Kuranin anlamini bilmeden okumak?

Merhaba biz kurani ogrennek icin kurslara giderek uzun bir zamanda ogrenebiliyoruz ustelik anlamini bilmeden araplar da tam manasini anlamasada bizden rahat bir sekilde okuyorlardir bu durumda biz zorlandigimiz icin daha cok sevap alirmiyiz ve anlamini bilmeden okumak yanlismidir acaba

0|0
1|13

En İyi Erkek Görüşü

• 1) Biz zorlandığımız için ve anadilimiz Arapça olmadığı için daha çok sevap alırız.
    2) Anlamını bilmeden okumak ruha faydalıdır. Zira insan maddeden ibaret bir varlık değildir. "La ilahe illallah" sözü insanın ruhunun derinliklerine tesir eder. Kur'an da öyle...

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Hz. Peygamber, Kur’an okumayı namaz kılmaya ve dua etmeye benzeterek şöyle buyurmuş: “Kur’an’la kalpleriniz arasında bir bağlantı bulunduğu sürece Kur’an okuyunuz. Kur’an’la konsantre sağladığınız sürece okuyun. Kalben ve zihnen ondan ayrıldığınız zaman okumayın,” Bunun anlamı, Kur’an okuduğunda onunla bir iletişim sağlıyor, ilahi hitabı kavrıyorsan okuduğundan yararlanıyorsun demektir.

0|0
    0|0
  • Anlamını bilmeden okumak çok saçma. Anlamadan okumak sevap filan değildir. Doktora gittiğinde sana reçeteyi oku demiyor. Reçetede yazanı uygula diyor. Ben bilmediğim şeyi okumam ve sevapdır falan inanmam öyle birşey olsa herkes okur cennete gider. Şehit olmaya gerek kalmaz yok ya nerdee...

0|0
    1|0
  • 1. Si kuran herkesin anlayabileceği bir üslupla yazılmıştır doğu kültüründe olduğu gibi emirler genellikle hadiselrle tasdik edilmiştir anlaması felan zor değil meal alıp okuyabilirsin
    2. içerisinde hayatımızı tam olarak mükemmelliyetle tanzim edebilecek hikmetler barındırır hayatında tatbik edersen en üstün varlıklar mertebesine yerleşirsin bir ahlak , bir erdem manzumesidir O. nitekim mevlanaların gazzalilerin yunus emrelerin ahlakı ordan gelir
    3. Mistizimi ile kalpte tadına doyulamaz duygular canlandırır
    4. Batıda olduğu gibi asla bilime karşı çıkmaz aksine tasdik ve teşvik eder
    5. Araplarda tecvid eğitimi görür o makamlarda okuyan Türkleri (Allah razı olsun) imamhatiplerimizde görebilirsin

Kısacası tanzimattan beri aslımız olan koptuğumuz maneviyatımıza tekrar dönüşümüz bizi (sözde) muasır medeniyyet dediğimiz batıdan daha âlâ bir mevkîye koyacağından emin oldukça O evde yüksek yerlerde tozlanmaya değil kalplere hikmet ve ferahlık dağıtmakta bize yardımcı olacaktır ☺

0|0
    1|0
  • Anlamadan okursan daha çok sevap alırsın Ana dilimizden farklı dilde olduğu için
    Ama Allaha hesap vereceğin zaman Allah Sana Arapça sormayacak ! Kuranı Okudun ne anladın diye soracak

NOT:Aşağıda **** biri kuranı anlayarak okursan dinsiz olursun demiş :D ben yıllardır MEAL okuyorum ben olmadım çünkü ben kuranı beynimle ve vicdanımla okuyorum!
    eğer kuranı okumaya ben bunu inanmıyorum diyerek okumaya başlarsan okuduğunu anlamazsın!

0|0
    0|0
    • Bende anlamini okudugumdan beri daha huzurluyum daha cok farz ibadetleri yerine getiriyorum o sahis elestiri icin gelmis sanırım

• kesinlikle eleştiri için gelmiş boş bir insan

• Bu aslında tamamen niyetinle alakalı birşeydir , tabii ki anlamını bilmek gerekiyor araştırmak gerekiyor ama okuyunca anlamıyorsun diye sevap kazanmıyorsun anlamına gelmez 😊

0|0
    0|0
  • değildir değerli kardeşim yine sevap alırsın. ama anlamaya çalış meal ve tefsirlere bak ve en önemlisi emir ve yaaskları uygula.

0|0
    0|0
  • Kuran anlasilmak icin yollanmistir.
    Acin turkcesini okuyun. Oturup saatlerce arapca okumak cok sey kazandirmaz. Sorularina cevap bulamazsin

0|0
    0|0
    • Turkcesiniz okuyorum ama arapcasini okumak gerek bende bu sebebden yazdım soruyu ve sadece kuran değil namaz sureleride var ben esitsizlik mi acaba diye dusunerek sordum bunu inşallah gunaha girmiyorumdur :(

• Gunaha giemiyorsun sadece merak ediyorsun

• Anlamını okuyacaksın aslında çoğu zaman.

0|0
    0|0
  • Sevap almak ayri ogut almak ayri insan olarak Herikisine de ihtiyacimiz var birbirini tercih etme ya da kucuk gorme diye birsey olmamali.

0|0
    0|0
  • Yanlış değildir kuran ve namaz sürelerinin anlamlarını bilmek zorunda değiliz ama anlamını bilmek iyi olur

0|0
    1|0
  • yok almayiz eger bizde arap alfabesinden latin alfabesine gecmeseydik bizde kurani ablayarak okurduk

0|0
    0|0
  • hı hı alırız. :d

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• evet anlamadan okurken zorlandiginiz icin ekstra sevap yaziyor allah, anlayarak okusan zaten kafir olacagin icin cehennemin dibine sutlardi hdtsuggi.

0|1
    0|1
    • Anlayarak turkcesini okuyorum kafir degil aksine dinime daha cok baglandim ama allah dilediginin kalbini muhurler işte :/

• Yine mühürlenmişsin?:))

• @soran evet kurandaki allah kalbimi inanmayayim diye mühürleyip sonra neden inanmadin diye cezalandiracak, baya anlayarak okumussun.(:

@varidat fitrat?

Yükleniyor...