Huzurlu bir toplum kurallarini olusturmak Ne ile saglanir?

1- Hukuk ile saglanir 2- Ahlak ile saglanir bunlardan birini secerek nedenleriyle beraber aciklar misiniz? Munazaraya katilacagim goruslerinize ihtiyacim var

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• Ahlak ile saglanir zaten ahlak oldugunda hukuka gerek kalmaz uygulanacak suc kalmadığında hukukun anlami kalmiyor kimse suc islemiyorsa ceza maddelerinin bir anlami yok ayrica su anda hukuk etkili ama insanlar cezalardan korkup suc islemekten vaz gecmiyor ahlak geregi ise bazi seyleri yapmayi aklinin ucundan bile gecirmiyor

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ahlak ile saglaniri seç. Seçme şansın varsa. Ordan baya ekmek çıkar sana

0|0
    0|0
    • Konum o evet ama netten bir sey bulamiyorum nasil bir sey yazip sunsam bilemedim

• Toplumu olusturan insanlardir. Huzurlu bir toplumdan bahsediyorsak bu ancak ahlaklı insan düzeyinin yüksek olmasıyla mümkündür.
      Bu tarz. cumlelerle başlarsın. Toplum, insan, ahlak uclemesiyle tanımsal bir giriş ve ardindan ahlaklı insanlarla huzurlu toplumu kesiştiren birkaç somut örnek bul. En son hepsini evrensellikte topla mesela aklima geldi ayakustu. Ülkede fark yakala hani ve evrenselliğe kadar yansıt ahlakli insanlari.
      Hadi bakalim munazaraci anladigini umidediyorum. Valla taslak yazarken oturup yazasim geldi konuşmani 😄😄 ama puf noktasi senden cikmasi 👍 konusmayi yaparkenki hakimiyeti saglaman acisindan hani kendin dusunup yaz

• Teşekkür ederiiim ☺✌ az önce masama not yazdim biliyomusun vakit bulunca yaz bu konuyu diye aklima geldi 😄sonra bir girdim eig yi gordum bu bir isaret demekki yazmaliyim 😊

Erkekler Ne Diyor 10

• illa seçim yapmak zorunda kalsam ahlak derdim ancak her ikisi de şart. Neden ahlak çünkü yazılı kanunların tamamı zaten ahlaki ve vijdani değerler üzerine oluşturulur. Ancak bu ahlak dedigimiz nesneyi pazarda satmıyorlar ailelerin öğretmenlerin askerlerin ve çeşitli kurumların bu konuda ustune duşen cok şey var. Ve bu kurum ve şahısların ahlak ogretmek adına uzerlerıne duşenı yapabılmelerı ıcın kanunlar cercevesınde geniş yetkilerle donatılıp yasalarla koruma altına alınmalı. En basitinde bir ögretmen bacagına kopya yazan bır kızı yakaladıgın da o fallik durumdan yırtmak icin ogretmenını bacaklarına bakmakla suclarsa adamı cınsel tacizden hapse yollarsa diger ogretmenlerde durumdan ibret cıkarıp kopya ceken fallikleri kendi haline bırakır sonuc olarak ortaya hic bir şeyden anlamayan mal bir nesil cıkar ve bu mal kızlarımızın dogurdugu veletlerden ulkeye hayır degıl zarar gelir.

0|0
    0|0
  • Disiplinin Olmadığı Yerde Kan ve Gözyaşı Vardır.

0|0
    0|0
  • Ahlak

1|0
    0|0
  • Hukuk pek işe yaramıyor. Adam hapishanede hep bizim çete var diyip, huzuru bozuyor. Ama ahlak öğretilirse, insan benliğiyle çatışamaz. Bu sebeple islam ahlakı öğretmek şart bunun için şeriata gerek yok.

0|0
    0|0
  • Bir toplumda ahlak elbette çok önemlidir.
    Fakat bir toplumun tamamın da ahlakı tesis etmek mümkün olamaz. Peygamberlerin yaşadığı dönemlerde bile bu mümkün olmamıştır.
    ama eğer bir toplumda hukuk varsa ahlak yoksunu insanlarda hukuk ve kurallar çerçevesinde kontrol altına alınmış olur.
    Mesela trafik canavarı birsürü insan vardır. Caydırıcı ceza ve kurallarla yani hukuk sayesinde bu insanlar kontrol altına alınmış olur. 😃😃😃

0|0
    0|0
  • huzurlu bir toplum için bireyselliğe yönelmemiz gerekiyor çünki toplumlar kandırılmaya müsait topluluklar ve tercihleri kısıtlanmış durumda hukuk her an karşı topluluğa ona karşı olduğu için ön yargılı davranabilir fakat gerçekten bilimsel açıdan bakılır ise karşı topluluk bilimsel bakış açısını seçebilecek yeterlilikteyse hukuk konusundan konuşabiliriz... ahlak çok göreceli önce hukuk eş değer olmalı ki sonra ahlaktan bahsedelim

0|0
    0|0
  • Hukuki acidan saglanmasi yaptirimlari da beraberinde getirir, konu o noktaya geldiyse catisma zaten coktan yasanmistir, hukuk secme hakki vermez. Ancak ahlaki ( normlar da diyebiliriz) toplumsal secimler kabul gormustur ve yazili olmamasina ragmen uygulanabilmektedir.

0|0
    0|0
  • Ahlakı oluşturmak hukuktan daha zordur ha deyince olmaz ancak eğitimle olabilir.

1|0
    0|0
  • İnsanları kibirden kurtarmakla olur ama o da zor iş.
    Bence huzuru bozanların hepsini öldürelim olsun bitsin.

0|0
    0|0
  • Ahlak ile tabiki. Otokontrol ahlak ile sağlanır kanun ile asla

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Bence ahlak ile sağlanir çünki hukukla insanlar etik davranişa mecbur birakiliyor. Insanin ahlaki güzel olunca hukuğun zorlayarak yapamadiği birtakim davranişlari insanlar kendiliğinde yapar. Yani hukuk kurallar koyuyor, kurallar uymayinca seni cezalandiriyor ama herkesin kendiliğinden etik davrandiği bir topluluk düşün ceza diye bir şeye gerek kalmaz. Bu durumda cezanin hiç gerekli olmadiği bir toplumda huzur olur.

0|0
    0|0
    • Ama şöyle de bir gerçek var: hukuka uymak ahlaka uymaktan daha kolaydir. Ahlak için ciddi bir eğitim gerek. Eğitimi gerçekleştirmek çok zor ama imkansiz değil.

• hukukun temeli ahlaki kaidelere dayanır. o nedenle ahlak temeldir, olmazsa olmaz.

0|0
    0|0
  • Ahlak ile

0|0
    0|0
  • Hukuk her zaman işlemiyor

1|0
    0|0
  • 2 Ahlak ile sağlanır

0|0
    0|0
Yükleniyor...