Trenlere neden kara tren denmiş ?

sorum yeteri kadar açık sanırım

^_^

0|0
6|24

En İyi Erkek Görüşü

• Rıza diye bir adamla Hanife adlı kadın zamanın da büyük aşk yaşamışlar. Ancak iki aile arasında husumet varmış ve Rıza nın maddi durumu iyi dğeilmiş. Rıza şehir dışına çalışmaya gitmek zorunda kalmış. O dönemler henüz soyadı olmadığı için lakap takılırmış Rıza'nın lakabı "kara" ymış . Rıza çalışmak için trene binmiş ve başka bir yere doğru yola çıkmış. Hanife hergün onu beklemiş. Her treni gördüğünde kara'm geldi diye sevinirmiş. Bu şekilde ortaya çıkmış .Ve Rıza hiçbir zaman geri dönmemiş.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• trenler kara olduğu için olabilir mi ? :)

link

link

link

link

link

link

link

0|0
    0|0
  • Allahdan siyah dememişler , o zaman nasıl yazılırdı ,şarkılar , türküler ...Siyah tren gecikir belki hiç gelmez..

1|0
    0|0
  • Eskiden kullandıkları yakıttan yani kömürden gelen bir söylem diye biliyorum...Hani kömür karası vs gibi...Eski trenlere bakarsan öyle rengarenk trenlerde göremezsin, genelde siyah ya da haki renklidir...

0|0
    0|0
  • Eskilerden Kömürlüymüş ve kurumdan kap karalarmış...bi de Kara duman çıkardıklarından sanırım.

0|0
    0|0
  • Cevap da o kadar açık olacak, çünkü trenlerin rengi karadır.

(Tabi söz konusu banliyöler veya hızlı tren falan değil, o deyim genelde yük trenleri ve uzun yol katarları için geçerlidir.)

0|0
    0|0
  • önceden geneli siyah olduğundan.

0|0
    0|0
  • şimendiferler eskiden kara olurmuş onun için kara tren kalmış.

0|1
    0|0
  • eskiden kömürle çalıştığı için aşırı dereceade kara duman bıraktığı için ondan almıştır o ismi

0|0
    0|0
  • kara dumanından diye hatırlıyorum ilk isim çıkışı

0|0
    0|0
  • karada gittigi icin

0|0
    0|0
  • Kara da hareket ettiği için olmasın :D :D :S

0|0
    0|0
  • ayrılık getirdikleri içün ama kavuşmaya da sebep oluyorlar? saçma oldu bence

0|0
    0|0
  • ben sadece bakarım gerisine karışmam

0|1
    0|0
  • Kömürle işleyen tren olduğu için..

0|0
    0|1
  • dumanın kara oluşu ilk trenlerin kömürle çalışmasından

0|0
    0|0
  • Kara çünkü.

0|0
    0|0
  • karaymış da ondan :))

0|0
    0|0
  • çünkü yapanlar ona bu ismi vermiş :'(

0|0
    0|0
  • kara duman attıkları için

0|0
    0|0
  • cünkü tren siyah bile olmasa rengi yinede karariyormuss kömürün dumanindan !

0|0
    0|0
  • kömürle çalıştıkları için

0|0
    0|0
  • Götürdüklerini geri getirmediği için yada kötü haberler getirdiği için kara dert anlamın da olabilir mi nasıl bağlantı kurdum bende bilmiyorum ama böyle oldu :D

0|0
    0|0
  • çünkü kara kaş kara göz

tren sana verdim bi söz

çabuk ulaştır beni

yoksa mangalda kalmaz köz.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• uzaklara yabanellere gıttıgındendır

0|0
    0|0
  • Kasvetli kasvetli gidiyor, bir de hep hüzün taşımış ki filmlere bile işlemiş yeminnen.

Kadıncaaz sevgilisini- eşini -oğlunu mendile sümküre sümküre yolluyor askere.

Bekliyor sonra ne gelen oluyor, ne giden.

Şu an ağlıyorum bu satırları yazarkene, biz bu satırları okurkene ben çok uzaklarda satırla çikolata kesiyor olacağım.

0|0
    0|0
  • Kara tren hiç aklıma renginden böyle bir şey getiremedim sanki hep giden gelmez gibi sanki hep gelen haberler yas gibi o açıdan kara tren denmiştir diye düşünüyordum .Renginden dolayıda olması mantıklı ben bir trene fazla mana yükledim :)

0|0
    0|0
  • Rengi siyahmış çünkü yeteri kadar açık sanırım:)

0|0
    0|0
  • Siyah tez demektir.Trenin kara oluşu burdan geliyor olabilir..

0|0
    0|0
  • Bence mecazi bi karalık o. İnsanları birbirinde ayırdigı icin hüznün rengi olan kara demiş olabilir. Kara tren türküsünde de bir ayrılıktan bahsediliyo zaten.

0|0
    0|0
Yükleniyor...