Yılbaşı ağacı suslediniz mi?

Biz küçükken her yılbaşı ailem süslerdi şimdi de biz oğlum için her yılbaşı süslüyoruz, yılbaşı ağacı süslemiş evleri dışarıdan yani camlarda görünce de çok güzel görünüyor 🌲⛄değil mi?
Yılbaşı ağacı suslediniz mi ?

Güncellemeler:
Aff edersiniz arkadaşlar bu soruma görüş yapan çoğunluk 5 vakit namaz kılıyor dinine düşkün olduğundan dolayı ağaç süslemeyi geleneklerinde olmadığını bildirmiş, peki ya bir düşünün bakalım siz hangi geleneklerinize bu kadar düşkünsünüz? Çünkü ben Türkiyede anadolu ve Güneydoğu dışında geleneklerine uyum sağlayan pek kimseyi ne burada ne de dışarıda göremiyorum da 😂

0|0
10|19

En İyi Erkek Görüşü

• ben dindarım ama çocukların sevinmesi için süslüyorum ne var ki? ağaç la mı dinden çıkıyoruz...

1|0
    0|0
    • Ülkede dinine sahip çıkan kaç kişi kaldı acaba merak ediyorum, ağaç söz konusu olunca herkes dindar olmuş 😉

• öncelikle çok teşekkürler... maalesef din tüccarları yüzünden artık o kadar çok sahte dindar ve yalancı dolu ki... herkesin kafası çok karışık. Ağaçtan tutturuyorlar, baş örtmeden herkes sanki peygamber fetva dağıtıyor bu kadar cahillik ve yobazlık hiç bir devirde yaşanmamıştır bence

En İyi Kız Görüşü

• Kış mevsiminin tek çekici yanı , keşke o gün kar da yağsa :)

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Noel ve yılbaşı kutlamasının anlamlarının farklı olduğunun farkındayım.

Ancak kültürümüze

1|0
    0|0
    • Özür dilerim telefonun azizliğine uğradım.

Ancak çam süsleyerek yılbaşı kutlamak kültürümüze oldukça uzak bir adet. Daha çok sosyete kesiminin benimsediği bir kutlama.

Sonradan ülkemize yerleşen ve bizi bizden daha çok benimseyen biri olarak sizden böyle bir soru gelmesine şaşırmadım desem yalan olur.

Gerçi oğlunuzu sevindirmek için yaptığınızı özellikle açıklamışsınız. Buna da saygı duymak lazım.

• Estağfurullah rica ederim. Yani ben Russia Mahackalede doğdum büyüdüm Çeçenim yinede rus kültüründe büyüdük ondan kalma, oğlumunda 2 yaşında beri kreşe gitmesi okul vs derken bu 3-4 senedir istiyor ağaç süsleyelim demesi haliyle Ankarada da bu böyleymiş 😊

• Bir hususu değerlendirirken yargılamaktan ziyade anlamaya çalışıyorum.

Çam ağacı süsleme fikrinin oluşmasında Rusya'da büyümenizin etkisi olduğunu düşünmedim değil. Ancak diğer yandan ülkemize bu kadar uyum sağlamanızda Çeçen asıllı olmanızın etkisi olduğunu düşündüm.

Çeçenler ve Türkler tarihi bağı ve ortak kültüre sahip iki millet.

Anadolu insanı yılbaşını en fazla fındık, fıstık ve meşrubatla geçirir. Hindi bile biraz afakiye kaçıyor. Çam süsleme uçuk bir adet bizim için. Şaşırmamın sebebi buydu.

Ankara'ya gitmeyeli uzun zaman oldu. Adetler bayağı değişmiş anlaşılan :)

Bazan çocuklarımızı üzmemek veya sevindirmek için, içimize sinmeyen şeylere katlanabiliyoruz. Bu gerçeği de göz ardı etmemek lazım.

İyi akşamlar.

• öyle bir geleneğimiz yok

1|1
    1|0
  • bizim evde böyle şeyler olmaz
    süslemedik yani:)

1|0
    0|0
  • Onca ağacı mahvediyorsunuz, bizim millet nasıl millet, gezide iki ağaç için devlete, kaç milyar tl zarar ettiren insanlar, Noel agaci katliamı yapıyor.

0|0
    1|0
  • biz süslemiyoruz,

1|0
    0|0
  • Bence gerek yok ağaca normal kutlamak daha güzel boşuna uğraşmaya ve masrafa gerek yok :)

0|1
    1|0
  • Süslemem süsleyene de hoş gözle bakmam, geleneklerimizi yaşayamadığımız, yaşatmadığımız ve sahip çıkmadığımız konusunda da haklısın ama bunları yapmıyoruz diye de, başka kültür ve dinlerin geleneklerini yapmanın da pek mantıklı bir tarafı yok. Bence

0|0
    1|0
  • Biz Sadece, Kurban bayramı, ve Ramazan bayramı biliriz.

0|1
    1|0
  • Hayır ama çocukkken ağacın üstündeki yuvarlak süsleri söküp içine torpil koyup el bombası niyetine atıyordumm :/

0|0
    1|0
  • Kardesim neden elin gavuruna ozenip kendiniz olmuyorsunuz? Daha yilbasiyla noeli ayiramiyorsunuz. Yilbasi agaci diye bisey yok noel agaci o ki noeli musluman insan kutlamaz. Sacma sacma seyler

0|0
    1|0
    • Madem müslümansin sen hayatında namaz kıldı mi ki bunu söyliyorsun? Ayrıca sana ne evet ya da Hayır diye bilirsin dmi?

• Evet kildim ve muslumanim diyosan boyle sacma sacma isler yapmassin.

• Yok yapmadım öyle şeylerden hoşlanmıyorum ben ateş yakıp kestane pişirmeyi düşünüyorum

0|1
    0|0
  • 7 gavur bir danaya ortak girsin ozaman olabilir

1|1
    2|1
  • Hayr gerek de yok

0|1
    1|0
  • Hiç süslemedik süslemeyeceğiz

0|0
    0|0
  • Hayır öyle bir huyum yok. Yilbaşında sadece tv izler kuzenlerle okey oynarız.

0|0
    0|0
  • Benim ve ailemin öyle bu kültürü yok sadece bir gun sonrası tatil olduğu için muhabbet olur ve geç yatilır. Birde tabi Mustafa Keser abimiz izlenir.

0|0
    0|0
  • süslemedim.

0|0
    0|0
  • Evde olmasa da ofiste pazartesi günü süsleyeceğiz.

0|0
    0|1
    • @agathaa mahaçkalede pek sıcak bakmıyorlar yılbaşı kutlamalarına diye hatırlıyorum.. Önümüzdeki Mart gibi mahaçkale hasayurt taraflarına gideceğim. Merak ediyorum oraların kültürünü

• Ben polemiğe girmek için bunu dile getirmedim, yazımı tekrar okursanız ne anlatmak istediğimi anlarsınız

• Mahackalede aynı buradaki gibi evet pek sıcak bakmıyor ama süslüyor, ben çocukken rus komünizm devrinde kalan sistem devam ediyordu ayrıca ben Mahackale Dağıstandan bahsediyorum.

Kızlar Ne Diyor 9

• Hiç süslemedim. Bizim hiç yılbaşı ağacımız olmadı. :(

1|1
    0|1
  • Geçen sene, inanılmaz şeker bir şey olmuştu ama böyle dev gibi değil:) Küçük, ışıklı..

1|1
    0|1
  • hiç süslemedim ama merak ediyorum

1|0
    0|0
  • Ben hiç süslemedim ama evet çok şık.
    Ayrıca bilgi olarak , ağaç süsleme ilk kez eski Türkler Tarafından yapılan bir gelenektir :)

0|0
    0|0
  • Benim kültürümde yok yapana saygı duyarım 😊

0|1
    0|0
  • Süslemedim :)

0|0
    0|0
  • ağaçtan çok aile dikkatimi çekti 😄

1|0
    0|0
  • hayalimdeki aile.. çam ağacı hariç.

0|0
    0|0
  • Bu sene süslemedim ama ışıkları tavana iliştirdim yine.

0|0
    0|0
Yükleniyor...