#SİGARA İçmek Günah mıdır?

#SİGARA İçmek Günah mıdır?
Değerli Arkadaşlarım, İslam'ın Evrensel Helal ve Haramları Kur'an-ı Kerim'de Belirtilmiştir.

Nitekim Evrensel Helal ve Haramlar Derken Kastettiğim Şey Her Zaman Her Mekana Göre Genel Geçer Olan Helal ve Haramlardır.

Kur'an-ı Kerim İndiği Zaman Sigara Yoktu, Sigara 15'inci Yüzyıldan Sonra Ortaya Çıkmıştır.

İslam'ın Temel Kaynaklarında Adı Geçmeyen Bir Şeyin Hükmünü Anlamak İçin İslam'ın Bazı Genel Kuralları Vardır.

Eşyada Asolan İbahadır!

Yani Her Şey İnsanlar İçin Yaratılmıştır. Bazı Şeylerin Haram Olduğu Açıklanmış, Böylece Hükmü Bildirilmeyen Şeylerde Helal Olarak Kalmıştır.

Temiz ve Güzel Olan Şeyler Helaldir. Pis ve Zararlı Şeyler İse Haramdır.

Bu Doğrultuda Sigara'ya Tahrimen Mekruh Demek Daha Uygundur Zira Yine Tahrimen Haramdır.

Bir Şeye Helal Ya da Haram Hükmü Vermek ALLAH (C. C.)'a, Ait Bir Hak Olduğu İçin, Haram Olduğu Kesin Olarak Anlaşılsa Dahi Kur'an'da Haram Denmeyen Şeylere Nezaketen Tahrimen Mekruh Demek Daha Güzel ve Doğrudur.

Sigara Mekruh mu Yoksa Günah mı?

#SİGARA Neden Bir Kaç Çekişten Sonra Tat Vermez Derin Çeksenizde Tadı Kaçar?

#Not: Şerefsiz Marlboro İçtiğim Sigarayı Türkiye'den Çekti! Bende 11 Yıldır İçtiğim Sigarayı Tam 54 Gündür İçmiyorum! Dolayısıyla Sigarayı Bırakmak Diğer Her Şeyde Olduğu Gibi İrade İle Mümkün Olmaktadır.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @CeyCess @EskiKurtlardan @HalidBinVelid @NikotinKolik @pilav_ustu_az_kuru_2 @Zibidi_Gonzales_06

@adıyook @BulutlarİyikiVar @Bordopanter @LaLkiLaL @Kızılcıkk @minik_şirine @RenkliRuya

0|0
9|13

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Sigara içmek kimilerine göre tahrimen mekruh (harama yakın mekruh), kimilerine göre ise haramdır. Tahrimen mekruh diyenler sadece Kur'an-ı Kerim'de yasaklanmış şeyler haram olabilir, biz bir hükme haram diyemeyiz görüşünü öne sürerler. Fakat o dönemde sizin de dediğiniz gibi sigara yoktu. Zaten hüküm belirlerken Kur'an-ı Kerim'e bakılır orada yoksa hadi-i şerife. Orada da yoksa akla mantığa uygun gelecek şekilde bir hüküm konur.

Kur'an-ı Kerimde insana zarar veren her şey haram kılınmıştır. Sigara insana üç yönden zarar verir.

1) Her gün bir paket sigara alan bir adam sigara aylık ortalama 300 TL harcar. Kendisine zarar veren bir şeye bu kadar para harcamak israfa girer ve israf da haramdır.

2) Sigara içen kimse kendi sağlığına ciddi anlamda zarar verir. Dolayısıyla haramdır.

3) Başkalarının yanında sigara içen birisi kendine zarar verdiği gibi başkalarına da zarar verdiği için günah olur.

Buna mekruh diyenlerin sayısı az olsa da bana göre sigara içmek haramdır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Necip Fazıl çok fazla sigara içermiş. Bir gün bir öğrencisi ona gelir ve der ki:
    Hocam bugün bir rüya gördüm bütün bitkiler Allah'a secde ediyordu, bir tek tütün etmiyordu...

Üstad cevabı yapıştırır:

Getirin o kafiri yakalım..

Yakmak lazim arada sirada da olsa...:)

0|1
    0|0
  • Mekruh diye biliyorum.. Ömer Döngeloğlu bir programında " Ben elimde fındık olsa Efendimize ikram edebilirim ya da kayısı olsa yine ikram edebilirim. Peki sigara içen " buyur ya Rasûlullah sende yak bir dal " diyebilir mi? " diyerek atıfta bulunmuştu..

0|1
    0|0
  • İyi olmuş serkan abi içmezsin artık ne güzel: D

0|1
    0|0
  • İnsanın kendi vücuduna zarar vermesi haramdır bu sebepten bence sigara içmek günahtır

0|1
    0|0
  • Bile istiye bize emanet edilen bu bedene zarar vermenin eminim ki bir cezası vardır.

0|1
    0|0
  • soruyu okuyunca bir sigara daha yakanlar ?

1|2
    0|0
  • Mekruh

0|1
    0|0
  • Gunah mi degilmi bilmiyorum net olarak ama zararli oldugu icin belki de gunahtir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Kuranda sigara ile ilgili bir şey yok.. Çünkü o yazıldığı zaman Amerika kıtası keşfedilmemişti.. Ama ülema yasakladı mikruh sayarak.. Sigara içki ABD ve siyonist deyyuslar kalkınsın..

0|1
    1|0
  • Dini konularda bilgisi iyi ve zeki bir arkadaşım yakın geçmişte din alimlerinin Mısırda büyük bir toplantı yapıp sigaranın günah sayılacağı kararına vardıklarını söylediler.. Benim şahsi görüşüm de mantıken düşününce sigaranın zararı alkole göre çok daha fazla yüksektir ve alkol günahsa sigara mekruh değil mutlaka günah olmalıdır. Genelde tütün tiryakileri buna korkusuzca devam etmek için hep mekruh olduğu görüşünde hem fikirdirler.

0|1
    0|1
  • Din alimlerinin harama yakın mekruh olarak tanımladığnı biliyorum...

Bir kısmı günah olarak açıklamış sigarayı zarar verdiği için vücuda bir kız mı da mekruh olarak tanımlamıştır mekruhtur sigara içmek

0|1
    0|1
  • İnsanın kendi vücuduna zarar vermesi günahtır.

0|1
    0|1
  • Bir düşün bakalım Allahın bize verdiği bedenin sigarayla anasını ağlatmak günah mı yoksa degil mi?

0|1
    0|1
  • Benim düşüncem, bu vücut bize bir emanet değil vücuda dikkat etmek acı çektirmemek gerekir. günah olmaz ama vücut Allah'ın huzurunda bizdrn şikayetçi olabilir. işin maddiyatına zaten girmeye kalksam günah olur boş yere israf üstüne zehirlenmek.

0|1
    0|0
  • Helal olsun kardeşim Hüküm ALLAH'ındır dedin ya bunu görünce çok mutlu oldum.

0|1
    0|1
  • Mekruh dur. ve şunu unutmayın günah olmayan bişeye günah demekle günah işlemiş olursunuz. ama ben hiç içmedim içenlere bırakmanızı tavsiye ederim. cebinize sağlığınıza zarar hep.

0|1
    0|0
  • İçmiyorum toprağım😄

0|1
    0|0
  • Günah değil mekruh

0|1
    0|1
  • mekruh

0|1
    0|0
  • Her şeyi bilen Yüce Allah bunu bilemeyip Kurana yazmamış mı diyorsun yani sen? Ne demek İslam ortaya çıktığında sigara yoktu? İslam uzayı bile biliyor. Gerçi dinazorları bilemediği için biz fosillere küllüm yalan diyoruz ama sen ne demek istedin Kurana eksik mi dedin? Vay deyyus vay.

0|0
    0|0
Yükleniyor...