Hilafe ve Hilafet diye birsey kaldimi?

Merhaba.

Soru aslinda acik. Hilafe veya Hilafet diye birsey kaldimi? Yavuz Sultan Selip Misirda yaptigi fetih ve esir aldigi Hilafe ile, Halifati tamamen kaldirmistir.

Osmanlinin sürdürdügü Hilafet, Islam dünyasi tarafindan kabul görülmedi, bu nedenle kurtulus savasindada hicbir Müslüman onun cagrisini dinlemedi. Yavuz Sultan Selim bu makami sadece iktidar icin, onun yaninda baska lider olmasin diye aldi.

Halife soyu bugün kurudugu icinde, Hilafat kurmak, bir Halife getirmek Islami acidan artik mümkün degil.
Konu hakkinda sizin fikirleriniz ne?

0|0
1|2

En İyi Kız Görüşü

• Benim okuduğum kadarıyla Halifelik makamı zaten Hristiyanların Papalığı gibi bir şey değildi. Zira halife diye anılan padişahlar dini konularda gene şeyhülislama bağlı idi. Osmanlı'nın halifeliği sadece siyasi anlamda bir anlam buluyordu ki 1. Dünya Savaşı esnasında bunun ne kadar işe yaramaz bir hale geldiği de açıkça ortaya konmuştur. O dönem hilafetin bu halini görünce, muhalifler dahi herhangi bir laf etmeye cüret edemedikleri hilafeti eleştirmeye başlamışlar.

Fakat ben ortaokul sıralarındayken ''halifeliğin kaldırılması''nı okuduğumda 'aaa niye ki, Hristiyanların Papası gibi Müslümanların da bir başı olaydı ya' diye düşünmüştüm. Halifelik bu anlamda olsa belki bir anlamı olabilirdi, ama en azından Osmanlı halifeliği asla bu anlamda olmamıştır. Şeyhülislamların yerine de zaten şimdi Diyanet var, bir fark yok.

0|1
    0|0
    • Anlayana...

Halife Islam aliminin lideridir. Araplar Osmanli halifelerini hicbir zaman zaten Halife olarak görmemistir.

Bu nedenle zaten Kurtulus savasinda Halifenin cagrisina Cevap vermediler.

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 1

• "Yavuz Sultan Selip Misirda yaptigi fetih ve esir aldigi Hilafe ile, Halifati tamamen kaldirmistir" bu cümlenden sonrası okunmayacak kadar boş bir cümle..

0|0
    0|1
    • Gercekler zorunuza mi gitti?

• gerrcek diye bildiğin yalanları kimden öğrendin? kitap oku kitap kaliteli kitap oku

• Yavuz Sultan Selimin Misir fetihinde, Halifeyi esir aldigi bilinen birsey, okullarda tarih dersinde bilem ögretilir.

Bir Türkten dini acidan Halife olamayacagi icin, hilafet kaldirilmis oldu.

Yükleniyor...