Karakalemde iyiyim, bunun bir değeri var mı gerçekten?

2 yıldır ara verdim çizimlere çocukluğumdan gelme bir aşk ama peşine verdikçe aç kalıyoruz bir değeri kaldı mı karakalemin?

0|0
43|26

En İyi Kız Görüşü

• neden aç kalıyosun :) öyle bir silah ki elideki aç kalmana imkan yokkk hangi işte olursan ol yanısıda çizim yapabilirsin işin iyi yanı bunu senden başkasının yapamayacak yani sana özel bir iş olması

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Türkiye'de sanata ve sanatçıya verilen değer diğer ülkelere kıyasla biraz düşük ama yine de iş görür. Bak şimdi:
    1 Parklarda vs. serbest çizim yapabilirsin.
    2 Grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı gibi bölümlerde lisans okuyup, şirketlerde reklam, medya gibi pozisyonlarda çalışabilirsin. Hele ki görsel iletişim bölümünde sana Autodesk Maya ya da Autodesk 3d Max gibi programlar öğreteceklerdir. Bunlarda 3 boyutlu bilgisayar çizimleri yapabilirsin. Önce kara kalem çizersin sonra bunları bilgisayarda çizersin. Bu iki program ve photoshop gibi bazı programlar vasıtasıyla oyun sektöründe, film sektöründe, dizi sektöründe falan çalışabilirsin. Ama buralarda daha çok bilgisayar ağırlıklı onu da söyleyeyim.
    3 Çizgi film animasyon okuyup yurt içinde ve özellikle yurt dışında çizgi film çizebilir, film endüstrisinde animasyon yapımında çalışabilirsin. Özel şirketler için reklam tasarlayabilir onlar için animasyon tasarlayabilirsin. Mesela Garanti Bankasının şu tavuk kaplumbağa eşekli bir reklamı var ya. Ya da World kredi kartının küçük mor yaratığı var ya "Vada"
    4 Güzel sanatlar lise ve üniversite öğrencileri için resim kursu açabilirsin.
    5 Moda tasarımı okuyup kıyafet tasarlayabilirsin.

Hiç biri olmadı diyelim sevdiğin kıza doğum gününde onu çizip verebilirsin ki ben sırf bunun için bile çizebilmek isterdim.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 42

• Hangi sanat dalının bir değeri var ki karakalemin olsun? Müzik desen en revaçta olanlar yok yallah cinlermiş yok miş miş de muş muş. Sinema desen memleketimizin övündüğü yegane şeylerden biri recep ivedik iğrençliği. Tiyatro sahneleri desen vasatın da vasatı komedi olmak istemiş ama olamamış anlamsız şeylerle dolu. Ee?

0|1
    0|0
  • Eskisi kadar olmasa da var. Mesela cizimlerini al bir sahil kenarina masa kur sanatini ticarete dök

0|1
    0|0
  • yetenegin varsa sadece karakalemle kalma bence, renkle, farkli materyallerle hatta sanat malzemesi olmayan malzemelerle yeni seyler deneyebilirsin, bunlari internetten yayinlayabilirsin. (tumblr, instagram vs.) Illa Turkiye'den degil yurtdisindan alicilara da ulasabilirsin.

0|1
    0|0
  • neden olmasın ki

0|1
    0|0
  • Ben cok seviyorum. hic becerim yok ama eskiz defteri kitabi aldim. karaliyorum. cok degerli bir yetenegin var ne güzel

0|1
    0|0
  • karikatür çiz. ben bayılıyorum o adamlara ya :D

0|1
    0|0
  • resimlerini etsy gibi hobi el yapımı ürün sitelerinden satışa sunabilirsin. kargo maliyeti vb hesapla ona göre fiyat teklifi sunarsın.

0|1
    0|0
  • En çok istediğim şey

0|1
    0|0
  • maalesef kalmadı karşim

0|1
    0|0
  • Bende severim rahatlarsın daha nolsun

0|1
    0|0
  • bence manga çiz :) ben hepsini okurum söz :)

0|1
    0|0
  • yarışmalara katıl en azından kendini göster

0|0
    0|0
  • Hobi olarak işe yarar sadece.

0|1
    0|0
  • Bu ülkede sanat üzerinden para kazanamazsın sanmıyorum işe yaramaz

1|0
    0|0
  • Maddi değere bakmanızı tavsiye etmiyorum.
    Karakalem bir sanattır, gelişmeye devam.

0|1
    0|0
  • evet var :)

0|1
    0|0
  • Sana Güzel Sanatlar Fakültesi'ni kazandırabilir.

0|1
    0|0
  • resmin pek önemi olmadı zaten ben de karakalemciyim anca zevk için çiizoruz

0|0
    0|0
  • Karın doyurmuyor çünkü sanata dair duygular pek yok insanlarda

0|1
    0|0
  • Belli bir kackursa gidersen seni keşfetmelerini saglayabilirsin belki.. Ama unlu yerlerin kursuna gitmeni tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Bence bırakmamalıydın.
    Bu iş ruh işidir değerini sen belirlersin.
    Bir kişi bile dönüp bakmasa çiziklerine sorun etme. Devam.

0|0
    0|0
  • ben resım öğretmeniyim ve cok mutluyum neden ac kalalım ki?

0|1
    0|0
  • Maalesef değeri yok bu topraklarda

0|1
    0|0
  • Bende cok seviyorum porte cizmeyi karakalem teknigiyle bir degeri var bence hala ama olmasa bile cizim yapmanin zevki bir degere bicilmemeli

0|0
    0|0
  • ara verdiysen beni çizerek başlayabilirsin tekrar :D kimse beni çizmedi :D

0|0
    0|0
  • Kendini gelistirip sertifika alabilirsen kurslara ogretmen bile olabilirsin git derim ustune

0|0
    0|0
  • Karakalemi bir mücevher işliyormuş gibi geliştirirsen meslek haline getirip para kazanabilirsin.
    Kurslar vererek
    Karakalem sipariş alarak yapabilirsin..

0|0
    0|0
  • hiç bir sanatın değersiz kaldığını sanmam devam et bırakma ;)

0|0
    0|0
  • Bence çok degerli

0|0
    0|0
  • Neden ara verdin? Ayrıca yaşın daha gençse çalışarak üniversiteye girebilirsin orda bölüm öğretmeni olarak çıkabilirsin veya desen atölyesi açıp kurs verebilrsin :)

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    12

Erkekler Ne Diyor 25

• Şimdi yorumlara bir göz gezdirdim de yorum yapan arkadaşların kaçı sanat ile uğraşıyor veyahut kaçı karakalem ile ilgilendi , ilgileniyor , bu sektörün içinde? Kardeşim ben sanat üzerine okuyorum. Karakalem ve dijital tablet ile çizim yapıyorum. Animasyon üzerine de çalışmalarım var. Karakalem ile para kazanılır mı? EVET! Geçenlerde bir edebiyat dergisinden çizim üzerine iş aldım ve bir, bir buçuk günlük bir çalışmamın üzerine 150 Lira aldım. Basit bir ücret bu evet ama öğrenci olarak bana eğlene eğlene , yayıla yayıla yaptığım bir iş için yetiyor. Bilgisayarda tasarım yapan arkadaşlara laf atan olmuş o konuya da şöyle bir soru sorarak değineyim. Hiç eline grafik tablet alıp çizim yapmış mı acaba? Grafik tabletlerde basınç ile renk geçişlerini ayarlayabiliyorsunuz. Ben grafik tablette şuanda anime karakter denemeleri yapıyorum. Bazen kara kalem olarak çizdiğim birşeyi pc ye atıp anime ye döküyorum bazende karakalem tarzında pc de çiziyorum. Bunun ilerisi var mı? diye sorarsan da "İşini hakkıyla yapan hiç kimse aç , açıkta kalmaz!". Eğer ciddi bir yeteneğin olduğunu düşünüyorsan üniversitelerdeki animasyon , resim bölümlerinden birinin özel yetenek sınavına gir ve bunun üzerine git. Selamet ile..

0|1
    0|0
  • Turizm sektöründe gördügüm kadarıyal iş yapıyor. Özellikle beş dakkada adamın portresini çıkaranlar para para demiyor. Murtaza diyorlar paraya :) ama sen de iş yaparsın elbet. Hele bir de yeteneklerine hat sanatını da eklersen turistler bayılıyor. Geçen bir hattat bir turiste kendi ismini hat sanatıyla yazarak hediye etti. Zavallık turistin oracıkta tansiyonu duştu ve bayıldı :D

0|1
    0|0
  • karakalemin iyiyse yetenek sınavlarına girip

istediğin bir bölümü seçerek okuyabilirsin.

malesef eğitim sistemi o kadar kötü ki ülkemizde

çizim yapması gereken mesleklere puan zorunlulugu getirtiliyor.

mesela ben yetenek sınavından girdim yanımda çizim yapmayı bilmeyen avanaklarla dolu.

yetenek sınavlarıyla alan üniler bölümler var araştır işini ilerlet güzel kardesim.

0|1
    0|0
  • Arz talep meselesi, bazıları için 500 yıllık bir çanak milyonlar değerindeyken bir diğeri için hurdadır.

0|1
    0|0
  • Karakalem tıpkı radyo destekleyen arabalar gibi azdır ama sevenide vardır, yeni nesil bilgisayar üzerinden çizimlerini yapıyorlar ancak sanatcılık değeri taşımıyor onlar.

#TürkErkeğii

0|1
    0|1
  • İlerlet değerlendir.

0|1
    0|0
  • sen içten gelerek yaptıktan sonra neden değersiz olsun ki?

0|1
    0|0
  • Hobi olarak karalamaya devam et bence

0|1
    0|0
  • İnternette bir portre 50 tl ye yapılıyor kardeşim sen günde bir tane çizsen ayda 1500 lira kazanırsın sırf bu işten

0|0
    0|0
    • yok be kardeşim bize ekmek çıkmaz

• Mesaj atabiliyorsan bana özelden at sana resim atıcam ordan bak. Ben adama sordum daha yeni açılmış bir sayfa kendisi ama tuttu yani satış yapıyor

• bende merak ettim

• Eğer düşüncelerini anlatıyorsan çok iyi klasik elma armut çiziyorsan boşver.

0|1
    0|0
  • Bir Resim'e Ne Kadar Çok Anlam yükleye Bilirsen O Kadar Değerlenir.

0|1
    0|0
  • Çizmeyi severek yapıyorsan ve birazda kafayı çalıştırırsan güzel paralar kazanabilirsin.

0|1
    0|0
  • Değeri yok..

0|0
    0|1
  • lise mezunuysan ve çizimin iyiyse ygs den iyi bir puan al en az 250 vs. iç mimarlık grafikerlik animasyon gibi bölümlerin sınavlarını al beleşten gir. hem diğerleri gibi kafa yormuyosun ohh ne güzel :D ben de öyle yapıyorum şu an ;)

0|0
    0|0
  • güzel çalışmalar yapabilirsen sergi açabilirsin. bende lise dönemimde karakalem de il birincisi olmuştum. kendini geliştirmeni öneririm.

0|0
    0|0
  • tabii ki var. ayrıca bu yeteneğini eskiz çalışmalara yöneltirsen para kazanailirsin

0|0
    0|0
  • ne çizdiğine hangi teknikleri kullanabildiğine bağlı

0|0
    0|0
  • ülkemizde sanata verilen değer diğer ülkelere nazaran çok düşük.. ama bu olmadığı anlamına da gelmez.

0|0
    0|0
  • Vardır

0|0
    0|0
  • Olmaz mı? Her daim pozitif bir zanaat.

0|0
    0|0
  • Aşk herşekilde değerlidir kendin için başkasını değer biçmesine gerek yok, sen yeter ki aşkınınarkasında ol, peşini bırakma her ne kadar aç kalsanda. 😊

0|0
    0|0
  • vardır mutlaka

0|0
    0|0
  • Azcık proğram öğren git grafiker ol

0|0
    0|0
  • Örnek verebilirim dayım ilköğretim mezunu 95 senesinde inşaatta çalışırken gazetede iç mimar ilanına gidip mimarsinan üniversitesinden mezun oldum diyor daha bilgisayar kullanamazken işe başlıyor yanındaki sözde onun yardımcısı ona bu işi öğretiyor tek yırttığı yer çizimlerinin iyi olması eğer çizimleri iyi olmasaydı hiç birşeydi zamanla kendini geliştiriyor şirtketlere giriyor referansları oluyor ama foyası diploma isteyen bir firmada ortaya çıkıyor ilköğretim mezunu olduğunu öğrenip bu kadarda başarılı olduğunu duyan patron onu italyada eğitim alması için 1 sene yolluyor ve elinde ben içmimarım diyebilceği bir diploması var şu an büyük bir firmada ege bölgesi genel müdürü ben bir ateş çaktım gerisi sende :)

0|0
    0|0
  • bu ülkede sanatın değeri yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...