Dostoyevski mi Tolstoy mu?

Dostoyevski mi Tolstoy mu?
Dostoyevski bana göre insan psikolojisini okura yansıtma ve karakterin çektiklerini okura yansıtma konusunda çok iyidir.

Tolstoy ise geniş kurgu ve betimlemeleri ile okuru etkisi altına alma konusunda çok iyidir.

0|0
13|12

En İyi Kız Görüşü

• Tolstoy.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Dostoyevski derim yegenim.
    Budala kitabini yillar oldu okuyali ama; idam edilecek boynuna ip gecirilmis birisinin psikolojisini anlatimi hala aklimda inan.
    Herkezin harci degildir o ani kaleme dökmek

1|1
    0|0
    • Haklısın psikolojiyi birebir yaşatma konusunda rakipsiz

Kızlar Ne Diyor 12

• Tolstoy

0|1
    0|0
  • gogol efsane ama

0|1
    0|0
    • Zaten ikisi de Gogol'u örnek almıştır ama sorumuz ile alakası yoktur :)

• Psikolojik tutum ve kurgu acisindan bakarsak tolstoy derim sahsimca

0|1
    1|0
    • Psikoloji tarafında kesinlikle Dostoyevski'dir ama. Kumarbaz, Şuç ve Ceza veya Karamazov Kardeşler'deki psikolojik tutumdur hiç bir Tolstoy eserinde yoktur

• İvan ilyiç'in ölümu ve Anna Karenina Tolstoyun cok iyi islenmis ruhsal altmetinler ve cozumlemeler barindiran romanlarindan, ki bence suc ve ceza'da tek bir kilit uzerinden yurudugu icin psikolojik tutun basitlesoyor, ben biraz daha karmasik olmasi gerektigi taraftariyim

• Dostoyevski :)

0|1
    0|0
  • Dostoyevski 😊

0|1
    0|0
  • Tolstoy

0|1
    0|0
  • Dostoyevski tabiki

0|1
    0|0
  • Leo Tolstoy

0|1
    0|0
  • bence kesinlikle dostoyevski

0|1
    0|0
  • İkisinide çok severim ama ilk okuduğum eser Tolstoy un suç ve ceza romani olduğu için onun yeri başka 😊

0|0
    0|0
    • Pardon savaş ve bariz ikisini hep karistiririm 😂

• Tolstoy

0|0
    0|0
  • İkisi de üstad gerçekten bayılıyprum. Ama ben Dostoyevski nin eserlerinden daha çok zevk alıyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Tolstoy savas ve baris 600 den fazla karakteri canlandirirken hicbir sekilde kaybolmaman efsanedir

0|1
    0|0
    • Boşuna dünyanın en büyük romanı değildir

• ilk olarak şunu belirtmek isterim ki birçok kişi bu yazarlardan en az birinin sıkıcı olduğunu söyler ki ben onlara katılmıyorum ikisinin de birçok kitabını okudum ve hiçbirinin sıkıcı olduğunu düşünmüyorum 2 muhteşem yazardan çıkan muhteşem eserler... ikisini karşılaştırmak ne derece doğru olur bilmem ancak ikisinin de kendine has tarzları var. Kimileri diyor yok dostoyevski halkın içinden biri yok halkı anlatıyor, tolstoy elit kesimi anlatıyor bilmem ne saçma sapan futbol taraftarı yorumları bunlar. Dostoyevski'yi ben Tolstoy'dan sonra okumaya başladım. Küçüklüğümden beri Tolstoy sempatizanlığım var, dolayısıyla Tolstoy diyorum.

0|0
    0|0
  • Tabi ki de Tolstoy yani bana göre Hz. Muhammedin hayatını konu almış bir insan onu benim gözümde direk öne alır ''Hayat üzerine düşünceler'' kitabını okumanı mutlaka tavisye derim

0|1
    0|0
  • Dostoviski

0|1
    0|0
  • tolstoy

0|1
    0|0
  • yaşam hikayesini okuduktan sonra dostoyevski.

0|1
    0|0
    • Özellikle sara nöbetleri, kumar hastalığı filan

• Ona nazaran çocukluğu ayrı anne baba ve yethane gunleri

• kafka yı tek geçerim :) ama dosto tolstoyda daha iyi değilde daha çok çekiyor beni

0|1
    0|0
  • Ikisi de gayet iyi yazarlar. Ama Tolstoy daha samimi gibi hissediyorum ben :)

0|0
    0|0
  • tolstoy alır

0|0
    0|0
  • tolstoy.. karamazof kardeşleri okudum gerçi güzeldi

0|0
    0|0
  • İkisi de birbirinden usta dünyaya kanıtlamıslar kendilerini. İkisini karsılastırmak ayıp olur

0|0
    0|0
    • Ayıp olacak şekilde karşılaştırma değil tabiki, illaki birini daha çok severiz

Yükleniyor...