Bestesi bana ait olan "Sevdalıyım Sana" şarkısını seslendirdim. Nasıl olmuş?

Müzik : Varidat
Söz : Orhan Kotan

Deli deli akan suların hasretinde
Genç bir kadın gibi kıvranır toprak
Şehrin kirli şamatasından uzak
Umudu üryan aydınlık
Yalansız ve yiğitce
Teketek bir dövüştür seni yaşamak.

Teketek bir dövüştür seni yaşamak
Köleliğe ve intihara dair ne varsa
Gözyaşlarında birikip duran
Hem kederli rüyaları gelinlerin
Hem gurbete giden erkeklerin kahrı
Yani öfke ve kin
Yanı acının tırpanı
Hıncı kurşuna dizilenlerin
Kelepce kollarında
İdamlıkların
Mahsus mehal dedikleri zindandan
Barbar sultanların saraylarına doğru
Kahpece vuruşanlara inat
Sapına kadar erkekçe
Yalana dolana sapmadan
Teketek bir dövüştür seni yaşamak.

Sana ben
Aç çocukların gözlerinde vuruldum
Damarlarımı kanatarak geçiyorum toprağını
İçimde
Hırçın bir başak gibi atıyor sevdan
Öfkeyi kınından soyuyorum.
Demek istiyorum ki
Çevremde sekip duran
Dünyanın sevincidir
Çünkü köleliğin yasında
Benim nişanımda
İsyanın yüce destanı göğerecektir

Başkaldıran yığınların coşkusu
Gece seninle ışıyacak
Seninle karılacak sabahın harcı
Sevdalıyım
Sevdalıyım sana
Irgatın bağrından sökülen şafak.

0|0
40|23

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 39

• orhan kotan zaten cok begendigim bir sairdir
    siz de cok güzel söylemissiniz
    güzel bestelemissiniz
    yüreginize saglik

3|1
    0|1
    • Evet öyledir.. Keşke daga fazla örnek bırakabilmiş olsaydı.. Şiirleri ilham veriyor ezilenlere , azınlıklara aşkı ile , sevdası ile ve en kavgası ile süsleyerek.. Teşekkürler ederim görüşün için..

• ne zaman acip okusam
      oturup dinlesem
      bir tarafim gururlanip huzur bulsa da diger bir yanim gercekten sızlıyor

• İnsanı kendi gerçekleri ve hissiyatları ile ilhamlandırıyor.. O gerçekleri Kotan'ın dizeleri ile harmanladığında elinde bağlama var ise o an ona da ilham oluyor.. Gerçek hisler bunlar.. Salt olarak bir edebi kaygı ile yazılmış şeyler olmadığı ortada..

• Guzel olmus emeginize saglik.. 👍 Şiir okudugunuz yerlerde sesiniz Yilmaz Erdogana benzemis ya da ben benzettim bilmiyorum ama basarili olmus tebrikler.. 😊

1|1
    0|0
    • Teşekkür ederim.. Bilmem ama bunu bir kişi daha söyledi :))

• Burada benzemiş olur genelde deildir :)

• Tamam iste siir okurken kisinin sesi daha tok olur Yilmaz Erdoganin şiir okurken ki sesine benzemis. Yani benziyor kisaca ne diyim daha 😊😊

• sözler o kadar "doyasıya sevdikten sonra göz göze okunmalık" olmuş ki şarkıya odaklanamadım. elinize sağlık, ilham verici.

1|1
    0|1
    • Orhan Kotan sevdanın kavgalı halidir.. Özeldir. Çok teşekkür ederim..

• dinlediğime memnun oldum :) müzik de sesin de çok hoş olmuş, emeğine sağlık

2|1
    1|2
    • Teşekkür ederim çok.. Birşey sormak istiyorum.. Ses yeterince net miydi veya rahatça duyabildin mi?

• ben de teşekkür ederim, güzel paylaşımdı :)

• Rica ederim:)

• Sesin bu tarz şeylere de gider söyleyebilir misin bu şarkıyı
    https://m.youtube.com/watch?v=JkKtQYxEUvE

0|1
    0|0
  • Çok güzel olmuş.

1|1
    0|2
  • Güzel olmuş

0|1
    0|1
  • güzel

0|1
    0|1
  • Tanımıyordum Orhan Kotan'ı görünce ufak bir araştırma yaptım. Benzetmeleri ve üslubu güzel, sert ama aynı zamanda da narin.
    Sanatla uğraşan herkes, yolu insandan geçen herkes güzeldir gözümde.

Diline sağlık, şiirin okundugu bölümleri daha ayrı sevdim.
    Belki ben de yazdığımdan ve okurken kulagıma daha güzel geldiğindendir bilemiyorum.
    Devamını bekliyor olacagım

0|1
    0|2
  • O saz sesinin buruk sesinden anlamıştım, beğeneceğimi ☺️

0|1
    0|1
  • Başarılı tebrik ederim..

0|1
    0|1
  • Bence sozlercok guzel ve sesinde oyle benim dinleyebilecegim bir sarki bence yazmaya ve soylemeye devam etmelisin:))

1|1
    0|1
  • Çok güzel olmuş, eline yüreğine sağlık. Bazı yerlerde ufacık nameler yapmışsın ya çok hoş olmuş oralar.

0|1
    0|1
  • Çok hoş

0|1
    0|1
  • pek anlaşılmıyor söylediklerin daha net olmalı xs

0|1
    1|1
    • Teşekkürler ama bende gayet net dinlediğin cihaza göre değişiyor sanırım..

• Tebrikler. Güzel gerçekten.

0|1
    0|2
  • Nasıl anlatsam bilemedim. Videoyu ilk açtım ve cidden söylediklerini pek anlamadım geri çıkıp şiiri okudum sonra yorumlara göz attım kızlar hep beğenmiş ya dedim bende mi sorun var tekrar açıp ilerlettim şiiri söylediğin kısma geldim yine tam anlamıyla tatmin olmadım. Ağzı sağlık cesaretini takdir ettim.

0|1
    0|1
    • Bunu söyleyenler oluyor ancak ben çok net dinleyebiliyorum.. Beğenenlerde net bir şekilde dinleyebilenlerdir herhalde.. Yani anlayamadım aslında o kısmı pek.. Teşekkür ederim ayrıca..

• Yahu anlaşmalı mı geliyorsunuz arkadaşlar? Ne gardı ne alması? Tatmin olmayışına veya diğer yazdığın eleştirel şeylere bir mi söylüyorum? Olabilir elbette beğeni kişiden kişiye değişir.. Ancak şunu demek istiyorum mesela itouch'dan dinleyince ses daha belirgin oluyor kulaklıkta sağlam ise.. Telefolarda o belirginlik azalabiliyor.. Hoparlöre bağlasan doğal olarak daha belirgin çıkacaktır ses.. Neticede mikrofonla veya daha donanımlı bir cihazla yapmadım kaydı. Demek istediğim bu.. Gard falan yok eleştirel şeylere. Yeter ki şair ile bestecinin ayrımını yapabilsin eleştiri verecek insan.. Dinlemeden kapattım ya zaten Orhan Kotan şarkıları dinlenmez. neyse görüşürüz tadında görüş yazılırsa elbette bir tepki veririm.. Neyse teşekkür ederim.. Ahmet Aslan'ı da severim..

• Şampiyon sensin. 😘

• sesinin tonu çok hoş

0|1
    0|1
  • :) valla bazı kelimelerin anlamlarını sözlükten araştırmak lazım anlayamadım

0|1
    1|1
  • Emeğinize sağlık gerçekten beğendim güzel bestelemişsiniz sesinizde hoş ayrıca sözler cok dokunaklı.

0|1
    0|1
  • O değil de; sesin çok güzel.

0|1
    0|1
  • Vaov didim :) gayet hoş...

0|1
    0|1
  • Guzel

0|1
    0|1
  • Anlamli

0|1
    0|1
    • Evet ülkemizin 40 yıllık gündemine dair. öteki Türkiye'nin gündemi.

• Çok güzel olmuş bayıldım :)

0|1
    0|1
  • Çok güzel

0|1
    0|1
  • gzldi yüreğine sağlık 👏

0|1
    0|1
  • sesin arka planda kalmış müzik daha önde onu ayarla onun dışında beğendim

0|1
    0|1
    • Bende öyle bir problem olmuyor dinlediğin ortama göre değişkenlik gösterebilir.. Teşekkür ederim..

• Çok güzel, nefesine sağlık

0|1
    0|1
  • Çok güzel olmuş (:

0|1
    0|1
  • Kızlar Devam
    9

Erkekler Ne Diyor 23

• Dostum eline emeğine sağlık bestelemissim kendi duygularini katmissin ama yayinliyip nasil olmus diye sorupda olumsuz gelen elestirileri kabul etmemen tatli tatli terslemen falan hic hos degil o nasil bir ego herkez begenmek zorunda degil ki sonucta elestirende ölçüsünde ayarinda kendi fikrini söylemiş birine sen muzikten anlamiyosun adami tanimiyosun demissin birinin müziği dinledigi cihaza laf etmissin digerinin dinledigi ortama ama asla kendi üstüne alinmamissin bu tavır bana cok mantikli gelmedi yorumunu dinlemeden önce yazilanlara cevaplarini okudum direk soğudum parçadan bunuda begenmeyip bir kulp bulacaksin belki sadece disardan nasil göründüğünü bil istedim 😉

1|2
    0|1
    • O görüşlere bir daha bak.. Cihaz olayı ise kulaklıktan kulaklığa bile değişiyor onu belirtmek istedim..

Ayrıca dinlmeden kapattım orhan kotan şarkısı dinlmem diyen arkadaş kendisinin bir şair olduğundan habersiz.. Eleştiri var eleştiri var..

Kimse beğenmek zorunda değil.. Adam gibi görüş yazan herkese zaten teşekkür ediyorum olumlu veya olumsuz fark etmez..

Belli ki beni tanımıyorsun :))

• Bak benide seni tanimamakla sucladin her olumsuz elestiriye bir bahanen var seni niye taniyim guzel kardesim videonu izledim besteni dinledin yazilanlara yaptigin yorumlar belli vs sende beni tanimiyorsun ama bunun konumuzla bir ilgisi yok tekrar oku yorumlari demissin baktim sonuc yine ayni kim ne olumsuz elestiri yaparsa yapsin sen bir bahane bulacaksin 😉

• Burada benim karakteristik falıma bakma çünkü konu o değil.. Ortada bir paylaşım var ona görüş yaz bence.. Eğer ses uyumunun kulaklık veya dinlediği cihazdan cihaza değişkenlik göstetebileeğini kavrayamıyorsan bu benim bahanem değil senin ısrarla beni germek çaban..

Ayrıca dinlemeden kapattım diye görüş yazıp içindeki görüşlere detay veren ve oluduğu soruyu anlamayan ve kasıtlı ahkam kesen zırtolar görüş yazmasın zaten :)) zaten nazım hikmet'in şarkılarını sevmem diyebilecek davar yalnızca eleştirel değil pozitif manada da görüş yazmasın bir zahmet..

Beni tanıyanlar bilir diyeyim o halde :) gerisi cidden beni bağlamıyor..

• Öncelikle emeğine sağlık.
    Şiir kısmi haricini maalesef beğenmedim ben. Belli bir ahenkte gitsin diye bir kelimeyi hem bastırıp hem uzatıyorsun. `N` harfleri gene aynı şekilde. Ben rock kulağına sahibim belki ondandır beğenmeyişim ama şiir fena değildi.

0|1
    0|1
  • yüreğine sağlık

1|1
    0|1
  • kardeş belli ritmi sürekli çalıp mesela yani ona göre söylemek ya da bestelemek yerine, mesela 8 ayrı sözcük var her 2 sözcük için 2 defa tellere vurup diğerleri içinde farklı tellerle böyle böyle yaparsan, yani daha farklı akorlarla harmanlarsan çok daha güzel olur. Gitar falan biliyorum bende kendi çapımda ona nazaran söyledim. Ağzına sağlık.

0|1
    0|1
    • Doğrudur ama yapabildiğim şimdilik bu kadar.. Dediğin şeyleri yapabilmek için enstrüman ile bolca zamana ihtiyaç var.. Çok teşekkür ederim görüşün için..

• Tebrik ederim. Amatörce bir çalışma için umut verici.

0|1
    0|0
  • Güzel. Ama arada detone oluyorsun. Sesin güzel sesini eğit. Bağlama için de hep aynı nota tartımında gitmişsin farklılaştırabilirsin melodiyi tartımsal açıdan

0|1
    0|1
    • Evet doğrudur ama inan işin teknik kısımlarından anlamam.. Hissetiğimi çalıyorum.. Teşekkür ederim görüşün için..

• Sanki beynini dolduran başka bir şeyler varmış gibi, kafanı bosaltmamissin gibi söylüyorsun. Rahat değil gibisin, meselâ sıkılıyor gibisin biraz belki de, yoksa ses tonun mu öyle

0|1
    0|0
    • Evet olabilir bilemiyorum ama iyi bir moralle değildi zaten..

• Tebrik ediyorum yüreği güzel insan : ) sesini nicelerine duyur , içimizden birinin sesi bu, halkın sesi.

0|1
    0|1
  • Güzel güzel

0|1
    0|1
  • sesin iiimiş reyiz

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
    • Ferhat Tunç en sevdiğim bir kaç sanatçıdandır.. Fazlaca severim... Bu şarkıyı , türküyü ekstradan severim.. Ancak nota ve ölçü denen birşey var.. Bu şarkıyı burada kendim söyleyerek paylaşmaya çalıştım ama bağlamaya yatkın değil.. Tunç kendiside çalıp söylemez bunu.. Orkestra gerekir..

Ayrıca neden bir yerden almak zorundaymışım gibi davranıyorsun anlamadım... Kendim yaptım bana ait..

• Bu şarkıdan esinlenmişsin... bilinçli değil ama bilinç altına yerleşen bur şarkı etkilemiş seni... olabilir yenisin daha

• Dediğin gibi de olabilirdi benim için hiç problem değil.. Ancak maalesef kendi açımdan hiç sanmıyorum.. Teşekkür ederim..

• Güzel olmuş ağzına yüreğine sağlık iznin olursa indirip arada dinlemek isterim

0|1
    0|1
  • tebrikler

0|1
    0|1
  • Sesine yüreğine sağlık çok güzel olmuş.

0|1
    0|0
  • müzik araklanmış gibi?

0|0
    0|1
    • Arakladığımı düşündüğün şarkıyı paylaş görelim?

• hasret gültekin bilsen zaten bu türküyü bilirsin bu türkü hasret gültekin in melodisi tam belli olduğu için bunu paylaştım. anlarım ben müzikdende herşeyden etkilenmiş olabilirsin bunu yargılamıyorum müzik bu türküyü çağrıştırdı bana.. o kadar.

• O halde etkilenmiş olabilirsin deseydin daha hoş olurdu.. Araklamak hoş bir ifade şekli değil bence.. Tamamda benziyor dediğin kısımdan yüzlerce örnek verebilirim sana ben.. Ahmet Kaya'dan da verilebilir Fatih Ürekten'de..

Ayrıca etkileşim olmadan olmaz bu işler.. Neyse iyi günler..

• En buyuk devrimler en kucuk kivilcimlarla baslar!

0|1
    0|1
  • way way

0|1
    0|1
  • Abi aslen nerelisin?

2|0
    0|1
    • Dersim'liyim aslen.

• Sizde benim için öyle.. Dersimliler mavzerleri bile türkü söyler :))

• ilk anda amatör olduğunu haykırmışsın

0|0
    0|1
  • Kötü. N harfime takıntı gibi uzatıyorsun kulagima hos gelmiyor. Muzik bilgim cok olduğundan degil halk kulagiyla yorumluyorum. Gerci orhan kotanin sarkisida dinlenmez kapattim hemen neyse görüşürüz

0|0
    0|1
    • Görüş için teşekkürler.. Yalnız orhan kotan şarkısı değil bu öncelikle.. Tanımadığın adam hakkında fikir sahibiymiş efekti vermen komik.. Müzik bilginde yok.. Seninki halk kulağıda diğer görüş bildirenler uzaydan mı yazıyor? Neyse ciddiye alınmayacağım doğal olarak.. Görüşürüz.

• Yorum kirici olmadikca sikinti yok. Başarılarının devamını dilerim

• güzel olmuş bunu sesli olarak okumak isterdim :)

0|0
    0|1
  • Tirt önüne gelen müzik yapar olmuş adı kirlendi

0|0
    1|1
  • fenaaa

0|1
    0|1
Yükleniyor...