MÜZİĞİN HARAM OLDUĞU KONUSUNDA İTİLAF?

Arkadaşlar bende şu kanıya vardım en sonunda namaz kılıyorum elimden geleni yapıyorum yasaklardan uzak durmak için ama müziğin yasaklığı konusunda da eminim ama dinlemek istiyorum ve dinlemeye devam ediyorum çünkü müzik her yerde ve buna engel olmak imkansız bu yüzden dinliyorum ama halen de kararsızım bana ne önerebilirsiniz gerçekten ciddi yorumlar istiyorum

0|0
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• müzik dinlemenin haram olduğu konusunda tek bir ayet gösterebilir misiniz bana?

0|0
    0|0
    • ‘Şarkıcı kadınların satılması, satın alınmaları, onların ticaretinin yapılması helal değildir. Onlar karşılığında alınan bedel haramdır.’ Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
      Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle devam etti:
      “İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.” Lokman 6 bu ayet bu husus (müzik) için indirildi’ buyurdu.

• haklısınız ben bir şey demiyorum ama işte anlatılan ve gösterilen delillerde bunu belirtiyor bende o yüzden kararsız kaldım

• Aklınıza uymayan, size mantıksız gelen herhangi bir şey için, Kuran'a bakın. Gerçek din orda yazılı. akılla ve mantıkla da çelişmez ayrıca. Bakın gene Kuran ne diyor
      Bu Kur'an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. 38-21
      Bu Kur'an; kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak tek ilah olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara bir bildiridir. 14-52
      O, insanlara âyetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler - 2-221
      Eğer Kuran, Allah'tan başkası tarafından indirilmiş olsaydı, mutlaka birçok çelişki bulurlardı. 4-82
      Şüphesiz bunda düşünüp görebilen kimseler için ibretler vardır. 15-75
      Bu, bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini) farz kıldığımız bir sûredir. Düşünüp öğüt almanız için onda apaçık âyetler indirdik. 24-1
      Kör ile gören, îman edip salih ameller işleyenler ile kötülük yapan bir değildir. Siz pek az düşünüyorsunuz.
      40-58
      Şİmdi açıp Alak Suresi'ni okuyun. ne demek istediğimi net anlayacaksınız.

Kızlar Ne Diyor 3

• Müzik her yerde demişsiniz. Maalesef durum bu. Fakat bizim görevimiz elinizden geldiğince uzak durmak, duyduğumuz yerden uzaklaşmaya çalışmak. Toplu taşıma araçlarında kulakla Kur'an–ı Kerim ya da sohbet dinleyebilirsiniz. Elinizden geldiğinde uzak durun ve sonrasını Allaha bırakın. Niyetiniz önemli.

0|0
    1|2
    • haklısın ama her ortam da da kuran dinlenmiyor ki Kardeşim bu konuda bende çok konu açtım bende araştırdım evet gerçekten müzik haram olduğu doğrudur yani ama bende namaz kılıyorum bende elimden geldiğince yasaklardan uzak durmaya çalışıyorum ama müzik konusunda gerçekten itiliaf var şimdi yapılan müzikler cinsellik aşk ve şehvet içeriyor evet içeriği kötü müzikler var ama bende uzun uzun düşündükten sonra şu kanıya vardım insan aklı ve zekasıyla kendisine ne yasak edildiyse zaten ona göre davranır onu yapar yani niyet ön plana çıkıyor burada sen müziği cinsellik için mi yoksa can sıkıntısı için mi dinliyorsun ya da isyan içeren şarkılarda gerçekten isyan intihar mı ediyorsun ya şimdi burada senin düşüncen önemli bana göre ona bakacak olursak cinsel konularda konu açmak için yer var herkes her şeyini yazıyor oda günah hayır mantık zaten almaz neden okullarda müzik dersi var neden flüt dersi veriliyor Alo fetva hattını aradığım da def çalmıyor ki müzik çalıyor televizyon dizileri vs

• Bence muzihpge gore degisir

0|0
    0|0
    • bende öyle düşünmeye çalıştım

• Bence haram değil ama günah ki bazı şarkıların içinde farkedilmeden dinimize saygısızlık lar oluyor onun için belli başlı düzgün insanların şarkılarını dinlemek gerekir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Sunu unutmak ki nefsimiz dusmanimizdir. Ve nefsi muzik dinlemeyi cok hosuna gider. Hadisde soyle diyor nefsine hosuna giden cehennemlik yapar, nefsine agir gelen cennetlikti. Ve nefsi muzikten hoslandigi icin gunahtir

0|0
    0|0
  • Cinsel müzik haram :) hani s-e-x filan diyip duruyolarya :) veya küfür ediyorlar

0|0
    0|0
    • evet zaten onlar kesinlikle günah biliyorum da işte çalgı vs onlar kafamı karıştıyor

• çalgı haram değil usta :) ha böyle satanist ayini gibi tuhaf şeylerde kullanılan özel çalgılar var belki onlar haramdır

• If you're 555
    https://www.youtube.com/watch?v=4mFVvk9mAoc
    then i'm 666!

1|0
    0|1
  • Ya bas git müzik ruhun gıdasıdır

1|0
    0|1
  • Neyin kafası cidden bu merak ediyorum :(

1|0
    0|1
    • kardeş ben bir şeyin kafasını yaşamıyorum genel kurallar bu olduğu için bende bu konuda şupheliyim

• sagopa kajmer dinle ilahi rap yapıyor sonuçta, sna göre tam

0|0
    1|0
  • haram ile caiz olmama durumunu karıştırılıyor haram bizzat Kuran da Allah ın yasakladıklarıdır ki hiçbir beşer yeni haramlar icad edemez.

0|0
    0|0
  • Rezillik ya. Ne haramı nerenizden element uyduruyosunuz o haram bu haram hani bize zam zam

1|0
    0|1
  • Müzik haramsa neden ilahi de var?

1|0
    0|0
    • haklısın ben bir şey demiyorum bende böyle düşlünüyorum

Yükleniyor...