Belirsizlik ilkesi size ne ifade ediyor?

20. inci yüzyılın başına kadar evrendeki fiziksel süreçler klasik fizikle açıklanabileceği düşünülüyordu. fakat atom altı dünya inildiği anda aslında bu durum hiçte öyle değildi. orada klasik fizik işlemiyordu. bir parçacığın momentumu ve konumu aynı anda tam doğrulukla ölçülemedi. peki bunun anlamı neydi? 20. yüzyıl başına kadar klasik fizikle doğanın işleyişi öngörülebilecekti. yani bu determinist bir yaklaşım öngörüyordu. yani olayların sonu kesin bir hesapla tahmin edilebilecekti. fakat atom altı dünyadaki bu belirsizlik her şeyi alt üst etti. klasik fizik atom altı dünyada iflas etti. orda kesinlik yoktu. atom altı dünyada ihtimaller vardı. bu keşif insanların hayata olan bakış açılarını değiştirdi. kader kavramı sorgulanmaya başladı. madem atom altı dünyada bir belirsizlik var o zaman bu belirsizlik hayatın geneline yansımaz mı? peki bu problemin altından nasıl kalkılacaktı?çözüm, olasılıkları hesap etmekten geçiryor. bu da kuantum fiziğinin temellerinin atılmasına sebep oldu. ama yine de atom altı dünyadaki bu belirsizlik insanları rahatsız etti.çünkü her belirsizlik insanı rahatsız eder...

0|0
1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• en büyük şeyleri bilemediğimiz gibi en küçükleri de bilemiyoruz insan gözünün yetersizliğini geçtim bilimde yetersiz hergün yeni parçacık adı öğreniyorum bunların hiçbirinin yeri kesin değil üstelik öğrendiklerimin hepsi bir teori modeli tam bir gerçeklik değil

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...