Yilbasi, Noel ve Türk Kültürü. Kültürümüzde bunlar varmi?

Merhaba dostlar.

Bildiginiz gibi 31. Aralik yani yilbasi yaklasiyor ve her sene ciktiklari gibi, bu senede "Büüzüüümmm kültöööröömüüzdöö bu yyöööökkk" diye ötenler cikacak.
Iddalara göre yilbasi, Hristiyan bayrami falan filan falan

Bu yobazliga karsi bugün size Yilbasi ve Türk kültüründeki yerini aciklamak istiyorum
-Yilbasi-

Yilbasi 31. Aralik- 1 Ocak gecesi kutlanir. Bunun Hristiyanlik, Yahudilik, budistlik ya da baska bir Din ile alakasi yoktur. Yilbasi tüm Dünyada kutlanilinir. Dini bir kutlama degildir. Japonyadan baslayin Dubai'da bilem kutlanir

Bunda yeni yilla kutlamalar ile girilir. Bazilari evde TV izler, digerleri hic kutlamaz ve yatar, digerleride evde güzel yemekler yapar, geri kalanlarda baska mekanlara gider kutlamak icin

-Noel-

Noel 24-25 Aralikta kutlanir. Kilolu kirmizi mountlu aksakalli amcanin resmi bundan gelir
Kilolu bu amcanin bu Bayram ile alakasi yoktur aslinda. Batida 19. yüzyillin basinda bu amca, Noel bayramina uyduruldu. Arkasinda kapitalist nedenler var. Ayni nedenlerden dolayi bizim ülkede bazi kandil bayramlari uydurulmustu

Hristiyanlar 24-25 Aralikta Isa Peygamberin, dogum gününü kutlarlar
Bir Peygamberin dogum günü kutlamak Islami acidan nekadar sakincali buna artik kendiniz karar verin

Cam agaci da bu bayrama dayali ve buda aslinda Noel ile alakasiz. Cam agaci gelenegi 15. yüzyilda Batiya Türklerden gecmistir. Cam agaci bizim eski Türklerin "Yasam agaci" inanclarina dayanir

Noel baba dedigimiz karakterde, eskiden TÜRKIYEDE yasayan bir pedere dayaniyor
Kisaca Noel Baba Türktür, kapitalistler tarafindan degistirilmeden önceki gercek ismi aslinda Aziz Nikolas'dir. Bugün bu Türk pederin mezarini ve ünlü kilisesini Antalyada bulabilirsiniz

- ÖZET-

- Yilbasi 31. Aralikta TÜM Dünyada kutlanir bir dini bayram degildir
- Noel bayrami 24-25 Aralikta kutlanir, Isa nin dogum günü kutlanir
- Noel Baba (Aziz Nikolas) bir türktür
- Cam agaci Türk kültürüne dayanir

Baba Türk agac Türk, bu bayramlar nasil Türk olmuyor aciklarmisiniz bana?

0|0
4|7

En İyi Kız Görüşü

• Baştan sona okudum. Orta Asya'da 22 Aralık civarı gündüzün geceye zaferi olarak adlandırdıkları Nardugan bayramı aslında Hunlarla Avrupa'ya yayılan bir kültür. Avrupalılar bu kültürü İsa peygamberin doğumuyla birleştirip kendi kültürlerinden de birşeyler katınca ortaya şimdiki Noel kutlaması çıkmış.

Aktroller beğenmeyebilir veya reddedebilir zaten onların hayatı hep siyah beyaz diğer renklere hiç yer yok. O günah bu günah diye diye hayatı da kendileri gibi keyifsiz yaptılar.

Ben her sene hem Noel'i hem de yılbaşını usulüne uygun kutluyorum ve kutlanmasında da bir sakınca görmüyorum. Sonuçta stresli koşturmaca içinde eğlenceli, keyifli ve huzur dolu bir soluklanma oluyor.

0|1
    0|0
    • En iyi görüş için teşekkürler..

• Hak etmediği halde notu yükseltilerek, hak etmediği bir bölüme giren öğrenci ile eğitim ne derece yapılabilir. Rüşvet ile kendini satan bir eğitmen öğrencilerine ne öğretebilir. Eğitimin ve hatta insan olmanın ilk şartı ahlaklı, erdem sahibi olmak değil midir? Türkiye'de bu ahlaksızlıklara hiçbir zaman dahil olmamış, asla kendini bozmamış çok değerli eğitmenlerimiz, insanlarımız da var, onların aldıkları ücretlere baktığımda inanılmaz üzülüyorum, benim ülkemde neden böyle diye soruyorum kendime, emeğin karşılığını tas tamam almak bu kadar mı güç, neden hak eden değil de güce yakın olan kazanıyor ülkemizde, bu geri kalmışlığın belirtisidir. Hiçbir din ve sistem de bunu asla onaylamaz. Bunu Türkiye'de bir rütbelinin karşısına geçip söyleseydim tutuklanır mıydım acaba? İnanın çok üzülüyorum bu durum sadece eğitim için geçerli olsa bir derece neredeyse her noktada var. İstenilen (Elde tutulabilecek kimseler) yerine hak eden kimseler o mevkilere geçtiğinde inanın ülkemiz kalkınacaktır.

• @Armastus Erdem, sağduyu ve ahlak ülkemizde bitmiş durumda. Dediğiniz gibi aradaki birkaç kaliteli insan da yaşın yanında kuru da yanar misali. Zaten bunun farkında olup da imkanı olanlar beyin göçü ile sürükleniyor.

Keşke hepimiz Kral çıplak diyebilecek kadar medeni cesaretli olabilseydik belki şimdiye kadar birşeyleri değiştirmiş olurduk. Ama kraldan çok kralcıların bulunduğu bir yerde doğru söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar. Ne yazık ki gerçek bu.

Kızlar Ne Diyor 3

• Sen cok gereksiz seyler yazdigin icin okumaya gerek bile duymuyor insan öyleyse yilbasi her yerde kutlaniyorsa sen neden hicri yilbasini kutlamadin hicri onu da yapsana cok biliyorsan

0|0
    0|0
    • Cünkü hicri Takvimini kullanmiyoruz panpis.

• Tekrarliyorum. Sen ve ben bastan beri yilbasi üzeri konusuyorduk. Sen Cevabinin icerigide zaten Yilbasi ilgili, benim Cevaplarim ve sorularim yilbasi ilgilidi.

Sen sonra tartismanin ortasinda Noel bayrami ilgili icerikler ile geldin.

Dediklerine göre Noel ve Yilbasi arasindaki farki bilmiyorsun.
      O corap meselesinin yilbasina ait olan bir olay oldugunu saniyorsun.

• Sen basliga bir baksana basliga basliga basliga ne yaziyormus yilbasi noel yaziyormus yilbasi noel sen kültürde bir seylerin olup olmadigini sormussun bunlari sormussun kendin anlatmissin bilmiyorsan noel olana kadar mumlar olur mumlar agaclar konulur agaclar konulur süslerler onlari süslerler corap ondan önce olan bir seydir cahil olma noelden baska bir noel daha var hristiyanlar nikolaus diyorlar ona nikolaus gecti bile corap gecti ve dahasi siz yilbasinda verdiginiz seyleri onlar noel de veriyor noel anladin mi

• Yok işte yok. Daha kandilleri bilmeyenler yılbaşını iple çekiyor mübarek

0|0
    0|1
  • Çok uzundu okumadım, ama kutluyorum :D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• kültürümüz kaldı mı? yalancılıktan
    üçkağıtçılıktan başka?

0|1
    0|0
  • türk illa müslüman olmak zorunda mı. belki hristiyan adam dimi yani. bir de hesapta hz isa da onların peygamberiya hani. niye kutlamayasınki isanın doğumunu. nerden tutsan dangalaklık.

0|1
    0|0
  • Yilbasi kutlamak gunahtir

0|1
    1|2
    • Okumadim, cahilin tekiyim ezberi konusuyorun diyorsun yani.

• Evet cok zeki konusuyorum degil mi :D
      Cok yazik. Bu ülkede birisine baskalarina bagli olma, kendi fikrin kendi düsüncelerin olsun, arastir sorgula denildiginde insanlarin haklina hemen Ateist geliyor.

Nekadar köle olmusunuz.

• Dinime inanıyom ben istedigini de

• yılbaşı olayından hoşlanmam.. 31 aralıktan sonra sadece 1 ocak geliyor.. 2015 yerine 2016 yazılacak hepsi bu.. bunun kutlanacak yerini göremiyorum

0|0
    0|0
    • Bende kutlamiyorum ama TV deki programlari izliyorum eglenceli oluyor.

• çin ekonomisi belinden çin devletine bağlıdır.. onlar dışarıya mal satma derdinde değil, dışarıdakiler üretimini orada yapma derdindeler.. bu nedenle de çinde ekonomik olarak dışa bağımlılık diğer hiçbir rakibi ekonomi gibi değil.. mesela size örnek olarak güney koreyi verebilirim. aynen japonya gibi onlarda dışa bağımlıdır... ama onlar japonlar kadar dejenere olmuş bir toplum değiller.. henüz.

• Cin ortaya bir mal sunuyor. Bu malda kendi halkidir kisaca ucus isci.
      Cin devletinin ürettigi budur.

Yabanci yatirimcilar baska ülkelerdede ucus isci bulabilirler.
      Örnek olarak Cinden önce oldugu gibi tekrar Hindistana gidebilirler.

Gercek sizde haklisiniz, Cin son senelerde baya zenginlesti.

Neyse konudan ciktik.

• olum kutla seni tutan mı var isterse noel babaya secde et

0|0
    0|1
  • ulan avel sen kullandığın takvimi türk takvimi felan mı sanıyorsun, gregoryen takvim kullanıyosun 31 aralık senin yılbaşınmı?

paçalardan cehalet akıyor adam aziz nikolasa sırf anadoluda yaşadığı için türk demiş ahahah bak bak ya

0|0
    0|0
  • Yuh be ! Okumayın abi
    http://i.imgur.com/R31Qqbv.jpg

0|0
    0|0
    • Gercekler batiyor degil mi? :D

• Ben ailemle pasta yiyerek kutluyorum.

Dansöz oynatıp para takıp içki içmiyorum ya da karı kızla takılıp grup partileri yapmıyorum.
      Yazı uzun bunu belirtmek istedim :D

• Ister kutla ister kutlama. Istersen sokakta ciplak yüreyerek kutla istersen pasta yiyerek bana ne amg :D

Yükleniyor...