Türk filmleri Yeşilçam film zekası hakkında ne düşünüyorsunuz?

soru başlıktaki gibi baylar bayanlar geçen gün tvde zap yaparken belgesel tadında birşeye rast geldim Türk filmleri hakkında. adam söle demişti o zaman teknoloji yoktu eğer olsaydı yeşilçam filmleri hollywood filmlerinin yerini alırdı. siz ne düşünyorsunuz bu konuda?

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• başlıkları bile aynı nerdeyse. ayşecik-fatmacık-ömercik-nuri alçocuk(bundan pek emin değilim)-coşkuncuk-gülşahçık-sezercik falan filan.

hep isimleride küçük emrah küçük ibo küçük onur küçük ceylan küçük gülşah vs vs.

zaten o küçük emrahın annesi hep kötü kadın oluyo.kız kardeşine o bakıyo.o saçları teknolojiyle uğraşsalar yapamazlar zaten emrahın saçlarını.sonunda kız kardeşide anasıyla aynı oluyo.bi emrah namuslu zaten.

tecavüzcü adamların hepsinin ayrı bi stili var resmen.mesela nuri alço ilaçlarıyla ünlü.merak ediyorum acaba o adamın evinde gazoz içebiliyormudur kimse.çünkü bizim halkımız filmdeki karakteri dışarıya yansıtır çoğu zaman hele eskiden bu daha fazlaydı.

genelde kötü adam tiplemesini yapan kişi diğer bir filmde de kötü adam oluyodu.iyi olan ise diğer filmlerde de iyiydi.

kötü adamların gülüşleri aynı iyi olanlarsa biraz safçana kalıyodu.hepside her halta inanıyordu.

araba çarptığı için kör oluyordu kızlar ne ilginçtirki bunun tıpta mümkünatı yokmuş.

hele o en eski konuşmaları matrix seviyesinde teknoloji kullansanız değiştiremezsiniz. nayır nolamaz nalan o N harfi hep vardır ve bütün hatunlar aynı tarzda konuşur.kötünün konuşma şekli bellidir daha dik konuşur iyinin konuşma şeklide bellidir daha mülayim konuşur.

her filmde kadınların kafasında koca bir peruk varmış gibidir.insan azcık değişiklik yapar.

genelde erkekler gazinoda şarkı söyleyen kadınların seslerini duyduktan sonra aşık olur.

hepsi efkarlandığında rakıya sarılır.

ya filmde baştan sona bir hüzün ya da baştan sona bir komedi hakimdir.

bir filmde hiç unutmam adamın teki sinirinden kederinden elindeki plastik bardağı sıkar elinden kanlar akmaya başlar sonra tam elinin içini çekerken kamera bi görürsün cam kırıkları.ne oyuncu ne de seyirci o camkların nerden geldiğini hala anlayamamıştır.

işte garip birşey bu yeşilçam ama olsun ben yinede çok seviyorum o filmlerle büyüdük.bu filmlerden dolayı psikolojimiz bozulmuş olsada onunda çaresi var psikolog.ayrıca çok şey öğrendik.açık gazoz içmemeyi.yabancılar şeker vermek istediğinde gitmemeyi. vs vs.artık burdan siz çıkarın sonucu yeşilçam hollywood filmelerinin yerini alır mıydı almaz mıydı.

0|0
    0|0
    • filmler esinlencekti Türk filmlerini.

• yabancıların filmlerini savunucu bir yazı yazmadım.onlarınkini yazmaya kalksam ciddi anlamda saçmalıklar var.mesela korku gerilim filmlerinde aksiyon filmlerinde hep aynı kişilerin üzerine uyarlanmıştır.artık sonunu tahmin edebiliyosundur ve ilginç gelmiyodur sana.bunun yanı sıra uzaylılarla olan filmlerinin hiçbirini izlemedim izlememde saçma geliyo çünkü dediin gibi.sementha vardı o güzeldi mesela.eskilerden bahsediyorum tabi yine.amacım yeşilçamın sempatik yanını göstermekti yanlış anlaşılmym

• hababam sınıfı filmi hala ve hala dünyadamı avrupadamı ne en iyi komedi filmi seçilmiştir mesela.ayrıca kemal sunalın oynadığı her film güzel.bunu idda ediyorum.bizim filmlerimizin espirili yanları bunlar.ama holywood filmlerine aday olurmuydu yine bilemicem.çünkü holywoodun istediği bizim gibi gerçekçi hayat hikayesi olaylarlarından daha çok kurguya dayalı filmler.kültür farkından bence yine zor.ama dengeyi sağlayan sağlam filmlerde var.dediğim gibi en başında hababam sınıfı klasikleri gelr ztn

Kızlar Ne Diyor 3

• teknık eksıklıklerıne ragmen bayılıyorum Yesilcama.. kimbilir belki eksıklıkler onları daha 'bizden,içimizden' yapıyor.

0|0
    0|0
  • hollywood yerini alirmi almazmi bilemem ama turk filimleri oldugu degerde zaten benim icin. kimin neresinde hangi degerinde umrumda pek degil. benim hayatimda guzel bir kosesindeler tek bunu biliyorum...

0|0
    0|0
  • yok ya. zor. senaryolar birbirini tekrarlıyor genelde. ama belki komedi filmleriyle olabilirdi diyeceğim ama sonuçta bu filmlerdeki mizah evrensel değil yöresel. zor bence...

0|0
    0|0
    • kemal sunal'ın bazı filmleri evrensel mizaha yön verebilir nitelikte. ör: 100 numaralı adam (hatta biraz daha zoom: kardeşini ters elle tokalaşarak tebrik ederken diğer elindeki silahın patlaması. "palyaço" komikliği değil mesela bence oradaki. güzel bir ayrıntı.)

Erkekler Ne Diyor 3

• hollywood filmlerinin yerin alır mıydı bilmem ama çok orjinaldir bizim yeşilçam filmleri.amerikalının aklına gelmicek teknikler kullanmıştır yeşilçam emektarları.mesela hiçbir amerikalı sandalyeden uzay gemisi yapamaz ama biz yaparız :D

0|0
    0|0
  • Cevap: Selvi Boylum Alyazmalım.

0|0
    0|0
  • Alamazdı çünkü İngilizce evrensel bir dil. Türkçe değil.

0|0
    0|0
    • ingilizce dublaj olurdu ozaman :)

• Türkçe dublaj en son lisede izledim sanırım. Neyse konu ben değilim tabii ki. :))

Eski Türk filmleri gerçekten çok çok iyiydi. Ama pek evrensel olduğunu düşünmüyorum.Amiyane tabirle bir Turist Ömer'e elin gavuru gülmez :))

• nayır nolamaz nalan kelimesini ingilizce nasıl dublajlayabilirsinki kendine has bi özelliği var olayın :D ayrıca o sesleri kimse çıkaramaz beni seviyomusun hadi söyle seviyomusunnnn? hayır söyle diyorum seviyormusun hayır söyleeeeee söyleee seviyorum deeee söyle hadiiii evettt seviyorummm yalannnn söylüyorsunnnnnnnn bu repliği aklınıza getirin ve söyleyin bu performansı dublajda vermek ne kadar mümkün olurduki çok orjinal bizim yeşilçamın filmleri :D

Yükleniyor...