Kiz isteme ve evlilik zamani yapilan masraflarla ilgili bir sorum olacakti?

Merhaba oncelikle, çok guzel giden bir iliskim var ve araya asla parayi sokmadik. Universite zamanlarinda hesabi ben oderdim, ufak tefek hediyeler alirdim ama karsiligini pek goremezdim lakin bundan asla gocunmazdim cunku sevgilimin sevgisi bana yeterdi. Biliyordum ki ailesi sevgilimin hem erkek oldugu için hemde hayati ogrenmesi için cok para vermezdi, ihtiyaclarini karsilayabilecek kadar verirdi, açikta birakmazdi, yani maddi durumlari kotu degildi. Su an ikimizide guzel meslekleri var, çalisiyoruz.

Gel gelelim evlilik zamani yapilacak masraflara.. Cevrem ne yazik ki su dugun vs gibi olaylari abartmayi sever. Geline takilan altinlar olsun, alinan hediyeler vs sadece etikete bakarlar. Yani ben cidden normal siradan olsun bitsin istiyorum lakin cevrem "sacmalama, ailenin tek kizisin, seninki de durumu fena degil, oyle ucuza kacmasinlar" gibilerinden soylemlerde bulunuyorlar? Biraz moralim bozulmaya basladi, bunu sevgilimle konustum ve bana dedigi sey :

"zaten isteme ve evlilik zamani yapilan masraflar srf milletin agzi kapansin diye abartili sekilde yapilir. Hic merak etme, babam arkamda oldugu surece sen cevrene havani atacaksin. Hiçbir seyi asla esirgemeyecegim, cevrenden ogren bakalim tek taslari ne kadar, dugunlerinde ne kadar altin takilmis, dugunleri nerede yapilmis, Nisan için nerelerden alisveris yapmislar vs vs. Ben sana onlarin on katini yapacagim ve o cok bilmis cevren yalnizca kiskanclikla bakacak. Sen moralini bozma bebegim."

Sizce sirf millet için çogu seyi bana yapacak. Bense birden karamsarliga dustum ve ona dedim ki "yani bana hak gordugunden degil de sirf gururundan milletin vay bee adama bak ailesine bak ne comert gelinlerine neler neler yaptilar demesi için yapacaksin"

Tabi bu dediklerime kizdi ve dedi ki "biz en iyisi daha fazla konusmayalim bu konu hakkinda, dediklerimi anlamiyorsun.

Sizce haksiz miyim? Ayrica sizin isteme ve evlilik zamani yapilan masraflarla ilgili dusunceleriniz neler?

0|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• Çok hoş bir yazı açıkcası, üni yıllarında onun ailesi ve parasal yönünü bu şekilde değerlendirmen mükemmel ! Tebrik ederim, gel gör ki ; dediklerinde haklısın, ama düğün sonrası aile oturması aile gezisinde seni bunaltan sorulara konuşmalara mahruz kalacaksın, bunlara göğüs gerebilirim diyorsan şayet , dediklerini yap, gelemem diyorsan eş adayına ayak uydur, sonuçta ikiniz için bir yatırım bu.. Evet gerçekten boşa masraf hepsi gereksiz saçma, insanların çenesi düşmemesi için yapılıyor gibi.. Onun için eş adayınla güzelcr konuşun, yazdıklarından gayet mantıklı bir insan olduğun görülüyor, konuşarak kırmadan aşınız sorununuzu... Düğününüz için bir çeyrekte benden ☺️ Ks halkı takmamış mı dedirtmeyelim (!) 😊

0|0
    0|0
    • Benim para zerre umrumda olmadi. Ben Avrupa'da yasiyorum, o Turkiye'de. Yaz tatilinde tanismistik, ardindan sirf onun için kac kez Erasmus'a geldim, staja geldim. Gittigim zaanlarda ona saat, parfum hediye aldim hep. Cunku onun evinde kaliyordum, kira, fatura odetmezdi bende guzel hediyeler alirdim. Ee euro'da tl karsisinda degerli oldugundan hep ben oderdim. Hatta ben tum parami ona verirdim, cunku Turkiye hayatina alisik degildim, bir cantami calsalar napardim.. O yuzden paralar sevgilimde dururdu. Yani ikimiz paramizi birlestirip harcardik. Asla ama asla gocunmazdim. Neyse iste ailesine ayak uydurmada sorun yasamam. Zaten pek sosyal insanlar degiller, sene 2-3 kez akrabalariyla gorusurler. Biz evlensek tek gidecegimiz yer onun anne babasi ve ablasi olur ki ablasinin da evlenecegi adama bagli. Sevgilim diyor, kafa yapimiz uyusursa ablamlarla takiliriz, arkadas oluruz. Bunlar benim için sorun teskil etmiyor. Sorun su ki biz Avrupa'da yasadigimizdan insanlar klasik alamanci ve etiketci.

• Dis etkenler umrumda degil, dunyada 7milyar kusur insandan birine asik olabilmeyi basarmissam ve o insanla ayni dili konusup anlasabiliyorsam geri kalanlar umrumda degil. Bizim ailelerimiz siyasi acidan cok zitlar, ben ve sevgilimde oyleyiz ama birbirimize anlayis gosterip siyasi dusuncelerimizi hayatimiizin merkezine koymuyoruz. Ailelerin yanindada nabza gore serbet vermeye bakacagiz, o benim ailemin yaninda tabiri caizse iki yuzluluk yapcak bense onun ailesinin yaninda.

• Ebedi hayat kısmen bunu gerektirir ki buna din müsade eder zaten, asıl amaç herkesin gönlünü hoş tutmak nede olsa, siyasi veya başka bir konu bunları aşmış bir çiftsiniz, bunları göz önüne bile koymuyorum şahsen.. Sende koca denizi aşıp ufak derede boğulma, düşünme yapaçılacak olanları ve güzel günlere odaklan 😊

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle gereksiz yapılan onca masrafla ev alırsın araba alırsın

0|0
    0|0
    • evi zaten var kirada olmayacagiz

• maddi durumlari iyi canim aylik 25-30 bin gelirleri var ve tek erkek. Ya ne bilim sirf millet için yapacaksa yapmasin

• Sana laf gelmesin diye yapıyor, Mutlu ol diye yapıyor bence sen yanlış düşünüyorsun

Erkekler Ne Diyor 8

• Adam üzerine düşeni yapmış, sen ise gereksiz bir felsefik detaya girmişsin.
    Elinden geliyorsa aileni ve sülaleni karşına al. Gelinlik giyme. Normal kıyafetlerinizi giyin, nikah memurunun yanına gidin, o da nikahı kıysın, olsun bitsin.
    Realistik bakarsak gelinlik ve damatlık dahil hepsi lüzumsuz masraflar... AMA saçmalık da olsa yapılıyor bunlar, dünya acımasız... Senin sülalen gösteriş istiyor, sevgilinde " rahat ol, istediklerini onlara veririz" diyor.
    Daha ne yapsın?

1|0
    0|0
    • Ay cok haklisin ya cidden.. Sacma he detaylara takilip kendimi de onu da uzuyorum. Aman yanimda dag gibi sevgilim var, herseyi yapariz diyor, bende havami atmaya bakacagima sacmasalak takiliyorum. Anasini satayim (afedersin), millete hava atip durcam, hem bana deliler gibi asik, benden baska kimseyi gozu gormeyen sadik, hem yakisikli, hem mimar, hem maddi acidan iyi bir sevgilim var, esim olmak için can atan.. Bana da etrafa nispet yapmak duser :P

• Kadının önüne dünyayı sersen, "şu tarafa sersen daha iyi olmaz mıydı?" der... 😂

• Oyle valla haklisin, ama sevgilim bu yonumu bazen sevimli buluyor. Mesela niye boyle oldu niye soyle yaptin vs diyorum sonra "askimmm yhaa "diyip bebek bebek konusuyorum iki dudak buzuyorum falan komik oluyor :)

• Düğün salonu ne kadara kiralanır bilmiyorum ama madem iyi bir düğün istiyor sizinkiler.
    Takıdan ziyade; Düğünü büyük bir yat da yaparsanız takılan takılar pek göze batmaz.

0|0
    0|0
  • Seninkide benim son gibi olur senin ailen o çocuğu küçümser alt tabakada görür sonra ayrılmanız için elinden geleni yapar bide çevre baskısı var siz sona çok zor ulaşırsınız aynı durum benim başımdan geçti en sonunda dayanamadım kıza dedim anan baban sana zengin bir damat bulsun diye resmen paraya tapıyolardı 3200 lira maaşımı beğenmediler kızda çalışıyodu

0|0
    0|0
    • benim anne babamda sorun yok benim cevrem biraz kiibirli ve kucuk gormeyi severler ama beni kimse sevgilimden ayiramaz. gerekirse anne babami bile karsima alirim. ben dunyada 7milyar kusur insandan birine asik olmusum, her turlu anlasiyorum ve millet için ayrilcam. Oldu canim. Asla birakmam asla, isterse bes kurusu olmasin.

• Yoktu okul askerlik derken bişey olmadı ama artık kendim için yaşıyorum evlenmeyide düşünmüyorum iyiki olmadı dedim ya o aileyle bir ömür yaşadığımı düşününce verilmiş sadakamız varmış diyorum 😊

• sende herkesi o kiz ve ailesi gibi sanma, insallah gonlune gore birini bulursun ama iyi insanlar maalesef cok az. ben cok sansliyim ki svgilim beni gercektn hakeden bir erkek yani onun için her zorluga gogus geririm isterse hic birseyimiz olmasin

• Tamamını okumadım ama, Allah mesut etsin 😊

0|0
    0|0
  • Milletin gözünü boyamaktan başka bir şey değil bence düğün takılar hepsi gereksiz geliyor

0|0
    0|0
  • Evlenmeyecegm için bilmiyorum

0|0
    0|0
    • bende evlenmem derdim sevgilimde oyle dermis, ama ask nelere kadir :) umarim karsina cok sevip sevilecegin biri cikar

• Hayırlısı

• Nişanlın senin saflığınla kafa bulmuş

0|0
    0|0
    • ne alaka ki

• Düğüne nişana çevren karışmasın demiş

• karismasin mi demis? ne alaka, sadece cevrende evlenenlerin yaptigi masrafin on katini yapacagim diyor. 5binlik tek tas almislarsa ben 10binlik alacagim diyor.

• Bu gibi şeyler araya girerse, sen yoluna o yoluna bakar. Belkide kısmet bana düşer. seni ben alirim

0|0
    0|0
    • Sakaci seni :) Yazdiklarimin hepsini okudun mu onu merak ettim. Cunku ben araya bu tarz seyler sokmuyorum ki

• Sen ozelime bu yazda ordan diyeyim ben. Xper yetmiyormus benim

• Yazsana!

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu tür olaylarin icinde bulunmak genel anlamda bence utanc verici. Bunlarin muhasebesini yapacak vakti nereden buluyor bu insanlar, hayret dogrusu.

0|0
    0|0
  • Erkegee para yedirme sakin

0|0
    0|0
    • zamaninda yedirdim pisman degilim

• Çok şükür kültürlü bir ailem var da böyle saçmalıklarla uğraşmak zorunda kalmadı hiç. Nişanlın ailene karşı mahçup olamaman için açıkçası onları susturmak ıcın her şeyi Fazlasıyla yapmaya Razı olmuş olumsuz düşünüp de yanlış anlamayın kendisi tamamen sizi düşünerek hareket etmiş biraz özgüveniniz varsa insanları Ağzına bakmadan mantıklı bir şekilde hareket edersiniz çünkü düğün eşya ile bitmez bir kere insanlara Bağımlı hareket ettiniz mi hayat boyu onlara göre yaşarsınız.

0|0
    0|0
  • off çok saçma sebepten tartışmalar.. evlilik saçma zaten iyiki evlenmicem

0|0
    0|0
Yükleniyor...