Türkiye'deki farklı kökendeki insanların kökleri nereden geliyor?

Türkiye'deki farklı "köken" insanlar var....mesela çerkezler... bana bu değişik grupların hepsini sayıp...kökenlerinin nereden geldiğini öğretebilicek biri varmı ?

0|0
1|17

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 16

• Karadeniz'de Gürcüler Lazlar azda olsa Ruslar ve Rumlar var bir çok kişi Rum'ların mübadelede gittiğini sanır ama Müslüman olan Rum'lar Türk olarak görüldüğünden ve Türkçe bildiklerinden mübadelede yollanmadılar benim büyük dedemin dedeside Müslüman Rum'lardan . Mübadeleden önce Katahor(Bugün Çaykara ilçesine bağlı) bir köyde yaşıyormuş dedelerim . Babamın dedesinin hala yaşaması ve 1924 doğumlu olması sebebi ile geçmişimizi öğrenmemiz zor olmadı . Diğer illerdeki etnik gruplar hakkında pek bir bilgim yok Karadeniz Tarihi ile baya ilgilenmiştim .

1|0
    0|0
    • peki dogu karadeniz...gumushanelilerin kokenleri hangi kesimdendir ? bunuda biliyormusun ?

• hmm... bilgin icin tesekur ederim ...en azindan bu kesimler ile ilgili bilgilendirdin beni :) sagol !

• Rica ederim faydalı olduysak ne mutlu :)

• çerkezler:kafkasya bölgesinden

kürtler:mezopotamya bölgesinden

lazlar:genel olarak doğu karadeniz

ermeniler:doğu anadolu

yörükler:genel olarak ege bölgesi ve akdeniz bölgesi ama göçebe hayata sahiptiler yakın zamana kadar

arnavut-bulgar-boşnak-yugoslav:balkanlarda yaşayıp savaşlarda ülkemize göç edenler

gürcüler:doğu karadenizde

dini kökenleri ırk olarak saymıyoruz ama tabi bunlar için ayrım yapmak hoş değil aynı çatı altında kardeşiz hepimiz asırlar boyu

1|1
    0|0
  • Tek tek hepsini buraya nasıl yazacak tam bilen de? Özellikle sormak istediğin köken varsa onu sor. Yok bu bir tür ödevse makaleyse kolay gelsin.

0|0
    0|0
    • hayir sadece hepsiyle ilgili bilgi edinmeye calisiyorum :)

ama sen bildigin kadarini yazarsan, eger herkes bildigi kadarini yazarsa..hepsi olur iste :))

• Ekledi , sildim en büyük benım 1!1!1 sdadsadsa

1|0
    0|0
  • çerkezler,1800 lü yıllarda sanırım Rus baskısı dolayısıyla Güney Osetya da sürülerek,galiba Abdulaziz döneminde yerleşiyolar.

Kürtler zaten vardılar, Fars kökenli olduklarını tahmin ediyorum..

lazlar,kırık Rumca bir dil konuşurlar, burdamıydılar dışardan mı geldiler bilmiiyorum..

başka kimöler vardı?

0|0
    0|0
  • babam der biz ahıka Türkküymüşüz yani orjinaldeğiliz

0|0
    0|0
  • Kökenden kastın etnik gruplar ise, bildiğim kadarıyla 32 çeşit etnik grup vardır. Çerkezler kafkaslardan güneye, hazar denizine kadar olan bölümde yaşayanlara denir, Orta asya kökenlilerdir. Geri kalan kısmını google amcaya da sorabilirsin;)

0|0
    0|0
  • Burdamı öğrenmek istiyosun yoksa yüzyüzemi?

1|0
    0|1
    • yaz iste burda !

• 72 millet diye bişi duydun mu? Burdan olmaz o iş. Sana tam olarak hangi kısmı lazımsa google amcaya sor anlatsın. Anadoluda 15bin yılı aşkın bir medeniyet süregeliyor. sümerlerden urartulardan bi girsek, savaşlar göçler, farklı ırkların çiftleşmesi vs. peehh ... Sen sorunu genelden köke indir ve cevabı öyle ara. Kolay gelsin

• Lazlar Kırımdan Kürtler Mezapotamya

0|0
    0|0
  • Bir çerkes olarak detaylı bilgi verebilirim tabi ilgileniyorsan :D ama özetle kuzeybatı kafkasya diyebilirim

0|0
    0|0
    • detayli bilgi verirsen sevinirim :)

• Öncelikle çerkeslik çok genel bir kavram.Mesela biz genellikle kendimize çerkes demeyiz.Çerkeslik sonradan başka milletlerin bize verdikleri bir ad.Bu arada kendimi övmek için söylemiyorum ama terbiye ve saygı anlamında çerkeslerin üzerine tanımam :D Çerkeslerin anavatı kuzeybatı kafkasyadır ve 1864 yılına kadar süren çerkes - rus savaşları sonunda ruslar tarafından anavatanlarından sürgün edilmişlerdir.geleneklerimiz ise eskiden olduğu gibi uygulanamasa da hala geçerliliğini koruyor.

• bende sana sayamam ama google amca sana sayar ne zaman yerleştiler nerden geldiler ne yaparlar filan diye :) burda herkez makaraya alır şimdi

0|0
    0|0
  • ekle öğretiyim <3

1|0
    0|2
  • orta asyadan

0|0
    0|0
  • mümkün değil

0|0
    0|0
  • tarih dersinden nefret ederim. bu konuya hiç girme bence.

0|0
    0|1
  • öz ve öz türk kalmadı derler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Lazların kökeninin mö hüküm sürmüş olan kolhis uygarlığına dayandığı söylenir,kürtler mezopotamya ve fars kökenlidir süryanilerin kökeni hakkında iki yaygın görüş vardır biri süryanilerin nuh peygamberin oğlu aram ın kavmi olduğunu diğeri ise mersin civarında kurulmuş bir uygarlıktan geldikleri isimlerinin de hükümdarları sürrüs ten geldiğini söyler

0|0
    0|0
Yükleniyor...