Sanat sizlere göre nedir veya ne değildir?

Not: Bu site genel olarak cinsel meraklarımızın google aracılığıyla beynimizde yer etmesi sonucudur ve bu yüzden tam anlamıyla beklendik veya beklenmedik bir cevap geleceğini sanmıyorum.

Sanat... Vikipedi veya Britanica gibi büyük ansiklopedilerde sanat; hayal gücü ve yaratıcılığın simgesi olarak adlandırılır. Dünyanın bazı kesimlerinde ve tarihi bazı dönemlerde ise sanat kesinlikle adlandırılmamalıdır düşüncesi yaygındı. Dillerde ise art, sanat gibi kelimelerin kökü yapaya dayanmıştır. Size göre sanat nedir gerçekten merak ediyorum.

Bazıları için sanat ev dekore etmektir ama dekore etmek tasarıma girer. Bazılarına göre sanat renk uyumudur ama renk uyumu da tasarımın bir parçasıdır. Bazılarına göre sanat güzel gelen her şeydir ama mutluluk hormonunu sanat diye adlandırabileceğimizi sanmıyorum. Sanat edebiyattır derler, ama ingilizceden bildiğimiz gibi art is art'tır başka bir şeye eşitleyemeyiz gibi geliyor. Popüler kültürün etkisinde kalmadan o ince çizgiyi çekerek sanat hakkında bu gece vakti ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

Sanat hakkında benim düşüncelerim ise; sanat tanımsızdır. Bunu şuna benzetebiliriz bilirsiniz aşkı kimse tanımlayamaz en iyi tanımlayan kişiler ise sürekli doğa üzerinden örnekleme yapar ama aşk içimizdedir bu yanlış olur. Ben sanatla özdeşleşen iki şey bilirim. Tutku ve aşk. Sizin de başınıza gelmiştir uzun zaman birine aşık olmadığınızda içinizden keşke birine aşık olsam sesi geçer. Yani arada sırada olması gereken ve sürekli tekrarlanmak tazelenmek isteyen bir şeymiş gibi. Tutku da öyle değil midir? Ben 4. seviye olmadığım için cinsel bir sözcük yazamadığım için üzgünüm ama kendini tatmin etmenin halk arasında ingilizce kalıplı söz

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• Soru detayını çok beğendim. Sanat tanımsızdır demişsin bence de öyle. Bir şeyi tanımladığımız zaman onun potansiyelini ve sınırlarını da daraltmış oluyoruz. Sanat kelimesi 5 harfli kısa bir kelime ama içeriğine baktığım zaman okyanus misali uçsuz bucaksız sonunu göremiyorum.

İnsan ruhuna hitap eden her şey sanat kapsamına girebilir ve illa insan yapımı da olmak zorunda değildir.. Dönüp gözlerini doğaya çevirdiğin zaman gördüğün manzaralarda bir nevi sanattır. Burada konuyu asla dine bağlama niyetim yok, salt gözün gördüğünden söz ediyorum.

Sanat icra etmek için 'sanatçı' diye anılmaya da gerek yok. Her insan kendi adına, çevresi adına sanat yaratabilir. Örneğin bir ev hanımı mutfakta zaman geçirmeyi seviyor olabilir.. ve yemeklerine şekil, sunum bakımından çok özen gösteriyor olabilir. Veya 15 yaşındaki bir kız ojelerle tırnaklarına değişik çizimler yapıyor olabilir ee burada da sanat görebiliriz.

Topluma hitap etmeye başladığın vakit sanatçı olursun. Yaratıcılık ve zeka gerektirir. Sanat insanların kırılma ve rahatlama noktası bana göre. Dinlediğim bir şarkı, okuduğum bir şiir, baktığım herhangi bir tablo.. bana hitap edip günlük yaşantımdan bir parça uzaklaştırıyorsa bu sanattır.

Ayrıca sanat görecelidir, limitsizdir. Senin beğendiğin karakalem çalışmasını ben beğenmeyebilirim ama bu onun başarısız olduğu anlamına gelmez. Zevkler, renkler tartışılmaz meselesi burada devreye girer. Bir başkasına göre sokak sanatları çevreyi pis gösterirken bana anlamlı gelebilir.

Popüler kültür demişsin birde, en nefret ettiğim konulardan biri. Bir şeyin popüler olması onun sanat anlamında başarılı olduğunu da göstermez. Herkesin sevdiği şeyi sevmek sanat anlayışına sahip olmak değildir. Bir şarkı çıkar piyasaya herkes dinler ama neden dinlediğini de bilmez mesela, popüler ya amaç modaya uymak. Bu tür insanların zevklerini ciddiye almıyorum.

Kendi sanat anlayışıma gelince, her şeyin 'kült' halini seviyorum. Az, gizli ve fazla bilinmeyen değerlidir. Dedim ya, göreceli..

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• herşeydir

0|0
    0|0
    • 29 yaşındasın. Beyin yaşın 4. Yorumuna saygı duydum ama şey ayrı yazılır.

• Öyleyse teşekkür ederim. Tam bu siteyi bilmiyorum. Kırdığım için affedin lütfen. Ben görüşsüzlerden çıktığı için sinirlendim sadece.

• estağfullah sorun yok dostum sen kızmadıysan ben kırılmadım :)

Kızlar Ne Diyor 2

• Sanat ;yaratıcılıktır
    Hayal gücününü ortaya cıkarmaktır
    Sanat kendini ifade etme yolu
    Kisi ne düsünuyorsa tasarlıyorsa cizim ve sekillendirerek
    Ortaya cıkarır...

0|0
    0|0
  • bilmem

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Hayata anlam katan şeydir. Sanattan yoksunsa bir insan bildigin sığırdır.

0|0
    0|0
  • Sanat Nazım hikmet tir, Ahmet kayadır, Direnmektir Benim için

0|0
    0|0
  • sanat, ustaların ellerinden çıkmış eserlerin adına verilir ^-^

ustlara saygılar :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...