Tarihte alınan en ilginç vergileri biliyor musunuz?

Cazım Gürbüz’ün yazdığı “Edebiyatlaşan Vergiler ve Muhasebede Bilinmeyenler” adlı kitabında bu vergiler yer almaktaymış.

• İkinci koca vergisi: İspanya’da 14. Yüzyılda nikah masasına oturan kadından vergi alındı. Nedeni ikinci evliliği yapmasıydı.
    30% (3)24% (5)26% (8)Oy Ver
  • Peruk vergisi: Kel kafasına peruk taktı, devlet de ondan vergi istedi.
    40% (4)19% (4)26% (8)Oy Ver
  • Sakal vergisi: Rus çarları ise sakallılardan özel vergi tahsil ettirdi
    0% (0)14% (3)10% (3)Oy Ver
  • Çıplaklık vergisi: İngiltere dükünün karısı vegileri protesto etmek için çıplak dolaşırmış, bunun üzerine cıplaklık vergisi ağırlaştırılmış
    10% (1)29% (6)23% (7)Oy Ver
  • Çizme vergisi: 18’inci yüzyılda Prusya Kralı İkinci Frederick, çizmelerden vergi alınmasını emretti ve halktan “Çizme vergisi” toplattı
    20% (2)14% (3)15% (5)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|41

En İyi Erkek Görüşü

• Vallaha vergi veriyoruz da ne oluyor? sonuçta ödediğimiz vergiler bize elektrik yol su okul olarak dönmesi lazımken, Otobanlar paralı, elektrik, su, doğalgaz, internet telefon paralı, Okul da aile birliği adı altında haraç toplanıp, üniversiteye hazırlanmak için dershaneye dünya para ödeniyor... e üniversiteyi kazandınız harcı var... araba alıyorsunuz yurt dışının 2 katı, benzin 5 katı...

Allah aşkına, biz niye vergi ödüyoruz cidden? yada vergi ödüyorsak neden bütün hizmetlere ayrıca para ödüyoruz ?

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 40

• Ben vergilere komple karşıyım. KDV (oda %12) dışında vergi mergi olmamalı bence. Fazlası milletin sırtından geçinmeyi adet edinenlerin cebine giriyor çünkü. Her sistemde bu böyle...

1|1
    0|0
  • En ilginç vergi, bizim memlekette, önce borcu vergilendiriyorlar, çıkanı birdaha vergilendiriyorlar, verginin vergisi. en saçması tartışılmaz.

1|0
    0|0
    • Türkiyede alınna vergileri dedüşündüm sıralamayı ama karar veremedim aralarında o derece ilginçlerdi:)) sonuncu TV vergisi mesela :))

• Nam- diğer TRT vergisi:D

• eski model tvlerden alınan vergi aralık 2013te baslıcaktı yanlıs anımsamıosam şaka gibi ...

• 1795 - 1812 yılına kadar ABD tarihinde sadece tek bir ülkeye Osmanlı İmparatorluğuna korunmak ve rahatça Akdeniz'de gezmek için vergi verdi.

Bu arada kusura bakma şu ağır ergen çiğköfte sorusunu açan mantıksız ve anlamsız kişi beni engellemiş. Sanırım bir kaç pembe nickli arkadaşla yazışmam zoruna gitti ağır ergenin.

1|0
    0|0
    • bugün bi pembe soru acmıs saydı saydı beni engelledi arkadsmda kızınca sen bu adamları üzerimemi mi yolluosun die yazıo tepeye .. bazılarınn kafa duman.. alısmak lazm :)))

• Biz ne alışıyoruz, ya onlar alışsın ya da gitsinler. :)

• ööle vala haklsn

• hiç birini duymamıştım. ilginç miş.

1|0
    0|0
  • günümüzdeki vergiler daha ilginç. hazinedeki açık arttıkça yakıta, gaz, sigaraya - içkiye zam yapılması yani dolaylı vergi. dünyanın başka yerinde halka bu kadar yüklenildiğini sanmıyorum. en azından modern dünyada.

özel iletişim vergisi misal, geçiciydi kalıcı oldu baktılar güzel para geliyor.

1|0
    0|0
  • Fazinde vergisini alan bir ülkede yaşıyorsun, en ilginç diye elalemin vergilerini yazıyorsun..

Kdv'ninde kdvsını alan bir memlekette yaşıyoruz. Bir araba 24 bin lira'dan vergiler dahil 52 bin eder mi?

Vergisi arabanın iki katı.

1|0
    0|0
    • aralarında secim yapamadım bizdekiler de enazbukadar ilginçç o kesin..

• fransada halen yürülükte olan varlık vergisi geliri belli bir oranda olan kişilerden alınan ve türkiyede uygulanmak istenilen vergi yani büyükşehir vergisi de buna dahil büyükşehirler oturanlardan yıllık % 5 ila 10 arasında kişilerden kesilecek vergi

1|0
    0|0
  • Ölüm vergisi.

10 yy da bizanslılar halktan ölen her kişi için vergi topluyordu.yoksa meftayı gömüp mezar yapamıyordun.

1|0
    0|0
  • Bunlar birşey mi ? 2000 yıl önce bu günkü ingilterede askerlerin genel evlere olan aşırı rabeti yüzünden genel evlerde çalışan kadınlardan pozisyon vergisi alınmış. Jetonla gidilen genel evlerde, hangi pozisyon tercih edilecekse ona göre jeton ve dolayısıyla vergi alınıyormuş. link

1|0
    0|0
  • sakal vergisi olsa yandık bizde=) herkeste kirli sakal var

1|0
    0|0
  • Vergiler ilginçmiş fakat asıl ilginç olan konusu vergi ve muhasebe olan bir kitabı neden okuduğun ? Maliye ile ilgili bölümlerden birinde mi okuyorsun ?

1|0
    0|0
  • evin önünden gecme vergisi kızlara bakma vergisi ikinci eşi alma vergisi ha bide lüzümsuz işler müdrülüğünün aldığı vergi:)

1|0
    0|0
  • O zamanlar Özel Tüketim Vergisi yokmuş heralde... KDVli matrahın üzerine uygulanan ne de güzel vergimizdir o <3

1|0
    0|0
    • :)):)):=)))

• :))))

Babacan takipçisi oldu, deprem vergisi diye gelmişti, o zamanlar kim vardı bilmiyorum :(( ama maliye teorisinde de yabancı bir amca vardı bunu iddia eden:))

• ögreniriz kimmiş..

• tarihi bilemem ama günümüzde pırlanta %8 vergiye yaşam için zorunlu mallar listesinde yer alması ilginç geliyor . buzdolabı çamaşır makinesinde kadv %18 prılantadan daha zorunsuz br eşya oldugu için mi ?

2|0
    0|0
  • güzel bilgiler paylaşmışsın hakikaten teşekkürler

1|0
    0|0
  • Polanyada baca vergisi bide 1950 yıllarında türkiyede bekar olan erkeklere vergi konulması teklif edilmişti

1|0
    0|0
  • Mali Müşavir adayıyım bunu ilk defa duydum (:

1|0
    0|0
  • Osmanlı devletinde de belirli bir yaştan sonra evlenmezler ise vergi alınıyor diye hatırlıyorum.

Mücerred: Yirmi yaşının geçen kişilerden alınan bekarlık vergisidir

1|0
    0|0
  • verdiğimiz vergiler, siyaset-kartel-komisyon üçgeninde "adaletsizce kalkındırma" için kullanılıyor:(

1|0
    0|0
  • asıl güzelliği merak ediyorsan, Prusya kralı Fredirick'in yani nam-ı diyar deli frederick'in su değirmencisi ile olan münakaşasını oku..nerden bulabilirsin bilmem..

1|0
    0|0
  • dolaylı vergiler.en tuhafı bu bence.ali kullanıyo veli ödüyo :S :)

fransa da balkona yorgan çarşaf falan asana da ceza verilirmiş.asana veya asınca düşürüne

tam hatırlamıyorum böyle bişey vardı.

1|0
    0|0
    • cok ilginç vergiler var cidden.. ceza vermenin en kaypakyolu :))

• yani kullanmadığın,almadığın hizmetin vergisini vermek cezadır bi bakıma .sen ne mezunusun larke

• bıyık vergisi de varmış o dönemlerde :)) Allahtan Türkiyede sakalın vergisi yok, yoksa rekortmen olurduk

1|0
    0|0
  • İlginçmiş:) Fakat, ülkemizde o kadar ilginç vergi ve vergi oranları varki... Bunlara çokta şaşırmadım açıkcası :)

1|0
    0|0
  • Sakal vergisi: Rus çarları ise sakallılardan özel vergi tahsil ettirdi..

Kaldırılmasa arabayı satar vergiye yatırırdım :D

1|0
    0|0
  • sakal vergisi iyimiş köse olsa adam dua ederdi :D

1|1
    0|0
  • ikinci koca iyiymiş :D

1|0
    0|0
  • sakal vergisi:)

1|0
    0|0
  • Elektrik tüketim Vergisi.

Not çok güzelsin ama.

1|0
    0|0
  • bizdede ilginç vergiler var

1|0
    0|0
  • ilginç ...

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 5

• :))) esra erol a çıkanlar kafayı yerdi a şıkkı bizde olsaydı :)

1|0
    0|0
  • Tek Parti döneminde bekar erkelerden vergi alınıyormuş. ispanya da 14. yy da 2. evliliği yapan kadından vergi alınıyormuş , uruguay da 1967 de bıyıklı erkeklerden vergi alınmış bunlar ilgimi çekenler

1|0
    0|0
  • A ve B güzeldi : )

1|0
    0|0
  • İkinci koca vergisi: İspanya’da 14. Yüzyılda nikah masasına oturan kadından vergi alındı. Nedeni ikinci evliliği yapmasıydı.

0|0
    0|0
  • Peruk vergisi: Kel kafasına peruk taktı, devlet de ondan vergi istedi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...