Çince ile ilgilenenler kimler?

Çince öğrenmek istiyorum (Modern Standard Mandarin) , verebileceğiniz tavsiyeler varsa neler?

0|0
32|63

En İyi Erkek Görüşü

• Ord. prof. sormuşlar Çinceyi ne kadar sürede öğrenirsiniz, ana dili Çince olmayanların bunu öğrenmesi imkansızdır demiş.
    Dil bilimciye sormuşlar 5 10 yılda orta derece konuşur ve anlarım demiş.
    Üniversite prof. sormuşlar 1 2 yılda başlangıç seviyesini bitiririm demiş.
    Üniversite öğrencisine sormuşlar sınav yarınsa akşama hallederiz demiş :D

Şaka bir yana, maddi durumun varsa eğer kesinlikle Çin'e gitmeni tavsiye ederim. Yoksa bir kursa yazıl ve adam gibi çalış. Yabancı dil öğrenmede dikkat etmen gereken bir kaç önemli nokta var:
    1 Konuşma pratiği
    2 Anlayarak dinleme pratiği
    3 Yazma pratiği
    4 Gramer

Bütün bunlar için internetten yazışma arkadaşları bul. Görüntülü olarak konuş, sohbet et, mesajlaş. Ve asla pes etme.

İngilizce'den kendimi örnek vereyim. Biz ülke olarak ilk okul 4. sınıftan beri İngilizce dersi görüyoruz. Ben o zamandan bu yana "45 alayım bana yeter" demeyip de adam gibi çalışsaydım eğer şu anda ana dili seviyesinde konuşuyor olurdum. Hatta yanında bir başka dili bile konuşuyor olurdum. Yani bir düşünsenize ben şu anda 23 yaşındayım. İlk okul 4. sınıfta 10. yaşta oluyoruz. Tam 13 yıl. Sen deki 10 yıl. Dile kolay be.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Oncelikle konuşmaya odaklan yani pinyine çince harfler olmadan konuşmaya odaklan sonra harflere geç ki senin için kolay olsun. Kursa yazılmanı tavsiye ederim. Çince de tonlamalar çok önemlidir bu tonlamalara iyi çalış.

Ben japonca öğreniyorum kursta. Önce konuşma kısmı romanji yani Latin alfabesi ile öğreniyoruz sonra alfabeye geçiyoruz. Böyle daha kolay oluyor öğrenmek.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 62

• Çinli bir yazışma arkadaşı edin yani mektup arkadaşı. İnternetten yazsan da olur ama mektup daha çok aklında kalmasını sağlar. Bol bol mektuplaşın senesine varmaz fıkra anlatacak kadar öğrenirsin.

1|1
    0|0
  • Çince öğrenme bakımından farklı dillerden birisidir. Türkiye'de eğitim alabilirsin fakat yeterli derecede öğrenemezsin. Şöyle ki; İngilizce kurslarından mezun olanlar bile dili tam öğrenemeyebiliyor sebebi ise pratik yapılacak alan yok. Çince ise çok daha nadir bulunuyor ülkemizde. En az 3 sene Çin'de yaşamak lazım dili anlıyorum demek için. Biliyorum demek için ise sanırım bir 7-8 sene.

1|1
    0|0
  • Pek bilgim yok ancak nüfusu 1 milyarın üzerinde olan popüler bir dil olduğunu yani boş bir rüyada koşmadığını biliyorum, başarılar.

#TürkErkeğii

1|0
    0|1
  • Ahmet Taşağıl Tayvan'a gitmiş öğrenmiş. Adam eski çince biliyor.

0|1
    0|1
    • PRC yerine Tayvan'a git diyen de var nedenini merak ediyorum.

• Eski Cince bile ogretiyorlar. O konuda Cin'den daha iyiler.

• öğrenme..
    ben 13 defa gittim çine..
    onlar bile konuşmuyor artık çinceyi..

2|0
    0|0
  • İlgimi çekmiyor.

0|0
    0|0
  • Çok kolay bir dil değil, bence hakkıyla öğrenmek istiyorsan En az 1 sene Çin'de yaşamalısın.

Yaşayan akrabalarım var, fena değilmiş yaşam standartları

0|0
    0|0
  • basitmi gelişmişmi 47 dil var lehçe var yerelde kolay değildir 你说什么,你不同

0|0
    1|0
    • gelişmiş , bir sürü farklı lehçe olduğunu biliyorum. kolay olmadığının gayet farkındayım ama bu ülkeye ve kültürüne inanılmaz bir ilgim var.

• iyi vitesi 3 le davam et ozaman ıyı gunler

• Böyle çocukça yazacağına hiç yazma. Leşşşşşş demenden sonra seni ciddiye almamam lazımdı.
      Az olgunlaşıp büyüdükten sonra sorularıma yaz.

• zaten dünyanın yarsından cogu biliyor sen ogrencende ne olcak :D

1|0
    0|1
  • Orda yasaman gerek öyle bence okuyarak öğrenemezsin ingilizce gibi. Simdi git diyorum ama çinliler de içeri alanı dışarı salmıyor. Sonra kalma oralarda 😂

0|0
    1|0
  • Bence japonca ogren japonca turk dil ailesi ile ayni grupta yani turkce karekterlerde var ve kurallari turkce gibi o yuzden basit konusmasida zevkli cince harbi bak can cin con diye dalga geciyolar ya bir cin filmi izledim alt yazili allah belalarini versin adamlar sadece can cin con shan shon shun dermi ya cok itici

0|0
    0|0
  • Ben de istiyordum da suya düştü hayallerim

0|0
    0|0
  • Herkez kolay demiş biyerlerinizden uydurmayın. Dünyanın en zor dili çincedir. Gramer yapısının uzaktan yakından alakası yok. Daha 2-3 sene öncesine kadar koskoca 2 milyarlık Çinde Türkçe-Çince sözlük yoktu.
    Anca gidiceksin Guanzhu ya Pekine kalacaksın 2 sene o zaman olabilir :)

0|0
    0|0
  • sana tavisyem çinceyi çinlilerden öğren afrikalılar anlamaz çinceden

0|0
    0|0
  • Tayvana gitmen lazım

0|0
    0|0
  • yorumlara bakmadan komik oldu. türkce konuşmasını bilmeyenler çinceye ne ilgili. soruyu soranmı çok güzel acaba

0|0
    0|0
  • Çince değilde osmanlıca ile ilgileniyorum

0|0
    0|1
  • bence hiç bulaşma

0|0
    0|0
  • valla bende öğrensem iyi olacak çince 5-6 tane siteye üyeliğim var ama kafam kaldırmıyor

0|0
    0|0
  • En son öğreneceğim dil. çok gereksiz.

0|0
    0|0
  • 2. dilim cince

0|0
    0|0
    • İnşallah benimde ingilizceden sonra üçüncü dilim olacak

• Çince benden sorulur cancan anadil düzeyinde konuşurum.

0|0
    0|0
  • Ben de istiyorum ama henüz bunla ilgili bir şey araştırmadım

0|0
    0|0
  • iyi bir tavsiye çince öğrenme.

0|0
    0|0
  • Sevmiyorum. :D

0|0
    0|0
  • ELİT EĞİTİM diye bir şey var , nasıl desem ki... Adamlar öyle bir şey yapmışlar ki anlattıkları şeyleri tek seferde öğretiyorlar. Çince temelini oradan öğrenebilirsin. Seslial. com'da setler var...

0|0
    0|0
  • bu sorunun ne özelliği var gün boyunca karşımda ?

0|0
    0|0
  • ben ilgileniyorum çinlilerle dostum:))

0|0
    0|0
  • Çince zor be abi ya çan çin çon. Sen ingilizce çözmeye bak.

0|0
    0|0
    • Herkesi kendi gibi sananlara bayılıyorum :) İngilizcem var zaten

• Kendi fikrimi söyledim sadece merak etme bence çevirmenim zaten ;)

• Güzel meslek :)

• çin dili mezunuyum. rosetta stone programına ve de ncikuya bak istersen.

mesutozsan@ gmail de mail adresim. sorun varsa yardımcı olmak isterim.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    32

Kızlar Ne Diyor 31

• Sinoloji okuyan arkadaşlarım vardı, alfabesini bile sökmek 1-2 sene sürüyormuş yani öğrenmesi epey zor bir dil. Ben her dil için aynı şeyi söylerim, yerinde gidip öğrenmek gerekiyor burada senelerce kurslara gitsen de faydasız bir yerden sonra. Duyman lazım, pratik lazım, konuşmak ve öğrenmek için zorlaman gerek kendini.

0|2
    0|0
  • Turkiyede ogrenmek sikintili, gramer yapisi kolay zaten turkceyle yakin once latin alfabesiyle ogrenirsin sonra cin alfabesine gecersin bence.

1|0
    0|0
    • İddialıyız diyen bir sürü Çince kursu var, elbette tam anlamıyla öğrenmek için Çin'e gitmek lazım.

• Dil kurslari genelde yararsiz.

• Türkiye'de öğreneceksen kursa yazıl ve Çinli arkadaşlar edin internet üzerinden pratik için. Eğer İngilizce biliyorsan işin kolaylaşacaktır çünkü pek çok İngilizce kaynak var internette.

1|0
    0|0
  • ilk yapman gereken şey hafleri ezberleyip öğrenmen lazım. Ki çok zor. görsel hafızanında güçlü olması lazım antin kuntin şekiller.

0|1
    0|0
  • ben 3 sene okulda gördum, yani gerçekten öğrenebilmek icin bir öğretmen lazim sana, tek başina yapamazsin, konuşurken o değişik tonlari öğrenmek zorundasin (asil zor olan o), 4 tane var ve kolay degil😄 karakterler zor olan degil ve gramer çok kolay, ama o 4 tonu birbirinden ayirirp ve onlari doğru sekilde söylemesi zor 😄
    ve ilk basta karakterlerin yazilisini gosteriyorlar ne bilim soldan basliyorsun (emin degilim baya oluyor) ve yukardan asagiya falan yaziyorsun karakterleri (işte oyle seyler) 😄

0|0
    0|0
  • çok zor ya :/ Allah kolaylık versin

0|1
    0|0
  • 'Adamlar' grubunun şarkısının birinde 'Yaşamak mı zor Çinçe mi' diyordu :) aklıma o geldi nedense. sadece o şarkıda ilgilendim diyebilirim. Beni çeken bir dil diil.

0|0
    0|0
  • Japonca evet ama çince zor geliyor :/

0|0
    0|0
  • Cohos ve zor bir dil. Onceligim ispanyolca ve fransizca ama

0|0
    0|0
  • Çin Cumhuriyete gitmeyi tavsiye ederim. Zor bir dil tonlama bile önemli. Ayrıca binlerce hieroglyphs var.

0|0
    0|0
    • Neden Tayvan peki

• Resmi adını söylediğine göre oraya bir sempatin olmalı :)

• Japonca biliyorum ve kanjiler çincedir bir nebze bilgim var

0|0
    0|0
  • harfleri çabuk öğrenebilmen için aynı ilkokulda her harfi bize 10 kere yazdırırlardı ya öyle yap bide küçük küçük kartların bir tarafına harfin çincesini bir tarafına türkçesini yaz. çince türkçe konuşma klavuzu al harfleri öğrendikten sonra daha etkili oluyo. çince yazılar okumaya çalış sözlük al kelime ezberle. film dizi ve şarkı dinle. ben 5 günde koreceyi öğrendim bu sayede ve japoncayla çinceyi de öğrenmeye başlicam.

0|0
    0|0
  • Çinceyi bilemem ama ben bilmem kaç animeyle biraz Japonca öğrenmiştim

0|0
    0|0
  • Çince'ye benim de ilgim var, izlediğim Tayvan dizilerinden dolayı; dilleri kulağa çok hoş geliyor. Ama öğrenmeye kalkışmadım açıkçası; sadece öğrenmesi zor ve Dünya'da en çok konuşulan dillerden biri olduğunu (özellikle de Mandarin lehçesi) biliyorum.

0|0
    0|0
  • japonca olmaz mi? :D @çizgilikedi ilgileniyor da :)

0|0
    0|0
  • Mandarin dediğine göre Çincenin tek bir dil olmadığının bilincindesin. Zor kısmı bu işte sen resmi mandarin öğrensen bile Çin'de başka yerlere gittiğin zaman iletişim sıkıntın hala devam eder. Kendisi zaten zor bil dilken bir sürü lisan olması işi daha da zor kılıyor.

Gene de başarılar diliyorum, azimle insanlar her şeyi başarır. Kesinlikle Çin'e (Halk Cumhuriyeti olan) gitmen de gerekiyor.

1|0
    0|0
  • Ayyy ben ögreniordum eski okulda 😍😍😍😍😍coh hostirr
    Belki ünvde okumayi düsünÜorum 🚬

#rr

0|0
    0|0
  • İnan bilmiyorum ama umarım öğrenirsin nufuslari cok fazla, mutlaka isine yarar ilerde

0|0
    0|0
  • Jsjdjedbenssmmsmdbehdbennsns bakın çince

0|0
    0|0
  • İlgimiz var da
    İcraata ne hacet.

0|0
    0|0
  • google playde bunun için uygulamalar var

0|0
    0|0