Dostoyevski romanlarında neden Türkleri böyle tasvir etmiş?

Kısa süre önce Moskova'da bir Bulgar bana, Slavların toplu başkaldırısından korkan Türklerin ve Çerkezlerin, Bulgaristan'da nasıl zorbalıklar yaptığını anlattı; başka bir deyişle yakmışlar, kesip biçmişler, kadınlara ve çocuklara tecavüz etmişler, tutukluları kulaklarından tahta parmaklıklara çivileyip sabaha kadar beklettikten sonra basmışlar...

Bu arada, şu Türkler çocuklara zevkle işkence yapıyorlarmış: anne rahmindeki bebekleri bıçakla çıkarmakla kalmayıp annelerinin gözü önünde süt bebekleri yukarıya fırlatıp süngüyle saplamaya kadar vardırıyorlarmış işi. En büyük zevkleri de bunları, annelerinin gözü önünde yapmakmış. Ama işte sana çok ilgimi çeken bir görüntüyü anlatayım. Tasavvur et: Tir tir titreyen annenin kucağında süt bebeği, çevresinde de içeriye dalan Türkler. Eğlenceli bir çılgınlık esmis Türklerin aklına. Süt bebeği okşayıp gülüyorlar ki o da neşelensin ve basarıyorlar. Süt bebek gülüyor. O anda Türk tabancasını çekip doğrultuyor; tabancasının namlusu bebeğin yüzüne bir kaç santimetre yaklaşıyor. Minik oğlan sevinçle gülüyor, tabancayı tutmak için küçük ellerini uzatıyor ve birden artist tetiği doğru onun yüzünde çekiyor ve küçücük başı parçalanıyor... Sanatsal değil mi? Bu arada Türkler, tatlı işleri çok severlermiş.

Başka bir sayfada da bir Tatar ya da Türkün hristiyan birini zorla müslüman yapmaya çalıştığı, dininden dönmeyen hristiyanın derisini yüzdükleri yazıyor.

Okuma hevesim kaçtı resmen siz buna rağmen okumaya devam eder miydiniz? Kitap Karamazov Kardeşler. Eminim diğer romanları da böyledir. Elimde çok sayıda roman var ve okumak istiyorum ama hevesim kaçıyor bunu düşününce. Siz olsanız ne yapardınız? Siz bu romanları okurken böyle düşüncelere kapıldınız mı? Okumalı mıyım her şeye rağmen?

Güncellemeler:
Bu yazanlara inanıyor değilim;hatta gülüp geçiyorum. Bazı insanlara sorum fırsat doğurdu anlaşılan.

0|0
6|5

En İyi Erkek Görüşü

• Karamazov kardeşleri Sonuna kadar okudum. Ama bu cümleler sadece 1000 sayfalık bir kitapta geçen yarım sayfalık kulaktan dolma bilgidir. Konunun dostoyevski ile alakası da yoktur. O kulaktan duyma bilgileri romanın bir yerinde konu açılınca anlatıyor. Gerisi Uyuz ve eğlence düşkünü kardeşim bir baba, annesiz büyüyen 3 erkek kardeş, bir uşak ve bir kaç kadın üzerinedir. Tipik bir aile dramıdır.

0|0
    0|0
    • Biliyorum ilk cildi bitmek üzere. Kulaktan dolma gibi yazılmıs ama her fırsatta gündeme getiriyor gibi geldi. Bilemiyorum.

• Çok teşekkür ederim.

• Bende teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 4

• Bulgar küffarı, kendi halkının müslümanlara yaptıklarını anlatmış herhalde, bu bilgiler nerden geliyor, kaynak g. tümü?

0|1
    1|0
  • o dönem Türk Rus savaşlarının yoğun olduğu iki ülkenin balkanlarda ve kafkasya da ciddi rekabet halinde oldukları bir dönem. yani dönemin ruhunu yansıtıyor. söz konusu dönemde kafkasyadan göç eden yüzbinlerce çerkezin dramıda yazılabilirdi bizim yazarlarca.

0|0
    0|0
  • Çünkü o bir rus çocuğu.

1|1
    0|0
  • belki de doğrudur ama bize böyle öğretilmiyodur olamaz mı

0|0
    3|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Sakın ola DOSTOYEVSKİ gibi bir yazarı okumaktan vazgeçme, hazır hevesliymişsin de aman yani.

Hele ki okumakta olduğun kitabın ''Büyük engizisyoncu' adlı bölümünü okumadan elinden bırakma derim.

Dostoyevski biraz ters adamdır, ama büyük bir yazardır, fikirleri dikkate alınası ender kimselerdendir. Özellikle birilerinin damarına basmaya ya da b-k atmaya çalıştığına inanmam. Hem ayrıyetten insanlar arasında neler yaşanmış, bunu da bilemeyiz. O dönemdeki insanlar bundan şikayet ediyordu ise, yaratılan karakterin de bu şekilde lanse edilmesi normaldir. Siz ana fikre bakın.

İyi okumalar.

0|0
    0|0
  • Yaparlar, herkes yapar. Eline guc yeterki gecsin insanin ne derece igrenclesebilecegini tahmin edemezsin.

0|0
    2|1
  • Türklerin hakkında olumsuz eleştiri çok, özellikle kansız ve başları kesip biçip olarak rus tarihe ve edebiyata geçtiler. Savaşlar döneminde Türklerden olumlu ve cana yakın portresi beklenmezdi.
    Rus edebiyata göre eski Türkleri tamamen kesir baş olarak adlandırdı.
    Ben olsam okumaya devam ederdim komşuları yakından bilmekte faydası var.

0|0
    0|0
  • Neden. ozelestiri yaomayi ogrenirsin belki oku bence.

0|0
    2|1
    • Genel olarak özeleştiri yapmayı bilmedigimi nerden çıkarsınız çok merak ettim.

• Sen. daha elestirye acik degilsin ya soru sorduysan cevaplari dikkate alacaksin. Saygisiz

• :) :)

• Dönem dönem bütün miletler bu işkenceleri yaptı ne yani Ermenilerin Rusların Fransızlar'ın yaptıklarına inanıyorsunuz sadece Türkler mi yapmadı sanıyorsunuz saf olmayın

0|0
    0|0
    • Doğru Ermenilere de benzerlerini Türkler yapmıştı değil mi? Hatta bütün teröristler de Müslüman. Haklısınız saflığıma geldi düşünemedim.

• Ne alaka şimdi :)

• Çünkü o bir şerrrefsiz dölüü

0|0
    0|0
Yükleniyor...