#2014 Yılında #İstanbul 'da Bulunan #8500 Yıllık #İstanbullu #Maria'yı Gördünüz mü?

#2014 Yılında #İstanbul 'da Bulunan #8500 Yıllık #İstanbullu #Maria'yı Gördünüz mü?
Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenikapı'da Bulunan Yaklaşık #8500 Yıllık Bir İskeletin Yüzünü Yeniden Yapılandırdı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi Biyolojik Materyal İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Görgülü'nün O Dönem En Popüler Kadın Adı Olduğu İçin #Maria Adını Verdiği Bu Eski İstanbul Hanımefendisi'nin Kızıl Saçlı 30 Yaşlarında, Bizans'ın Soylu Ailelerinden Birine Mensup Olduğu Düşünülüyor.

Aynı Zamanda Genel Cerrahi ve Adli Tıp Bilimleri Uzmanı Olan Mehmet Görgülü Elde Edilen İskelet Parçalarını Sadece Arkeolojik Olarak İncelenmediğini Kemiklerde Oluşmuş Deformasyonlara ve Sebeplerine Bakıp Hastalıkları, Genetik Yakınlıkları, Akrabalıkları ve Ölüm Sebeplerini de Analiz Edildiğini Belirtti.

Hatta Bu İncelemer Bittiğinde Yenikapı Toplumunu Tüm Detaylarıyla Kitaplaştırmak Gibi Bir Düşüncesininde Olduğunu Belirtti.

#EsenKalın.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @CeyCess @EskiKurtlardan @FuC-kerFukare @myd1oez @mertlord10 @NikotinKolik @pilav_ustu_az_kuru_2 @TommyBlack

@adıyook @ayfonuolmayangörl @Bordopanter @Haberver @LaLkiLaL @Kızılcıkk @minik_şirine @obsessively @öyleyadaböyle_ @RenkliRuya


0|0
64

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...