Tarih öğretmenleri, tarihle ilgilenenler bir bakabilirler mi?

Arkadaşlar sorun osmanlının Lehistan (Polonya) seferi ile ilgili

Söyleki bazı kaynaklar lehistanın himayesini 1573 tarihinde (II Selim Döneminde) verirken bazıları bu tarihi 1575 (III Murat Döneminde) vermekte. Hangisinin doğru olduğunu bilemedim. Bir de bunların dışında II. Osman döneminde yapılan Hotin Antlaşması (1671) ve IV Mehmet döneminde yapılan Bucaş Antlaşması (1672) var. Benim kafamı karıştıran nokta şu?

- Lehistan ilk olarak ne zaman himaye altına alındı? Bu himaye ne kadar sürdü?
- Hotin ve Bucaş Antlaşmaları niçin ve neden yapıldı?

Ben evde kpssye hazırlanıyorum dolayısı ile bir problem olunca soracak kişi bulamıyoum. Bu yüzden soruyu sizlere sorma gereği duydum.

Sorumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

0|0
0|3

Erkekler Ne Diyor 3

• Osmanlı-Lehistan savaşı 1484’te II. Bayezid döneminde Kili ve Akkerman kalelerinin fethi esnasında yapılmıştı. Lehistan kralının veliaht bırakmadan ölümü üzerine Fransa’nın da desteğini alarak Osmanlı Devleti müdahale etti ve kendi adayı Erdel prensi Baturi’yi kral seçti. Böylece Lehistan Osmanlı himayesine girmiş oldu.
    Hotin Antlaşması, 9 Ekim 1621 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. 1620-1621 Osmanlı-Lehistan Savaşı'nı sonuçlandıran antlaşmadır.
    Hotin kalesi Lehistan'ın Eflak ve Boğdan'ın işlerine karışması üzerine Osmanlı İmparatorluğu Lehistan'a savaş açtı. Sultan Genç Osman'ın komutasındaki 200.000 askerlik ordu Lehistan'ın elindeki Hotin kalesini kuşattı. Osmanlı ordusu defalarca saldırılarda bulunmasına rağmen Hotin kalesini alamadı. Sonunda Genç Osman'ın itirazlarına rağmen barış antlaşması yapıldı.

0|0
    0|0
    • Hotin Antlaşması'ndan (1621) sonra, Lehistan-Litvanya Birliği ve Osmanlı İmparatorluğu arasında 50 yıl süren bir barış süreci yaşanmıştı. Osmanlı himayesindeki Ukrayna Kazaklarına saldıran Lehler, barışı bozdular. Sultan IV. Mehmet ve Köprülü Fazıl Ahmet Paşa, Ukrayna kazaklarının yardım istemesi üzerine, Lehistan seferine çıktılar. Kamaniçe Seferi olarak da adlandırılan seferde Türk ordusunun art arda kazandığı başarılardan sonra, Kırım Hanı'nın da aracılığıyla Lehistan barış istedi. bucaş imzalandı

• Yükselme döneminde lehistanın durumu böyle :D

• sağolun hocam lehistan bugünkü polonya oluyor , başka varsa ks de sorun 😃😃😃

• Bucaş osmanlının batıdaki en geniş sınırlara ulaştığı anlaşma diye hatırlıyorum.

0|0
    0|0
    • Evet ondan sonraları kayıplar başlıyor

• Ilkinde topragina katmiyor sanirim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...