#SARIKAMIŞ Şehitlerimize Bir Fatiha Okur musunuz?

#SARIKAMIŞ Şehitlerimize Bir Fatiha Okur musunuz?

''ŞEHİT'' Orgeneral İsmail ENVER Paşa İçin Dilaver CEBECİ'nin Yazmış Olduğu Şiir. (Kendi Sesinden.)

Çeğen: Orgeneral İsmail ENVER Paşa'nın Bugünkü Tacikistan'da Rus Bolşeviklerine Karşı Kahramanca Savaşırken ''ŞEHİT'' Düştüğü Tepenin Adıdır.

''ŞEHİT'' Orgeneral İsmail ENVER Paşa'ya Bir Defa Daha TANRI'DAN, Rahmet Dilerim.

Aziz Ruhu Şad Olsun!

(3'üncü Ordu Komutanlığı Personeli Kışlık Kıyafetleriyle.)

(Ruslar Donan Askerlerini Toplarlarken..)

-------------------------------------------------------------------------------------------

1914 Yılının 15-22 Aralık Tarihleri Arasında, Sarıkamış Yakınındaki Allahuekber Dağlarında, Kars'ı Ruslardan Geri Almak İçin Harekata Katılan 60 Bin Asker Donarak ''ŞEHİT'' Oldu.

Başkumandan Vekili Enver Paşa Büyük Bir Güçle, Rusları Hiç Beklemedikleri Bir Yerden, Allahuekber Dağlarından Aşarak Vurmayı ve Kars'ı Yeniden Vatan Topraklarına Katmayı Hedeflemişti. Allahuekber Dağlarının Yer Yer 2-3 Bin Rakımlı Geçitlerinde Isı Sıfırın Altında 30 Dereceye Kadar Düşüyordu. Türk Askerlerinin Büyük Bölümü İse Çölden Gelmişti ve Üzerlerinde Yazlık Üniformalar Vardı.

Sarıkamış'ta Dondurucu Soğuk Altında Askerlerimizin Durumunu Kurmay Subay Şerif Bey "Sarıkamış" Adlı Kitabında Şöyle Anlatıyor: "Yol Kenarında Karların İçinde Çömelmiş Bir Asker, Bir Yığın Karı Kollarıyla Kucaklamış, Titreyerek, Feryat Ederek Dişleriyle Kemiriyordu. Kaldırıp Yola Sevketmek İstedim. Beni Hiç Görmedi. Zavallı Çıldırmıştı. Bu Suretle Şu Lanetli Buzullar İçinde Biz Belki On Bin Kişiden Fazla İnsanı Bir Günde Karların Altına Bıraktık ve Geçtik".

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış'ta Gördüklerine Anılarında Şöyle Yer Vermiş:

"İlk Sırada Diz Çökmüş 9 Kahraman. Mavzerleriyle Nişan Almışlar, Tetiğe Asılmak Üzereler Ama Asılamamışlar... İkinci Sırada Cephane Taşıyanlar Var, Sandıkları Bir Avuçlamışlar ki, Kainattan Hırslarını Almak İstiyor Gibiler. Öylesine Kaskatı Kesilmişler... Ve Sağ Başta Binbaşı Nihat. Dimdik Ayakta, Başı Açık, Saçları Beyaza Boyanmış, Gözleri Karşıda... Allahuekber Dağlarındaki Son Türk Müfrezesini Teslim Alamadım. Bizden Çok Evvel, Allah'larına Teslim Olmuşlardı.

Allahuekber Dağları, 37 Bin ''ŞEHİT'' Verilerek Aşıldı ve Sarıkamış Kuşatıldı.

Sarıkamış Kuşatma Harekatı Aşırı Soğuk ve Açlık Yüzünden, Hedef Ele Geçirilemeden, 5 Ocak 1915'de Sona Erdi.

Osmanlı Ordusu Bu Dağlarda, 60 Bini Donma Sonucu Tam 78 Bin ''ŞEHİT'' Verdi.

Rus Birlikleri de Bu Savaşlarda 32 Bin Askerini Kaybetti.

Kahraman Şehitlerimize Bir Defa Daha TANRI'DAN, Rahmet Diliyorum..

Aziz Ruhları Şad Olsun!

Vatan Size Minnettar!

Güçlü Bir Türk Ordusu, Güçlü Bir Türk Dünyası Demektir!

Güçlü Bir Türk Dünyası, Huzurlu Bir Dünya Demektir!

Bütün Turan Türk Yurdu, Bütün Türkler Bir Ordu!

Türk Yurdu Var Olsun!

Türk Irk'ı, Sağ Olsun!

TANRI TÜRK'Ü, KORUSUN!

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @CeyCess @EskiKurtlardan @HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @NikotinKolik @pilav_ustu_az_kuru_2 @turgay2 @UntilTheGrave @Zibidi_Gonzales_06

@adıyook @Alooğ @ayfonuolmayangörl @benaslındayoğumm @Kızılcıkk @MerveKOYUN @minik_şirine @RenkliRuya

#MübarekMevlidKandiliniziKutlarESENLİKLERDilerim.

0|0
8|7

En İyi Kız Görüşü

• Tum sehitlerimizin ve olmuslerimizin ruhu şad olsun..

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Okuruz abi tüm şehitler adına bir fatiha ama rahatsız olduğum nokta var 120 tane askerin hiç yoktan yere donarak öldüğü gece tamamen taktiksel hata olduğunu düşünüyorum düşünsene soğuktan yavaş yavaş dona dona ölmek kadar korkunçluk varsa oda yanarak ölmektir üzücü bir durum...
    Ama tek kazançları şehitlik mertebesine ulaşmalarıdır...
    101 yıl olmuş bu seneyle birlikte

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Okuruz. Allah rahmet eylesin.
    Paylaştığın için teşekkürler.

0|1
    0|0
  • Okuruz tabi şu mübarek günde. Kandilin kutlu olsun serkan abi :)

0|1
    0|0
  • Okurum elbette, ve sizin de kandiliniz mübarek olsun.

0|1
    0|0
  • Ruhları şad olsun!

0|1
    1|0
  • Rabbim hepsine rahmet eylesin.

0|1
    0|0
  • Allah rahmet eylesin 😊

0|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin,
    Mekanları cennet olsun, okudum...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Envr paşa denilen canım yüzünden oş yer onca adam öldü gitti.. Suriyeden yazlık kıyafetli birl, k Sarıkamışın soğunda yok oldu.. Hepsine bu mubarek günde Alalh rahmet eylesin diyorum nur içinde yatsınlar..

0|1
    0|1
  • Okuruz tabii. 😊

0|1
    0|0
  • Allah rahmet eğlesin...

0|1
    0|0
  • Okudum, hatırlattığın iyi oldu.

0|1
    0|0
  • Allah mekanlarını cennet eylesin. Lakin Enver Paşa'nın hayalperestliği yüzünden 60 bin asker kimi Anadolu dan kimi de Yemen’den yazlık yelekle savaşa gelen askerlerin donmasına sebebiyet verdi. Bu bence ne kabuledilebilir ne de makul bişey. Tamamen... Neyse Allah mekanlarını cennet eylesin inşallah

0|0
    0|0
  • ettik Allah kabul etsin

0|0
    0|0
Yükleniyor...