin kolay olduğu sonucuna varıyorum.

Türkçenin sondan eklemeli olması, avrupa dillerinden farklı bir gramer yapısına sahip olması onun zor olduğunu göstermez.

Bir kere türkçe yazıldığı gibi okunuyor. Türkçede her harfin telafuzunu öğrendiğiniz zaman nerdeyse her kelimeyi okuyabilirsiniz. Ama mesela ingilizcede bunu yapamassınız. İngilizce harf telafuzunda a'yı ey diye okursunuz ama "car" derken ordaki a'yı ey diye okumassınız. Ya da i'yi ay diye okursunuz ama "pink" derken i'ye ay demessiniz.

Türkçede artikel kavramı yok. Düzensiz fiil diye bir şey yok. Şahıs zamirlerinde bile erkek/dişi/cansız ayrımı yok. Kelimelerin yerlerini istediğiniz gibi değiştirip cümleyi söyleyebilirsiniz. Ben onu sevdim de diyebilirsiniz. Ben sevdim onu da diyebilirsiniz. Sevdim ben onu da diyebilirsiniz. Sevdim onu ben de diyebilirsiniz. Bu da cümle kurarken fazla düşünmeminizi sağlar. Ama mesela ingilizce de dahil çoğu dilde bunu yapamassınız.

Dilbilimcilerine göre de türkçe en kurallı, düzenli dillerden biriymiş. Çok az istisnası varmış. Kelimelere gelen ekler ilk başta biraz zor gelsede mantığı anlayınca rahat bir şekilde öğrenibiliyorsun.

Ayrıca türkçe öğrenen çoğu yabancıda türkçenin zor olmadığını söylüyor. Hatta sadece birkaç ayda türkçesini orta seviyeye getiren yabancılar var.

Bence türkçe zor bir dil diyenlerin çoğu, sırf kendi ana dilinin zor olması ona bir övünç kaynağı verdiğinden böyle diyor. Bence asıl objektif yaklaşamayanlar türkçe zor bir dil diyenler.

Sizin görüşleriniz ne?

0|0
2|3

En İyi Erkek Görüşü

• Katılıyorum sana.
    bir kaç kelimede ne söylemek istediğimizi anlatabiliyoruz.
    bazı duygularımızı bir çok kelimelere yayabiliyoruz.
    anlam bakımındanda bir kelimenin bir çok anlamı olması hem güzel hem komik hem eğlenceli :D
    güzel tespit yapmışsın emeğine sağlık.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ç Ğ Ö Ü gibi noktalı harfler zorluyor genelde yabancıları. Aslında onlar da birkaç harfi birleştirerek ç diyebiliyorlar ama direkt görünce zor geliyor herhalde bilemedim.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Soyle de bisi var ama;

I drink
    You drink
    She he drink

Icer im
    Icer sin
    Icer...

Gibi gelde yabanciya ezberlet

0|0