Nardugan bayramını biliyor musunuz?

Nardugan bayramınız kutlu olsun :)

Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir. Yeni Türk devletleriyle münasebetimiz bize yepyeni şeyler öğretiyor. Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç tasavvur ediliyor. Bu hayat ağacı. Sümerlerde de var. Bir ucunda Gök Tanrısı duruyor. Türklerde güneş kutsal ama tanrı olarak kabul edilmiyor. 22 Aralık’ta güneş yeniden fazla olarak dünyayı aydınlatmaya başlayacak. Günler uzamaya başlayacak. Türklerin Gök Tanrısı gün ile geceyi tanzim ediyor gökte. Sözde gün ile gece sürekli münakaşa halinde. 22 Aralık’ta gün geceyi yeniyor. Bunu “Yeniden doğuş bayramı” Türkler kutluyorlarmış. Türkistan’da bir ağaç varmış, akçam, ve bu akçam başka yerde yetişmiyormuş. Akçam getirip eve koyuyorlar, akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler verdi, güzel bir yaşam verdi diye Tanrı’ya hediyeler koyuyorlar. Dallarına da ertesi sene için Tanrı’dan niyaz ettikleri şeyler, adak olarak istedikleri şeyler için paçavra veya kurdele koyuyorlar. O günlerde büyük bayram, şenlik yapıyorlarmış. Aileler toplanıyor, büyükler varsa ziyaret ediliyor, özel yemekler yeniliyor, güzel elbiseler giyiliyor. Bu adet Türkler yoluyla Avrupa’ya geçti. Konunun Noel’le alakası yok. İznik Konsilinde pagan adeti görülen bu adeti İsa’nın doğuşu olarak kabul edelim diyorlar ve bu adet Hristiyanlara geçiyor. Ama ağaç süsleme pek yok, 16. yy’da Almanya’da başlıyor, daha sonra Fransa’ya geçiyor ve dünyaya yayılıyor.” (Muazzez ılmıye çığ )
Nardugan bayramını biliyor musunuz?

Güncellemeler:
güncel
...

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Yıllar önce ilk sümereloğumuz olan Prof. İlmiye çığ hanımefendi bir tv programına çam ağacı ile gelerek bu bayramı anlatmıştı.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 7

• Okudum, paylaşım için eline sağlık. Vakti zamanında müslüman olmayan bir kavim için geçerli bir inanış ve bayram. Binlerce inanışın ve bayramın içinden bir tanesi de budur. Saygım var lakin Müslümanlığım, inancım gereği kendi adıma kabul etmyeceğim birşey tabii ki. Bizler için yaradan tek dir ve Allah dır. tanrı yoktur. Bayramlarımızda bellidir ramazan ve Kurban bayramıdır. Onun dışında bu bayramı ve diğer din ve inanışlara göre bayramları olan arkadaşların bayramlarını tebrik ederim :)

1|0
    0|0
  • ben bilmiyorum üşendim okuyama anlatırmısın :)

1|0
    0|0
    • oku oku hiç sıkılmıcaksın :)

• inşallah :)

• Biliyorum bunu mazzez ilmiye çığ'on araştırmasıdır...

1|0
    0|0
  • Bilmiyordum ilk defa duydum senın de kutlu olsun canım :D

1|0
    0|0
  • Nice nice bayramlara eriş:)

1|0
    0|0
  • Bunu duymuştum ama sanırım aynı tarihte yapılmıyormuş diye biliyorum yani hristiyan yortusu ile aynı döneme denk gelmiyor bildiğim kadarıyla derinlemesine araştırmak lazım mantıklı geliyor sümerolog muazzez ilmiye çığ mı söylemiş bunu :)

0|0
    0|0
    • Zaten bir çok kültür bizden yayılmış dünyaya göktürkler hakkında baya bir bilgi sahibiyim ama bunu bilmiyordum :) şimdi herkes bunu öne sürerek aa bak yılbaşı kutlamak helal diyecektir... :)
      ben şahsen belki ağaç süsleyebilirim ama hindi falan kesmem herhalde hindide kesmiyorlardır o dönemde sanırım :D

• Noel ile alakası yoksa güzel bir şey bu konuda hem fikirim senin tezini çürümeye çalışmıyorum yalnış anlama ama bir çok insan Noel olarak kutluyor o yüzden söyledim senin dediğini herkes bilmiyorki canım arkadaşım :)

• Ben değil ayrıca kuranda bunu böyle bağdaştırıyor ben Allahın kelamını söylüyorum

• Arkadaş 3 tarafımı deni 4 tarafımız bayram bune beee

0|0
    0|0
    • türk bayramı , bu ne be dediğin

• yani geyik bir soru sorsam neyse de...

• Yoo geyik değil güzl soru benimkilerden güzel ondan cevap veriyorum
      Bazı baI durumları yaygınlaştırmak için böyle şeyler aöyleniyor
      Bazen baI adetlerde evrim geçiriyor vesaire

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...