Popülizme kurban gitmiş zombi kitaplar hakkında ne düşünürsünüz?

Bazı kitaplar var ki; dizi tesiriyle, sosyal medyadan hareketle bir 50-100 sonra birden nam salmaya başlıyor. Bilgi edinmek, eserden faydalanmak zerre kada amaç olmuyor, sadece "herkes" takip ediliyor.

Katılıyor musunuz? Varsa, itriazlarınız nelerdir, buyrun, yazıverin.

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• herşey çağa uymalıdır. fakat bir yanda da klasikler olmalıdır. sadece klasik olabilecek karakterde eserlerin olması da herkese yaramayabilir. kitap okumak harika bir alışkanlık fakat meşakkatli. bir çok kişi zamanında kitap okumayı denemiştir fakat rasladığı kitapların ağır dili fazla teferruatlı konuları yüzünden sıkılıp vazgeçmiştir. ben çok kitap okuyan biriyim. roman çok okumam ortaokuldayken falan okurdum ve kitap okumayı çocukluğumdan beri çok severim fakat beni bile sıkan romanlar olmuştur. 2 saat yapılan tasvirler betimlemeler o kitabın yazarının ağzına kürekle vurma isteği uyandırabiliyor insanda. yaprakların dalların şeklini tarif edip güneş ışıklarının hangi açıdan vurduğunu iki saat mal gibi anlatmanın ne anlamı var. şimdiki popülist kitaplar evet belki sanat eseri değil ama betimleme yavşaklığıyla dolu o doldurma kitaplar da pek sanat eseri sayılmaz bence. diğer kitaplara gelelim. kişisel gelişimler zaten çoğunlukla bir takım kişilerin tecrübelerine dayanarak yazdıkları kitaplarır. kişisel gelişim kitaplarını psikologlar falan yazmaz pek. araştırma kitapları ise genelde akademik kitaplardır. sanat eseri olma iddiaları yoktur ve sanat eseri de değildirler sanat eseri olma gayesi gütmezler amaçları akademik bilgi vermektir. diğer kitaplar fikir kitapları falan onlar da zaten popülisttir. yaşadığı devrin moda ideolojileri üzerine yazılmıştır. ben kitabı yüzünden asılan ya da kurşuna dizilen bunun için sonuna kadar mücadele edip bu uğurda ölen yazara pek rastlamadım. hapse girenler falan olmuştur. onlarda bunu önceden pek öngörmemişlerdir. fikir kitapları o devirde yükselen trend olan fikir, ideoloji ve felsefelerle ilgilidir genelde... dini kitaplar ise zaten belli öğretilerin açıklanmasına yöneliktir, şiir kitapları duygu yüklüdür ve onlarda popülisttir genelde. kitapların derinliği ne olursa olsun büyük çoğunluğu popülisttir. derinliği olan kitaplar ise genelde ağır dille anlatıldığı için sıkıcıdır. herkes okumaz.

0|0
    0|0
    • bence bu bahsettiğin entellektüeller için sinir bozucu olan boş ve popülist kitaplar görece olarak en faydalı kitaplardır diyebilirim. birincisi konuyu döndürüp dolaştırmadan ağır kelimeler cümleler kurarak işin artistliğine kaçmadan vereceği mesajı kesin ve net bir dille anlatır. 2. si ise popüler ve sürükleyici olduğu için cahil cühela zümresine kitap okumayı sevdirebilir ve bence bu tip kitaplar çoğalmalıdır ki cahil cühela zümresi bu kitaplar sayesinde kitap okuma alışkanlığı edinsin sonrası zaten gelir. hiçkimse kitap okumaya das kapitalle başlamaz. ama okuya okuya oraya gider. kitap okumak bir alışkanlık bir tutku bir bağımlılıktır ve kişi bu alışkanlığı edinmek için sıkıcı olmayan birşeylerden başlamalı. eğer ilkokul birde 2 bilinmeyenli denklemlerden başlarlarsa öğretmeye hiçbir çocuk okula gitmez. neşeli sayılarla harflerle başlarlar ki bir çekiciliği olsun olayın. sözün özü ben o bahsettiğin boş kitapları da gerekli buluyorum.

• eig için teşekkürler :)

• Rica ederim, hayrini gorun.

En İyi Erkek Görüşü

• soruyu anlamadım ama yine bir cevap vereyim. Bir ara sikt. r et diye kitap ünlenmişti herkes ünlendi popüler diye almaya başladı. Bir arkadaşta aldı ama sadece 2 sayfa okumuş süs olsun diye falan filan almış

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Herkes 😃 Zombi filmleri dizileri izlerim ama kitaplarina para ve zaman vermem asla.

0|0
    0|0
  • Gercek olsada diri diri yensek bir

0|0
    0|0
    • Anlamadım azizzadeleri, biraz daha açıklar mısınız?

• Hanzadeleri, düşünmeye ara verip eğlenmelerinden ziyade, eğlenceye ara verip düşünmeye ihtiyaçları olduğu kanısındayım, ne dersiniz?

• O tur kitaplar genelde genclere hitap ediyor. Yetiskin okuyorsa eger kitap okuma kulturu vardir ve birikimleri vardir. dusunen insanlardir. yogun is gununden sonra rahatlayip kitap ile zihin dagitmanin bir zarari yok bence. genclere gelirsekte kitap okuma aliskanligini kazandirmada bir etken olmus olurlar ilerleyen zamanlardada makale biyografi tarzi yazilarda okumaya baslarlar bence bir zarari yok. Biraz eglenmek gerek

• İlgi alanım değil

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Sanırım yaprak dökümü aşk ı Memnu gibi dizileri kastediyorsun.. aşk ı Memnu yu okumadım lakin romanını hiç mi hiç begenmemiştim, gerçi okuduğumda orta 3 e gidiyordum belki ondandır.. lakin bana bir romandan ziyade roman denemesi gibi gelmişti , Türk edebiyatında olağan başarısız bir roman denemesi..

Zombi benzetmeni anlamadım

0|0
    0|0
Yükleniyor...