Biskolata reklamı üzerinden kadınların hali

Bundan birkaç yıl önce çok ünlü bir aktrisin (yabancı aktris)çocuk doğurmuş vs.

Sadece kadınlar için, photoshoplanmamış vucut makyajı yapılmamış bir şekilde selulitleriyle vucudundaki doğum çatlaklarıyla,pozlar verdiğini okumuştum.Kadının yaptığını zerre kadar tasvip etmesem de bu konuda söylediği sözlere hak vermemek elde değildi. Şöyle diyordu; bugün kadınlar güzel olmaya adeta zorlanıyor, kusursuz vucutlarla kıyaslanıyor,veya bunalıma giriyor(ki bu kusursuz resimlerin sahibi bile resimdeki kadar kusursuz değil)Onlara bizim gibi ünlülerin de kusurları olduğunu ve kusurlarıyla kendilerini sevmeleri gerektiğini anlatmak istedim.”

Yine birkaç ay önce sanırım 2 yıl önce çıkmış bir reklamı ilk defa gördüm. Evet ilginçtir, ağladım. Biskolata reklamıydı bu reklam… hayır sevinçten falan değil tabii ki..İletişim araçlarının çıkmasından bu yana(yani yaklaşık 80 yıldır) kadınların başına geleni biraz daha net anladığım için anladım.Bil boardlar, yani reklam panoları, sinemalar, diziler,internet.. Her yerde kendilerinin bile olamayacağı kadar farklı bir kadın imajıyla,( Bknz. youtube makyaj hilesi yazın ilk çıkan link)kadınlar ister istemez güzel olmak zorundaydı…Kendini güzel olmak zorunda hissetti, hissettirildi.

Böyle olmayanlar da vardır elbette ama genelde böyle.Gariptir, dizilerdeki genel olarak erkek oyunculara bakın, hemen hemen hiç biri yakışıklı değil, belki sadece başrol ama çoğu zaman başrolde böyle değil… Yani erkeklere dayatılan bir şey yoktu.. Hayır asla olmasın da zaten…

Gelelim biskolata reklamlarına… Reklamda evet yakışıklı erkekler göz kırpıyor falan, kadınlara hitap eden bir reklam.. :Biraz daha araştırırsanız başka bir ülkenin yine kadınlara hitap eden ve sadece erkek cinsel cazibesini(bedenini) çok çok daha net bir şekilde kullanan reklamlar da var,yine çikolata reklamı, benim gerçekten midem bulandı bakamadım ama alıcısı olmayan reklam yoktur diye düşünüyorum..Kadınların reklamlar hakkındaki yorumları da tahmin ettiğiniz gibi…

Şimdi bir düşünelim..Herşeyi tersine alalım olur mu…Özellikle kadınlardan istiyorum bunu düşünmelerini…Bil boardlardaki kadın afişlerini indirelim ve yerine yarı çıplak yakışıklı erkek fotoğrafları koyalım,televizyon reklamlarında, filmlerde ,dizilerde yakışıklı erkekler oynasın, afişlerde , gazetelerde yarı çıplak yakışıklı photoshoplu erkek fotoğrafları bulunsun…Bu erkekler aynı zamanda bu kadınların yaptığı gibi göz kırpsınlar falan kendine davet ediyor izlenimi uyandırsın mesela…Size sanki sizi arzuluyormuş gibi baksınlar…Tıpkı bu gün kadın cinselliğinin kullanıldığı her alanda olduğu gibi, her alanda onlar bulunsunlar…

Ne olurdu?

Bu bir soru değil.Sadece bugünün erkeklerini anlamak için bir empati yöntemi benim yaptığım…Ve bu sorunun cevabını içinizde cevaplayıp halinizi anlayın kızlar,ve bizi anlayın sevgili erkekler.Sadece kadınlar değil erkeklerin de duyguları sömürülüyor.Belki daha fazla istismar ediliyorlar bilemem.

Erkeklere sormak istiyorum diğer kadınlardan da o kusursuzluğu arıyor musunuz?

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Kusursuzluğu aramak çok saçma ve cahilce olur..!

Son 80 yıldaki Kadının Cinsel yönden cazipleştirilmesinde en çok kadınların katkısı var bence. Özellikle şu sıralar işlerine gelmeyen her konuda ortalığı yıkıp isteklerini söke söke alabiliyorken, bu bahsi geçen konuda arada bir sadece birkaç çatlak ses çıkar ve o kadar.

Parelel bir olayı söyleyeyim. Moda defilelerinde iskelet gibi Hatunlar ( ay pardon Mankenler) kullanılır hep. O sundukları kıyafetler de o Ölçüler üzerinde düzgün, cazip ve cazibeli duruyorlar. Peki Toplumlarda kadınların % kaçı o ölçülere sahip. Abartmak istemiyorum ama. %10'u olan bir ülke olduğunu sanmıyorum ( Açlıktan kırılan Afrika ülkelerinde var, ama onlarında kıyafetler ellerine geçmiyor).

Neticede bunların hepsi Kadınların elinde. Erkekler açısından tabiki cazip bir durum, Karşı cinsi kendisini cazip kılabilmek için yırtınıp duruyor işte.

1|0
    1|0
    • teşekkürler cevabın için...

"Özellikle şu sıralar işlerine gelmeyen her konuda ortalığı yıkıp isteklerini söke söke alabiliyorken, bu bahsi geçen konuda arada bir sadece birkaç çatlak ses çıkar ve o kadar."

demişsin... Aslında ben şikayet etmedim... İki tarafta halinden memnun görünüyor sen de böyle demişsin sanki..Açıkça ifade etmek istemesem de, durum tam tersi olduğunda yani erkek cinselliği kullanılsaydı sürekli başkaları tarafından uyarılmış sekse her an hazır bir kadın modeli doğardı.t

• O Aksi dediğin durumda da Herkes halinden memnun olurdu. Şu an Kadınların " O Güzellik Abilerei Hatun kişiler gibi" olma çabalarının aynısını bu defa da Erkekler yana yırtına sağlamaya çalışırlardı Ki bu da Kadınların işine gelirdi..Roller değişsede Temelde düşünce aynı kaldığından bişi değişmezdi...

• Avrupa ve pek çok ülkede aynı reklam veya standartlar mevcut..sadece bizim erkeklerde Aklı Apışa indiriyor bu durum. Bence Bizim erkeklerin bu şekilde olmalarının sebebi Beslenme Şekli, İklim ve Açlıklarını giderememe. Pek çok kez İtalya, İspanyada bulundum, Erkeklerin bu husustaki tepki ve düşünceleri tamamen aynı, tek fark onlar bu isteklerini nispeten kolay giderebilme imkanlarının olması..

Erkekler Ne Diyor 3

• Kadının objeleştirilmesi her alanda uzun zamandır var, haklısın. Bu biraz da evrim kurallarının istismarı aslında. Erkekler dişi için yarışır, kadın seçer. Koluna güzel kadını takan adamı diğer erkekler kıskanır ve reklamlarda da bu vurgulanıyor: "bu arabayı al, rekabeti kazan".

Öte yandan gerçek hayatta erkeklerin çoğu reklamlarda, dizilerde vb. görüp hayran olduğu kadınların yanına dahi yaklaşamayacağını bilir, o yüzden standartlarını düşük tutarlar.

Şahsen Biscolata reklamını çok beğeniyorum ve böyle reklamlar olmalı diye düşünüyorum. Kadınlar nelerden hoşlanır öğrenmiş oluyoruz, onlar gibi olmaya çalışıyoruz. Yakın zamana kadar eline krem süren adama sen ne biçim erkeksin denirdi. Şimdi mahalle berberleri bile kaş alıyor, maske yapıyor. Erkekleri vitrine koymak iyi bir şey bence.

1|0
    0|0
  • Dünya ekonomik sistemi erkeklerin elinde. Bu yüzden de kendileri ne istiyorsa onu dikte ediyorlar. Bunun üzerine Din kavramı da bindirilince hooop, kadın erkeğin bir basamak altında. Erkeklerden umudu kesin. Kadın dayanışması denen bir şey varsa BİRLEŞİN.. Ha bunun yanında 3-5 duyarlı erkek de olursa ne ala.. Onu düşünmeyin.. Dayanışma olmadan hiçbir şey olmaz..

2|0
    0|0
  • Kadın kendini böyle kullandırıyor. Hadi reklamlar falan anlarımda p*rno filmlerde bile kadını küçük gören duygudan uzak bir şekilde yansıtıyorlar. Kadın kendini para için bu kadar küçük düşürüyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• hepsi birbirinden yakısıklı bence :)

2|1
    0|2
  • o biscolata reklamındaki hamuru yoğuranı alıcan eline varya, üf diyorum üç gün üç gece. hatta kırk gün kırk gece üst üste

2|1
    0|1
Yükleniyor...