Osmanlıca ile Kuran okunabilir mi?

Arkadaşlar osmanlıca öğrenmek istiyorum zaten neredeyse hemen hemen arapça diye biliyorum, kuran okunabilir mi osmanlıca ile? Ama böyle okduğumda anlamam lazım.

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

• Hayır. Osmanlı %50 arapça %50 Farsça da değildir ayrıca nasıl bir sallama bu böyle.

Osmanlıca, özellikle sanatçı adamların da eserlerinde ağırlıklı olarak Arapça ve Farsça kullanması ile birlikte, Türkçe-Arapça-Farsça karışımı bir dildir. Gramer olarak ise çoğunluk türk kuralları olsa da Bab-ı Ali gibi isim tamlamaları Farsça gramerdendir.

Atatürk'ün gençliğe hitabe, İstiklal Marşı da bir çeşit osmanlıcadır mesela. Günümüzde artık kullanmadığımız Bedbah, tezahür, Ruh-i Mücerred, şüheda vs vs vs kelimeler tamlamalar. Bunlarla elbette ki arapça ya da farsça öğrenmiş olmazsın ama birkaç adım daha yakın olursun.

Fakat ben senin yerinde olsa idim ölü bir dil olan Osmanlıca yerine, canlı dinler olan arapça ve farsçaya bakardım. Bu sayede hem Osmanlıcayı anlarsın hem de hala yaşayan iki dil hakkında fikir sahibi olursun.

0|3
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Sen cok yanlis gelmissin kardes. Fey allam ya.

0|0
    0|0
    • Niye çok yanlış gelmişim kardeşim, ikiside aynı alfabe biçiminden oluşduğu için sorayım dedim. Ne var bunda?

• Okunusundan bahsediyorum. Herseyi salaga anlatir gibi mi anlatmak lazim?

Demek bir suru arapca kelime var? Hadi ya hi duymadim.

Turkce'de de bir suru Arapca kelime var. Soylesen kac tanesi i araplar anlar saniyorsun? Senin Allahu ekber diyisin ile onlarin diyisi bile farkli * .

• Senin derdin ne kardeşim, hakaretler artislikler falan. İnternete yazınca yarısı arapça harflerden oluşur çıkyıor ben osmanlıca hocam konuştuğundada arapça sandım. Bu benim görüşüm sanane bundan lafı nerden nereye çekiyorsun.

Kızlar Ne Diyor 4

• Osmanlıca hemem hemen Arapça değildir %50 arapça %50 farçadır
    Kuran okuyamazsın ama harfleri tanıdığın için kolayca öğrenirsin

0|0
    0|0
    • Höh Osmanlıca'nın %50 si mi farsça? 2-3 harf var farsçadan. Bilmeden sallamayalım.

• Zaten Osmanli devlet gelenegine ilk zamanlarda faes etkisi yogundur Candarli ailesi Iran'da yetisip Osmanli'nin hizmetine girmisti en nihayetindekl ki devletin temellerini de onlar armistir.

Arapca devlet teokratlastikca baskinlasti sanirsam. Spesifik olarak osmanlica ogrenmedim tam bilemem.

• Asdfgh tabiki hayır :D

0|0
    0|0
  • kuranı öğrenmen kolaylaşr sadece.

0|0
    0|0
  • Harf olarak aynı harfler bazları hariç hareke yok osmanlcada biraz zor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• yeni yayına çıkmış bir site var osmanlıca öğreten. ben takip ediyorum. şu an 34. dersteyim. beta sürümünde şu an ama derslerde sıkıntı yok. sitenin adı eosmanlica. com bir dene istersen. zaten ücretsiz.

0|0
    0|0
    • Ne düzeyde biliyosun şu an peki?

• benim eski kitaplara özellikle romanlara çok fazla alakam var. geçenlerde sahaftan aldım çalıkuşu romanı ile tolstoy'un diriliş kitabı (asıl ismi basü bade-l mevt) onları aslından okumak istiyorum. sonuçta çevirmen her kitabı kendi hayal dünyasına göre çeviriyor veya ekleme çıkarma yapabiliyor. yazarla tam irtibat kurmak için ilk baskılarını aradım buldum. fakat onlarda osmanlıca. bende nasıl öğreneyim derken eosmanlica. com ile tanıştım. şu an iyi gidiyorum. tüm müfredatı bitirince osmanlıcayı rahat okuyacağım gibi hissediyorum.
      Senin meselene gelince tarihe pek merakım yok. fakat tarih öğrenecek olsam kimsenin ağzıyla değil (çevirmen) kendim inceleyerek öğrenmek isterdim.

• Teşekkürler siteye bir göz attım iyi gibi, yarın kağıt kalemi alarak başlıyorum :)

• Hayır anlıyamazsın. Osmanlıca Türkçe dir zaten sadece alfabesi değişmiştir. Arapça bilmen gerekli Kuranı okurken anlamak için.

0|0
    0|0
  • Okunamaz arkadaşım. Hatta arapça bilsende okunamaz.

0|0
    0|0
  • Her dilde okunuz.. Hatta İsrail dilinde bile.

0|0
    0|0
  • Okuyamazsın

0|0
    0|0
  • muhtemlen okur ama anlamzsın halihazırda kuran okumakta öğrenmesi çok kolay bir şeydir

0|0
    0|0
Yükleniyor...