Size göre iyi bir romanın ana özelliği nedir?

Size göre iyi bir romanın ana özelliği nedir?

• Yazarın Kalemi
    29% (7)0% (0)17% (7)Oy Ver
  • Kitabın Konusu
    4% (1)0% (0)2% (1)Oy Ver
  • Kitabın klişeleşmiş sahnelerden ve konuşmalardan uzak olması
    4% (1)11% (2)7% (3)Oy Ver
  • Akıcı olması
    58% (14)67% (12)62% (26)Oy Ver
  • Diğer.. (lütfen beliritirseniz memnun olurum)
    5% (1)22% (4)12% (5)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
18|21

En İyi Kız Görüşü

• Akıcı olması...

Az önce Stephen King'in 22/11/63 isimli romanını bitirdim...Dört gün sürdü...Bu cümlede övünmesi gereken kişi kimdir?

Stephen King elbette...200 sayfalık kitapları 15 günde okurken 800 sayfayı 4 günde bitirmem tabi ki yazarın becerisi...

Romanda akıcılık önemlidir..Kendini okutamıyorsa, istediği kadar süslü olsun cümleleri, okumak zor gelir...

Klasiklerin ağır olduğunu söylerler, yalandır...Tolstoy,Dostoyevski ve hatta Türkçe okuyorsanız Shakespeare bile ağır değildir...

Heyecanla ve merakla okutur kendini...

Popüler edebiyattan hazzetmiyorum pek..Bunu da not olarak düşeyim...Akıcılık ve basitlik (yanlış anlatım olmasın, sıradan olması ve edebi değere sahip olmaması anlamında kullandım) aynı şey değildir.

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 17

• Yazarın Kalemi tabı kı konu ıyı olmus olsa da onu kagıda dökecek sekıllendırecek kıkı yazardır onun üslubudur ve deneyımlerıdır

0|2
    1|0
  • akıcı olması kesinlikle öyle bi akıcı olmalı ki o anı yaşıyor gibi olmalıyım düşündürmeli beni romanı okurken sayfaların azaldığını hissedince üzmeli beni.

1|1
    0|0
  • öncelikle konusu, yazarın hayal gücü beni nasıl bir kurmacanın içine alacak? Yazarın kalemi şiirsel bir anlatım değil ama genel bir anlatımda olmayacak. her yapıtta ne yazık ki klişe bir sahne oluyor ama bunu en azından doğru kullanacak. Konuşma dili konu her ne ise ona göre donanımlı olacak. Diğerde romanın ana özelliği yüksel zirveler barındıracak çünkü beni heyecanlandırmayan bir romanı okumak istemem.

0|1
    0|0
  • Üsluptur kesinlikle. üslubu sağlam yazar her konuyu her klişeyi sana aktarmasıyla bir güzel okutturur. mutfağa gidip çay koydum demenin yüzlerce yolu vardır. gerçek yazar en etkili olanı bulup çıkarandır.

1|1
    0|0
  • Çok iyi bir kurgu.

0|1
    1|0
  • yazarın kalemi elbette

0|1
    0|0
  • konu bütünlüğü ve akıcılığı

0|1
    0|0
  • Akıcı olmalı kesinlikle, beni sıkmamalı 600 sayfalık bir kitabi 2 günde bitirdiğimi bilirim ben ama akıcı olmasa hayatta okumam

0|1
    0|0
  • akıcı olmasıdır bence ki roman kalın bir kitaptır bitirebilmek için;)

0|1
    0|0
  • akıcı olması

0|1
    0|0
  • konuyu bilerek aldığım için heyecanı ve akıcılığı

1|1
    1|0
  • üslup ve bana bir şeyler katıyor olması

0|1
    0|0
  • 354'üncü sayfanın 7'inci cümlesi beni kitaba bağlıyor.

0|1
    0|0
  • D: Akıcı olması

0|1
    0|0
  • sonunu tahmin ettirmeyecek.

0|1
    0|0
  • heycanlı ve surukleyıcı olması ve okudukca ders vermelı

0|1
    0|0
  • Akıcı olması

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Yan karakterleri güçlü ise benim için çok güzeldir genelde.

İstisna olanda yok değil.

0|1
    0|0
  • merak uyandıracak okudukça okudukça acaba bi sonraki sayfada ne olacak dedirtebilmeli.

0|1
    0|0
  • Akıcı ve konusuda güzel olursa o kitabı her türlü okurum. :) geneldede böledir heralde kimse kendini sıkan ansiklopedi tarzında kitaplar okumuyor herkesin kendi ilgi alanına uygun akıcı kitaplar görüyorum ellerinde :) bu yüzden kesinlikle D diyorum. :D

0|1
    0|0
  • yazarın kendisi. tarzı. sersemin biri olduğu halde toplum tarafından şişirilmiş olmaması.

(bkz orhan pamuk)

0|1
    0|0
  • Karakter.

Karakterler bir romanın can alıcı tek noktasıdır benim için.

%70 karakterler ve %20 karakterler arası kurgu %10 ise geriye kalanlar.

0|1
    0|0
  • c şıkkı

Edebiyatın gücü : Hayal gücü

0|1
    0|0
  • Roman/romancı insana gerçekten keşif duygusu verebilecek ve bizi kendi zihinsel niteliklerine imrendirecek.

0|1
    0|0
  • daha çok yazar romanı yazarken olay anında kendi yorumunu katması beni deli eder. bırakta ben yorum yapayım, olayı ben bel ki farklı yorumlicam :)

anlatım dilinin yalın ve akıcı olanını severim. Saygılar :)

0|1
    0|0
  • olayın geçtiği kenti iyi tasvir etmesi

0|1
    0|0
  • sürekli olayların olması, sürükleyici olup heyecan verici olması

0|3
    0|0
  • Sorgulatması ve düşündürmesidir

0|1
    0|0
  • fantastik olması...ve akıcı olması...yazarıda önemli bence...bi larissa ionenin romanlarını okumak başka mesala...

0|1
    0|0
  • Sürükleyici olması gerekiyor,akıcılık ve yazarın kaleminden ziyade birşeyleri merak etmeyi sağlamalı

0|1
    0|0
  • C dedim. Okurken gidişatın ne olacağı konusunda en ufak bir fikir yürütme fırsatı vermemeli.

0|1
    0|0
  • Seni bu dünyadan koparmasi.

0|1
    0|0
  • dil kurallarına özen öncelikli olarak.konusu ve yazarın üslubu

olanı olması gerekeni iyiı analiz etmesi..düş katacam diye içine sıçılmaması...

uzar bu muhabbet

0|0
    0|1
  • akıcı olması önemli, okurken dikkatim dağılmamalı:)

0|1
    0|0
  • Kurgusu ve akıcı olması.

0|1
    0|0
  • Kaniş olabilir...

0|0
    0|0
  • Olayın içindeymiş gibi hissettirmesi.

0|0
    0|0
  • ferlat ile sultan olması