#UğurböceğiÖRÜMCEĞİNİ Gördünüz mü?

#Yukarıdaki2FotoğrafANKARAİlimizdeKaydedilmiştir !

#FizikselÖzellikleri:

Dişi Örümcekler 8-16 mm, Erkek Örümcekler 6-11 mm Büyüklüğündedir. Dişiler Genelde Siyah Renktedir, Yetişkin Erkek Örümceklerin Karın ve Sırt Bölgeleri Kırmızı Renktedir ve Sırtlarında 4 Siyah Benekleri Vardır. Dişinin Siyah Olmasına Rağmen Erkek Örümceğin Sırtındaki Beneklerin Uğur Böceğine Benziyor Olması Nedeniyle Adını da Ondan Almıştır.

#YaşamSüresi:

Dişi Örümcekler 3 Yıla Yakın Yaşarlar. Erkek Örümceklerin Ömrü Daha Kısadır, Bir Yıl Kadar Yaşarlar.

#Beslenme:

#UğurböceğiÖrümcekleri Kınkanatlı Böcekleri ve Örümcekleri Avlarlar. Genelde Yırtıcı ve Saldırgan Özellikleriyle Tanınan, Kendilerine Düşman Olarak Gördükleri Kaplan Böceklerini (Toprağı Kazar ve Etçildirler.) yakalarlar.

#Davranış:

Dikey Şeklinde Olan Barınaklarını İpek İle Kapatırlar. Barınağın Girişinde Oluşturdukları Karmakarışık Mavi Renkli İpek, Böceklerin Buraya Takılmasına Sebep Olur. Dişi Örümcek Barınaktan Nadiren Ayrılır.

#Yavrulama:

Erkek Örümcek Büyüyüp Olgunlaştığında Barınağını Terk Edip Kendisine Bir Eş Aramaya Başlar. #BöcekgillerdeMumyalama: Dişi Örümcekle Çiftleştikten Sonra Erkek Örümcek Ölür ve Dişi Örümcek Bir Yumurta Kesesi Oluşturarak, Onu Molozlarla Kamufle Ederek Saklar. Her Gün Yumurta Kesesini Geceleri Barınağının İçine Gündüzleri de Barınağın Üstüne Taşır. Yavru Örümcekler Yumurtadan Çıktıktan Sonra Anneleri Ölene Kadar Barınakta Kalırlar. Anne Öldükten Sonra Yavruların Anneyi Yediği ve Daha Sonra Barınağı Terk Ettikleri Bilinmektedir.

#Eresus, #Eresidae Familyasından Yaklaşık 20 Türü Olan Bu Örümcek Cinsi Morfolojik ve Ekolojik Açıdan Oldukça Muhafazakar Bir Cinstir.

Erkeklerin Karnının Üstü Uğur Böceği Desenli Olduğu İçin İngilizcede Uğur Böceği Örümceği Adıyla Bilinirler.

Zehiri Çok Tehlikelidir.

Dünyada Tehlikeli Olarak Kabul Edilen Türler Arasındadır.

Erkekler Avlarını Karnındaki Uğur Böceği Desenini Kullanarak Yakalar.

Bu Örümcek Türü Ülkemizde: #Ankara #Artvin #Ağrı #Antalya #İzmir #Malatya #Elazığ #Hakkari ve #Şırnak İllerimizde Yaşamaktadır.

#EsenKalın.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @CeyCess @EskiKurtlardan @FuC-kerFukare @Hpolat0121 @myd1oez @mertlord10 @NikotinKolik @pilav_ustu_az_kuru_2 @TommyBlack

@adıyook @ayfonuolmayangörl @Bordopanter @Haberver @LaLkiLaL @Kızılcıkk @minik_şirine @RenkliRuya

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

• Yaaa çok korkunçlu 🙈🙈

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• Ay ben bunu görsem uğurböceği diye elime alırım artık uğurböceklerinden uzak durucam.

0|1
    0|0
  • Umarım görmem bütün orumcekler kadar cirkinlikte iddalıymış :D

0|1
    0|0
  • Çok güzel gözüküyor.

0|0
    0|0
  • Çok Gördüm

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Zaten en zehirliler hep en güzeller oluyor.. İnsanlarda bile öyle..

1|1
    0|0
  • Acaba şimdi uğur böceği mi erkek örümcek mi dişi karar veremedim kim kime dum duma yine pisleştim abi kusura bakma hayal gücüm aşırı zehir :)

0|1
    0|0
  • çok güzelmiş ya

0|1
    0|0
  • İlk defa gördüm

0|0
    0|0
  • Hayır ilk defa görüyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...