Sizce bu tablo ne anlatıyor?

Merhaba,

Ünlü bir tablo, sürrealist ressam Rene Magritte'nin en önemli eserlerinden bir tanesi.

İlk gördüğümde birkaç sebepten ötürü beni çok şaşırtmıştı, sizlerin ne düşündüğünü gerçekten çok merak ediyorum.
Sizce bu tablo ne anlatıyor?
İyi geceler dilerim,

0|0
10|8

En İyi Kız Görüşü

• resimin asıl hikayesini okumuştum daha önce. onun etkisini bir kenara bırakırsam bende de birçok kişide olduğu gibi aşık olunan kişiyi tanıyamama izlenimi bıraktı. belki de tanıyamamaktan ziyade sevdiğimiz insanlara karşı yüzümüze geçirdiğimiz maskeler. ancak resimde benim dikkatimi çeken ilk ayrıntı kadının çarşafı sadece yüzündeyken erkeğininkinin boynuna da dolanmış olması. bu da bana onun ölümü simgelediğini düşündürtüyor.

0|0
    0|0
    • Aslında Rene, kendi eserleri için, 'Benim resimlerim hiçbir şey anlatmayan görsel imgelerdir.' der. Yani gerçekten bir hikayesinin olduğundan-olmadığından emin olmamakla birlikte, intihar tezinin epey ilgimi çektiğini söyleyebilirim.

Öncelikle davetime iştirak ettiğiniz için teşekkür ederim.

Bu eserin, birkaç farklı eserden oluştuğunu da biliyorsunuzdur;
      diğer tabloları incelediğimde, çarşafın boyuna dolanması detayını bulamadım, ancak bu tabloda bahsetmiş olduğunuz detay, evet, benim de siz söyledikten sonra dikkatimi çekti.

Belki bir ölüm anını, veyahut teslimiyeti tam bu noktada resmetmek istemiş olabilir ressam.

Yorumunuz için teşekkürler,

• ben teşekkür ederim. kendisi öyle dese dahi etkiklenmiş oldugunu düşünüyorum. çünkü eserlerinde benzerlikler var bu düşünceyi destekler nitelikte.

En İyi Erkek Görüşü

• Benim için cevaplaması zor bir sual. Resimlerden pek anlamam.
    Aşkın fiziksel görünüm ve ya hazlardan ibaret olamayacak kadar kutsal ve berrak olduğunu anlatmaya çalışmış olabilir.
    Üzerlerinde olan kıyafetlerinde bir anlamı kesin vardır belki bir kadın/erkek ilişkisi yerine daha soyut bir anlam yükler resme ama buna uygun bir yorum yapamadım.

0|0
    0|0
    • Gene de iştirakiniz için teşekkür ediyorum, soruyu bulabilmenize sevindim :)

Kendinize haksızlık ediyorsunuz; bence sanatı anlayabilmek için bilmek gerekmiyor. Yalnızca birazcık pratik gerekebilir :), onu da estetik bir algının oluşabilmesi adına bir gereklilik olarak nitelendiriyorum, yani olmazsa olmazıdır, diyemem.

Aslında epey iyi ve farklı yorumladınız.
      Gene de ben bu tabloya bakınca korktuğumu hissediyorum,
      sizin tam aksini hissetmenizdeki sebepleri de bu yüzden merak ettim.

• Bu soru altındaki bir çok yorumun aksine, farklı bir bakış açısı ile bakabiliyorsunuz, tebrik ederim.

Gabriel Garcia Marquez'in bir sözü vardır,
      ''seni sen olduğun için, senin yanında ben olduğum için seviyorum'' gibi bir şey olmalı.

Bir insanı sevdiğinizde sizi siz yapan değerlerden vazgeçeceğinizi sanmıyorum; tam aksine, onun yanında daha çok ''ben'' olduğunuz hissine kapılacağınıza eminim.

Öte yandan, sevgi bir emek işidir. Bu noktada olur da hak edemezsem korkusunu içten içe hep ben de yaşarım.

Yorumunuz için teşekkürler :)

Tablonun bana ne hissettirdiğine gelirsek,
      bana yabancılaşmayı hissettirdi. Açıkçası birazcık da midem bulanıyor bunu düşündükçe,
      sanatçının bu tabloda, tam olarak kim olduğunu anlayamamak ile birlikte, ilahi bir bakışının olduğunu düşünüyorum. Algının ötesinde şeyleri görebildiğini tahmin ediyorum. Aşıkların arasındaki bağın, sahte yüzler ardına saklandığını hissettim. Bir ilizyona aşık olmak gibi düşünebilirsiniz :)

• Resim sanatının en güzel yanı budur bence. Herkes bir ayna misali kendinde var olan düşünceleri resme yükleyebilir. Sizin yorumunuzda şüphesiz takdire şayan. Kişiliğinizin bu tarafını kaybetmemeniz dileğiyle.

Kızlar Ne Diyor 9

• İki kapalı ruhun sevişmesi..

0|0
    0|0
    • Ruhtan kastınızı anlayamadım, biraz daha açıklayabilir misiniz?

• Asik olunan kisiyi tam olarak taniyamamak mi yoksa askin gözünün kör olmasi mi, izleyicinin durusuna göre degisir yorumu.

0|0
    0|0
    • Karşılaşmış olduğum en açık iki yorum bu ikisi idi; ancak enteresan bir yorum okudum, onu da paylaşmış olayım.

Rene, küçük yaşta annesinin intiharına şahit olmuş.
      Annesini son gördüğünde, aynı bu resimde olduğu gibi annesinin yüzü kapalıymış.
      Bu tabloda, kırmızı giyen kadının annesi olduğunu (kırmızı - tutku, şehvet) ve erkeğinse (siyah - umutsuzluk, ölüm) ölüm olduğunu okudum. Rene çokça kez yüzüne örtü geçirilmiş insanlar resmetmiş, yani bu doğrultudaki yorumlamalar da bu yüzden epey dikkatimi çekti :)

Ancak, benim asıl merak ettiğim, siz bir izleyici olarak bu resmi nasıl yorumluyorsunuz? Yani hissettiğiniz şey nedir, bir yabancılaşma mı, yoksa daha romantik bir yorum mu :) Olası yorumlardan ziyade sizin ne hissettiğiniz şuanda benim için daha değerli.

• Intihar yorumunu ben de okumustum. Onu göz ardi edersem ben daha cok körlük görüyorum burada.

• Birbirini beğenmeyen iki mecburî birliktelik 😀gozler kapalı kimbilir kimleri hayal edip opusuyorlar...😈😈😈

0|0
    0|0
    • Enteresan bir bakış açısı :)
      Şunu çok merak ediyorum, sanatın bize hissettirdikleri, yaşantılarımızın birer yansımaları mıdır?
      Hepimiz farklıyız, yaşantılarımız farklı farklı, geçmişimiz farklı...
      Zira yorumlara bakarsanız herkesin farklı bir bakış açısı olduğunu fark edebilirsiniz :)

• İnsanların maskelerinin varlıgını sadece saf duygunun maskesinin olmadığını anlatıyordur belkıde

0|0
    0|0
    • Birazcık daha açmanızı rica edebilir miyim :)
      Saf duygudan kastınızı merak ettim, örneğin sevmek saf mıdır?

• Başlangıçta saftır. Sonra bizim yüzümğzden saflığını yitirir sevgi. Saflık belkide başlangıçtır ;) tıpkı çocukluk gibi büyüyünce gecen biten tükenen ;)

• Anlıyorum, ancak sizi, insanı değil.

Yani sevmek nasıl kirlenebilir,
      benim insana en çok benzettiğim şey sevgidir.

Doğar, saftır; büyür, tecrübesizdir; ölür, mutsuzdur.
      Ancak sevmek bence büyük bir cesaret ister, çünkü yaşamın azıcık kıyısından tutmak dahi büyük bir sorumluluk gerektirir ve buna cesaret edebilmek ciddi manada cesaret gerektirir.

Yorumunuz için teşekkürler,
      vaktiniz var ise birkaç soru daha sorabilirim ancak :)

• Saman altından su yürütüyorlar gibi geldi. Suratları falan kapalı. Gizli gizli😀😀

0|2
    0|0
    • Ah evet, güzel bir yorum.
      Şu şekidle bir soru sorabilir miyim o vakit,
      gizlenen her şey yasak meyve midir?

Bir de, size de sormuş olayım, yapmış olduğunuz yorumun tablonun size hissettirdikleri ile alakalı olduğunu umuyorum. Yani bir anlam çıkartmaktan ziyade, tabloya bakar bakmaz bunu hissettiğinizi varsayarsak; yorumunuzun, yaşantınızla, ya da şahit olduğunuz yaşantılarla bir bağlantısı olduğunu-olabileceğini düşünüyor musunuz :)

• Anlatilmak istenilen seyi anlayamayiz

0|0
    0|0
    • Bu tablo için mi söylüyorsunuz :)

Eğer cevabınızı yanlış anlamadı isem,
      zaten buradaki amacım ressamın ne anlattığından ziyade sizin ne anladığınızı merak etmem :)

Gene de içimden bir ses bunu kastetmediğinizi söylüyor.

• Aynen bunu kast. medim

• Ask gorebilmek degil hissedebilmektir.

0|0
    0|0
  • Aşk acısını anlattıyo bana

0|0
    0|0
  • Çevrelerinde ki Tepkilerden korkan iki aşığın imkansız aşkını mı acaba :)

0|0
    0|0
    • Bu da farklı bir yorum :)
      Peki neden böyle hissettiğinizi sorabilir miyim?

Rene'nin bir sözü vardır, ''Benim resimlerim hiçbir şey anlatmayan görsel imgelerdir.''
      Yani aslında bu soruyu sormam dahi ressamın, kendisine bakış açısına epey terstir; lakin, sanat bir şekilde bizlerde bir şeyler uyandırır :)

Bu yüzden anlam vermekten ziyade, hissettiklerinizi dile getirirseniz varmak istediğim noktaya çok çabuk varabiliriz. Şimdi biraz önceki soruma dönersem, neden böyle hissetiğinizi sorabilir miyim?

Gerek yaşantınız, gerek kültürünüz, gerek şahitlikleriniz vs. bir şeyler olabilir. Ya da sebebini bilmiyor da olabilirsiniz :)

• Sebebini bilmiyorum ben de öyle hissettim yüzleri kapalı olunca.

Erkekler Ne Diyor 7

• Helal kesim öpüşme. Et ete değmeden.. Çarşafın önemini anlatıyor..

2|1
    0|0
  • Opuauyolar

0|0
    0|0
  • bence bu resim örtülü yüzlerin ardında ki sır perdesinden esintiler sunuyor. örtülüden maksat içinde ki karakteri gizlemek.

0|0
    0|0
    • Peki siz bu konuda ne hissediyorsunuz?

• bu resimde insanların çok yönlü kişiliklere büründüğünden bahsedebildiğini düşünüyorum

• bence birbirlerine aşık ve birbirini hiç tanımayan bir çifti anlatıyor.

0|0
    0|0
    • Neden böyle hissettiğinizi sorabilir miyim?
      Bir de kastettiğiniz şey, gerçek anlamda iki insanın birbirini tanımıyor olması mı; yoksa, bir insanı tanıyabilmenin mümkün olmadığı mı? Yani bazen yalnızca tanıdığınızı sanarsınız, ancak gördükleriniz ya da gördüğünüzü sandığınız şey yalnızca maskeden ibarettir...

• Erotik aşklardan bahsetmişş

0|0
    0|0
    • Buradaki erotizmi biraz daha tanımlayabilir-açabilir misiniz?

• Yani öpcem ama ahlak kurallarim ağir basiyor demiş şair

• mum söndü yapıyorlar herhalde :D

0|0
    0|0
    • :)) bak yapmış ki biliyor.. Afferin evladım..

• Eh, fantezi ya da fetiş olarak da görebilmek mümkün.
      Yorumunuzu ciddiye almalı mıyım peki?
      Ona göre başka sorular da soracağım da :)

• Insanlar birbirlerini her ne kadar tanidiklarini sansalarda gordukleri kendi pencerelerinden yine kendilerindendir aslinda.
    Kendi hissettiklerinden bilirler karşilarindakini.

Konuyla ilgili birkac soz:

Insanlar birbirlerinden cok aralarindakileri kucaklarlar. (H. Cibran olmasi lzm)
    Askin gozu kordur.
    Bir de siz onu benim gozumden gorun (Mecnun)

0|0
    0|0
    • Bizler zaten, gördüklerimize değil, gördüklerimize değil, gördüklerimizin zihnimizde oluşturduğu anlamlara aşık oluruz. Bu sevmek dışında bir şey de olabilir, yani çok kez hissettim bunu, ailemin dünyayı benim gözümden görmesini diledim mesela :)

Güzel bir noktaya değindiniz.

Biraz daha derinine inebilir miyiz?

Sizce, objektif bir algıya ulaşmak ve karşımızdaki insanı olduğu gibi görebilmek mümkün müdür? Eğer mümkün değilse, bunun böyle olması rahatsızlık verici bir şey midir?

Yükleniyor...