#İSTANBUL 'un İlk Belediye Başkanı Kimdir?

#İSTANBUL 'un İlk Belediye Başkanı Kimdir?
Subaşı Olarak Süleyman Bey Atanırken, #İstanbul Kadılığı'na Getirilen Kişi İse #İstanbul Efendisi Ünvanıyla da Anılan Hızır Bey'di..

Kadılığı Uyarınca Bir Yargı Mensubu Olsa da Görevleri Arasında Belediye Hizmetleri'nin Görülmesi de Var Olduğu İçin #İstanbul 'un İlk Belediye Başkanı'ydı.

Klasik Dönemde Osmanlı Devleti'nin Kendine Özgü Bir Belediyecilik Sistemi Mevcuttu.

#BunaGöre : Birer Yargı ve İlmiye Sınıfı Mensubu Olan Kadı'lar Aynı Zamanda Osmanlı Şehirlerinin Mülki Yöneticisi İdiler.

Atandıkları Bölgelerde Davaların Yanı Sıra Şehrin Belediye İşlerini de Üstlenirlerdi.

Kadılar Amiri Oldukları, #Asesbaşı , #Subaşı , #Mimarbaşı , #İhtisabAğası , #ÇöplükSubaşısı , #Böcekbaşı , #AyakNaibi Gibi Subay ve Görevlilerle Birlikte Şehrin Güvenliğinin Sağlanması, Tüketicinin Korunması Gümrüklerin ve Tüccarın Denetimi, Kent İaşesinin Sağlanması, Uygunsuz Kişilerin ve Dilencilerin Yakalanarak Kent Dışına Çıkarılması, Yolların Onarım ve Temizliği, İşçi Ücretlerinin, Kayıkçıların ve İskelelerin Denetlenmesi, Yangınlara Karşı Önlem Alınması, Kalpazan ve Hırsızların Yakalanması, Esir Ticaretinin Denetimi, Sıhhiye ve İnşaat-İmar İşleri Gibi Görevleri Yerine Getirirlerdi.

İşte #İstanbul 'un İlk Kadısı, Bu İtibarla da #BelediyeBaşkanı Fethin Hemen Ardından #FatihSultanMehmedHan Tarafından Atandı.

Asayiş ve Güvenliğinin Sağlanmasının Akabinde #FatihSultanMehmedHan , Pay-i Taht Yapmak İstediği Şehrin İmarı ve Şenlendirilmesi İçin Hemen Çalışmalara Başladı.

Subaşı Olarak Süleyman Bey Atanırken İstanbul Kadılığı’na Getirilen Kişi İse #İstanbulEfendisi Ünvanıyla da Anılan Hızır Bey'di.

Kadı'lığı Uyarınca Bir Yargı Mensubu Olsa da Görevleri Arasında Belediye Hizmetleri'nin Görülmesi de Var Olduğu İçin #İstanbul ’un İlk Belediye Başkanı Olarak, #İstanbul Surlarının, Sarnıçların, Suyollarının Onarılmasıyla Bakımı, Gıda Pazarlarının Kurulması, Esnafın, Kayıt ve Denetimi, Satışlarda Tartı Ölçülerinin, Fiyatların Belirlenmesi, Kalite-Kontrol Gibi Meselelere El Atmakla İşe Başlayan Hızır Bey, 1453-1458 Yılları Arasında Görevde Kaldı.

Aynı Zamanda Alim ve Şair Olan, Eserler Kaleme Alan ve 1407 Yılında Eskişehir, Sivrihisar’da Dünyaya Gelen Hızır Bey, Görevi Sırasında Oldukça Genç Denilebilecek Bir Yaşta Vefat Etti.

Oğulları Yakub, Müftü Ahmed ve Sinan Paşa’lar da Dönemlerinin Önde Gelen İlim Adamlarındandı.

#İstanbul, Unkapanı’nda Kendi Adını Taşıyan Bir Mescid ve Mahallenin Bulunduğu Hızır Bey’in Adı, Günümüzde Kadıköy İlçesi Kendisine Arpalık Olarak Tahsis Edildiğinden Ötürü Kadı Köyü Adıyla da Dolaylı Olarak Yaşatılmaktadır.

Mecdi’nin Şeyh Vefa Yakınında Divan Şairi Necati Bey’in ve Katip Çelebi’nin de Yattığı Tekkenin Haziresinde Bulunduğunu Kaydettiği Kabri, 1970’li Yılların Başında Restore Edildi ve Çevre Düzenlemesi Yapıldı. Babası Sivrihisar Kadısı Celaleddin Efendi Olan Hızır Bey’in #NasreddinHoca ’nın Soyundan Geldiği (Şüpheli Olan) Rivayeti, 1972 Yılında Yapılan İlk Anma Töreninde Kabrine Konulan Kitabeye de Yazıldı. Bugün, #İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Saraçhane’deki Binası Önüne, Bir Büstü de Konuldu.

#EsenKalın.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @CeyCess @EskiKurtlardan @FuC-kerFukare @myd1oez @mertlord10 @NikotinKolik @pilav_ustu_az_kuru_2 @TommyBlack

@adıyook @ayfonuolmayangörl @Bordopanter @Haberver @LaLkiLaL @Kızılcıkk @minik_şirine @obsessively @öyleyadaböyle_ @RenkliRuya

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Kpss Tarih Konu Anlatım gibisin bazen abi aydınlanıyoruz :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Iyı geceler. detaylar cok uzun :/
    (Bu gorus kaldırılır)

0|1
    0|0
  • Şimdi öğrendim. :/

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• İstanbul ne gördü ise benim çocukluğumda ki Fahrettin Kerim Gökay zamanında gördü::Çünkü tek gerçek İstanbullu oydu.. Ondan sonra ne yazık ki hep Gümüşhaneli ve Sivaslılar hakim oldu..

0|2
    0|0
  • Bilmiyordum öğrenmiş oldum

0|0
    0|0
Yükleniyor...