Çan sesiyle uyanan ülkelerde kurban telaşı yokken Ezan sesiyle uyanan ülkemde noel teleşı neden?

Arkadaşlar saygı sevgi çerçevesinde en içten cevaplarınızı bekliyorum.

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• Sizin 'noel' derken kast etmeye çalıştığınız yıl başı kutlamaları eğlenceli ve güzel etkinliklerdir.
    Kurban kesmek, mecburiyetten akrabaya gidip Cafer emmi ile kavurma yemek pek de eğlenceli şeyler değildir. Haliyle eleştirdiğiniz ağaç süsleme, hediye alma, yerine sevdikleriyle toplanarak kutlama yapma gibi şeylere insanların özenmesi gayet normaldir.
    Müslüman orijinli etkinliklerin dünyanın geri kalanının da özenerek yapmak isteyeceği kadar eğlenceli olmamasını geçtim, kendi insanının bile iyi vakit geçirme ihtiyaçlarını karşılayacak derecede değiller.

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Noel telaşı için biraz geç kaldınız. Noel aralık ayının 24'ünü 25'ine bağlayan gece kutlanır. 25 Aralık ise tatil kabul edilir.
    Ülkemizde 24 Noel telaşı mı var? Bahsettiğiniz konu yılbaşı ise sorunuz hatalı duruma düşer.
    Bir de şu nokta ilgimi çekti. Onlar yapmıyorsa biz de onlarınkilerini yapmayız. Bu anlamsız bir önerme. Avrupa ülkeleri hayatlarını din eksenine göre yaşamazlar. Örneğin Avusturya Devletine "Siz bizim Kurban Bayramımızı kutlamıyorsunuz bizde sizin Noel'inizi kutlamayacağız" derseniz alay konusu olursunuz.

1|4
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Çok yazık..

0|0
    0|0
  • şimdi noel dediğin şey christmastır isa nın doğumunu müjdeler tam olarak bugün kutlanır. bizim kutladığımız şey yeni yıl yani bir yılın bitip diğerinin başlaması ve bütün dünyada kutlanır. eskiden de lutlardık bunu nevruz bu demek asşında o zaman baharın gelişiyle kutlanırdı. yıl baharda dönüyor diye hesaplardık şimdi takvim farklı olduğu için ve dünyada genel olarak miladi takvim kullanıldığı için 1 ocakta kutlanıyor yani bunun çan sesiyle ezan sesiyle hiçbir alakası yok. gereksiz mi belki. zaten maksat bir günlüğüne kaçıp hedi alıp vermek içip dağıtmak bu da bahane yani

0|0
    0|0
  • Özentilik

0|0
    0|0
  • modert dayatma :)

0|1
    0|2
  • İşte bunlar hep kapitalizm :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• noel telaşı değil o yobaz kardeş, yeni yıl geliyor, yeni bir yıla gidriyoruz onu kutluyoruz. doğduğum günden beri yılbaşını kutlarız. annem babam oruç tutan insanlardır. yılbaşı yılbaşıdır. yılın ilk günü. evli çiftlerin evlilik yıldönümünü kutlamaları gibi, ya da doğumgününü kutlama gibi bir şey. haa sana anlamsız gelebilir, bana da doğum günü kutlamak anlamsız geliyor. hatta yılbaşı da çok anlamlı gelmiyor. ama kutluyoruz işte yeni yıl falan diye. bunun dinle imanla bağlantılarını kurmanıza gerek yok. keşke tüm islam alemi birbirinin kafasını keseceğine hristiyanlara ait bir bayramı hep beraber kutlayabilseydik. ortadoğuya bak ve ne durumda olduğumuzu gör. islam coğrafyası kan gölü. keşke hepsi yılbaşını kutlasa, ağaçlara renkli ışıklar takıp havai fişekler atsa ve bir gün de olsa mutlu olmaya çalışsa. yooo ama olmaz, çünkü müslümanlara göre yılbaşını kutlamak, birini öldürmek ya da kafasını kesmekten daha günah.

0|1
    0|0
  • Ozentilik

0|0
    0|0
  • Noel ile yılbaşının farkını ayırt edemeyen ama çıkıp özentilikten bahseden yurdum insanı :) seviyoruz ya sizi

0|0
    0|0
  • Sana ne kardesim sana ne
    Tamam sen kutlamicaksan kutlama. Biz kutlicaz.

0|0
    0|0
  • Bilinçsiz yetişen ama kendini modern göstermek isteyen ülkem insanı...

0|0
    0|0
  • Kapitalizm 😉

0|0
    0|1
  • Sanane ya . Istedigim telasi yaparim sanane olum. Gunahsa gunahi bana. Sananee lann

0|1
    0|0
  • bunlar bir şey mi kardeşim kıyamet yaklaşıyor o senin kurban bayramı dediğin bile bu ülkede daha olmayacak

0|0
    0|0
Yükleniyor...