Neden biz kitaplara en az para veren ülkelerden biriyiz?

Bakiyorum dünya ortalamasìna japonya 100 dolar ortalama abd 80 dolar Türkiyede yıllik kitaba verilen para 1 dolar bile degil bunun nedeni ne sizce ?

1|0
40|46

En İyi Kız Görüşü

• Her ay ortalama en az 80 tl harcıyorum kitaplara.Kitaplarımı kolay kolay paylaşmam,içim gider. Çeyizlerim onlar benim.O kadar çok kişi gördüm ki para biriktirmek için yemek yemeyen onun yerine kıyafete para veren ama kitaba para vermeye acıyan.

4|4
    3|2
    • 3. cümle çok doğru kesinlikle her boka para verılıyor ama ınsanlarımız kitap okumaktan aciz hatta bedava versende almaz yok alır götürür evde sobaya atıp ısınır hatta yemek yıyecekken altına koyar yada ne bılım ustunde patates,soğan soyar.

• Terk Etmenin El kitabı BELEŞ SİTEME BAKABİLİRSİN

Kızlar Ne Diyor 39

• şimdi ülkemizde kitap biraz daha ucuz olsa insanlar belki okumaya istekleri daha çok artar

ama bakıyoruz yeni çıkan bir kitap 17 liradan aşağı olmuyor hatta 30 liraya bile kitap ama bir kitap için 30 lira değmez tabi kitap önemli ama o kitabı bir kere okuyup bırakıyorsun sadece sana verdiği güzel mesajlar falan oluyor kitap okumayı bende çok seviyorum ama ülkede karnını doyuran asgari ücretle çalışan bir çok insan var ve bunlar karınlarını ve diğer ihtiyaçlarını zor karşılıyorlar bir kitaba gidipte 30 lira verirlerse işleri daha da zor ama şöyle insanlarda var gereksiz şeylere para harcarlar ama kitaba gelince ne gerek var derler o da ayrı bir şey ama bence ülkemizde ki kitap fiyatlarını biraz daha düşmesi gerektiğini düşünüyorum

0|1
    1|0
  • ya ne kitabı şöyle abuksubuk serzenişlerde bulunmayın milletin açlıktan ağzı kokuyo çalışıp didinmekten mecali kalmıyo bi de kitap mı okicak. herkesin kafasına yerleşmiş şu düşünce kitap okuyan adam akıllıdır zekidir. hass.. ordan hadi. okudukları twiligh,hush hush abuk subuk insana hiçbir şey katmayan bomboşş şeyler.. aman ne gerekli.

3|1
    2|4
    • Şuana kadar gördüğüm en mantıklı cevaplardan biri.

• Çok boş bir yorum...

• Ha ha :) Peki tamam:)

• Kitaplar pahalı.20 tl diyor.İstemesemde korsana kalıyorum .Ama 1 sene sonra aynı kitabı d&r kalkıp 4 liraya satıyor.

0|0
    2|0
  • Korsana hayır :P

0|1
    1|0
  • Türkiye'de kitaba yıllık verilen paranın 1 dolar bile olmaması, Türkiye'deki para biriminin Türk Lirası olmasından kaynaklanıyor olmasın? :P

Şaka bir yana, demek ki bizim insanımız kitap okuma alışkanlığı kazanamamış, bu alışkanlığın okullarda kazandırılması lazım bence, kitap okumanın önemi küçüklükten itibaren anlatılmaya başlanmalıdır. Bunu ancak eğitimle aşabiliriz diye düşünüyorum.

Kendi adıma konuşursam da kitaba para harcamayı severim. Okudukça yeni kitaplar alırım. Kimseye de öyle okusun diye vermeyi veya başkasından kitap almayı sevmem. Kitabım bana özel olsun isterim çünkü okurken sevdiğim cümlelerin altını kalemle çizerim veya kitapla ilgili notlar yazarım, okuduğum tarihi, adımı soyadımı hemen her kitaba yazarım.. Ucuz kitap almayı sevmem, yani korsan olmasın öyle bir kitaba 5tl verip almayı sevmem okuduğum kitaba, yazarına hakaret gibi gelir bana...

Umarım yıllar içinde kitap okuma oranı Türkiye'de de artar, insanlarımız biraz daha bilinçli olur..

1|0
    1|0
  • Türkiyede'ki insanları gruplarda inceleyelim. kitap okumayanları ilk grup kabul edersek onlar zaten para vermez. 2. grup kitap okumayı sevenler arada sırada korsan kitap alıp genelde kütüphanelerde takılan 3 grupta kitap okumayı delice sevenler ve her kitaba para yetiştiremediği için kütüphaneden geçinenler. ve bence çokta bir önemi yok ne kadar para verdiğinin daha doğrusu avrupanın ne kadar para verdiğinin bir önemi yok. çünkü önemli olan okuyor olmaktır ve okuduğumuzuda avrupaya kanıtlamak göstermek zorunda değiliz. eğer bir millet ve onun içindeki her bir fert okuduğunun farkında ise ve kendisini en iyi biçimde yetiştirebiliyorsa detayların önemi yok. Avrupa bilmesede olur ve bilinmeyen çoğu şey zaten güzeldir

0|0
    1|0
  • Kutuphane her yerde/ulkede var, bence Turkiyede cok kitap okuyan insanlarda var, ama buyuk bir kesim analfabetik oldugu icin, ortalama olarak cok az bir miktar kitap okuyan ve kitap satin alan oluyor

0|0
    1|0
  • üniversitedeyken küçükbi araştırma yapmıştım bu konuyla ilgili.sıra gelmiyor çünkü daha elzem ihtiyaçlardan.korsan kitapçılar satışlardan gayet memnun yani ucuz olsa alacak insanlar kitap.araştırmalar hep türkiye ile avrupadaki kitap okuma oranını karşıılaştırıp durur avrupadaki refahla türkiyedeki refah aynı mı allah aşkına.orada insanlar emekli maaşlarıyla dünyayı geziyolar bizimkiler anca faturalara yetişiyo.sanmayın ki okumak istemediklerinden

0|0
    1|0
  • çok pahalı o yuzden

0|0
    1|0
  • Bunun nedeni çok basit biz açlık seviyesinin çok az üstünde yaşayan bir ülkeyiz kaldıki kitaba para verelim. Bir başak neden ise ülkemizde kitapların 20-30 tl arasında olması bu paraya korsan kitaplarsan 5-6 adet verilmesidir acı ama gerçekler bunlar.

1|0
    1|0
  • üşengeç milletiz okumak yerine nasıl olsa filmini yaparlar diye düşünüyoruz. osmanlıyı bile dizilerden takip ediyoruz. ne bekliyorsun ki

0|1
    1|0
  • ben kendi adıma harçlığımın yarısından fazlasını kitaplara veririm dayanamam zaten ama milleti bilmem

1|0
    1|0
  • okumuyoruz orası ayrı ama bir de şöyle bir durum var 3 gün önce bir kitap getirttim yurt dısından 80 sterlin kendileri. adam 2 -3 tane alsa bu tarz kıtaplardan bir yıllık olayı tamam, e bizde kitaplar ucuz zaten, hele bi de korsan olayı da var, okumamamızın yanısıra bunlarda etken bence..

0|0
    1|0
  • genellemiorm , bazı insanlar diorm...! kitap alırken giderz korsan alır, ama aykkabı alırken gider en iyi marka en iyi yerden alır. Türk milletinin tasarruf planları böölede gariptir.. şurdan pay biç, parayı biriktirr biriktrr osıraada yemez içmez hastalanır , biriktrdigi paraylada tedavi olur..

0|0
    1|0
  • Kitap almaya giderken otobüse biniyoruz, gidene kadar para bitiyor.

Kitap almaya giderken benzin alıyoruz, para yine bitiyor.

İnsanlar asgari ücretle iki çocuk büyütüyor. Okul kıyafetleri aidatları dershaneleri derken kendine kıyafet almıyor. Çocuklarını yetiştirebilmek için geceleri ek iş yapıyor. Yaşamaya çalışıyor. Kitap okuyacak zamanı mı bulsun? Kitap alacak parayı mı bulsun?

0|0
    1|0
  • asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan bir insan kitaba nasıl para versin...

0|0
    0|0
  • yaa çünkü çok az alan kişi olduğu için pahalı geliyo ve ayda kitaplara 700-800 lira yatırınca annem harçlığımı kesiyo ben de okuyamıyorum e sonuç: kültürsüz kişilerin oranı artıyo :/

0|0
    0|1
  • Acınck drumdayız bskA hç bse değl bir saatni ble ktap okmya ayırmyan insnlrla dolu bi ülkedyz ondan snra yok cnayetler yk snlar njye arttı dye sbp aryz

0|0
    2|1
  • okur yazarlık in az olması

1|0
    1|0
  • korsan kitap diye bi şey var ondan

bi kitap 20 liradan aşağı değil gerçek kitap sever birisi 1 ya da 1 buçuk haftada bi kitabı bitirdiğini düşünürsek ayda 80 lira yapıyor bu da insanları korsan almaya yöneltiyor vede kayıtlara geçmiyor kanımca :))

0|0
    2|0
  • o ülkelerin kişi başına düşen milli gelirleri ile bizimki arasındaki farkı da dikkate almanı öneririm

0|0
    0|0
  • televizyon denen bir beyin yıkama aracı varda ondan valla benim kütüphanem full doludur ve hepside okunmuş

0|0
    1|0
  • ne bir dolar değil yaa her gün kitap alıyorum yayınevleri sayemde zengin oldu yemin ederim.Parayı biriktirsem şimdi bir yatım iki katım vardı.

1|0
    0|1
  • ben kitapa baya yatırım yaptım hala da yapıyorum :)aç kaldığım oluyor bazen ama bir kitabı okumak istiyorsam o kitabı kesin alırım.ama soruna gelecek olursam acaba korsan falan mı alıyor ki?korsan kitap en mantıklısı gibi:)

0|1
    1|1
  • çünkü çok pahalı bi kitap 25 tl eder mi! ya korsan ya da ebook yapcaz başka şansımız mı var!

0|0
    2|0
  • okumuyoruz.. ondan olabılırmı?

0|0
    1|0
  • Ben hiç para vermem ama evde kitaplık doludur.Dayım sağolsun hangi kitabı istesem alır gönderir:)

0|1
    1|0
    • Böyle bir dayımız olmadı gitti :(

• Kitap okuma bir alışkanlık halidir.Sen alışkanlığını kaybetmişsin biraz.

İkincisi de yaş ilerledikçe insanların aradığı kitap türleri değişir.Kafandakine yatkın olmayan kitaplarda da sıkılır uykun gelir.bu da olabilir kanımca.

• Terk Etmenin El kitabı BELEŞ SİTEME BAKABİLİRSİN

• Kitaba ayıracak param olmadığı için olabilir.

1|0
    1|1
  • kısa ve net bir cevabı var cehalet

0|0
    0|0
  • ben alıyom ya nasıl o kadar değil 1 dolar da mı değil

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    9

Erkekler Ne Diyor 46

• Elalemin 1 kilo domates alacak parası kalmıyor ay sonunda ustadım sen neyden bahsediyorsun?

Türkiye koşullarında insanların %60 ı açlık sınırına yakın gelir elde ediyor bunun %30 u açlık sınırının altında zaten.

geri kalanın %30 u orta gelir seviyesinde ki onlar da çocuklarına bir gelecek, ev yada araba alabilmek için ekmek parasının hesabını tutuyor. etti mi sana %90

geri kalan %10 luk grubun çoğu hayatını Yurt dışında geçiren üst seviye gelir grubu, zaten onların memlekette herhangi bir oranı etkileyecek varlıkları yok.

geri kalan %1 veya ' lik grup tüm günü kitap okuyarak geçirse ne değişir?

Gelir dağılımının tamamen adaletsiz olduğu bir ülkede insanların sanat ve kültüre zaman ayırması mümkün değildir, olamaz da zaten.

Avrupada 12$ a satılan bir kitap türkiyede 50Tl ye satılıyorsa o hiç mümkün değil zaten!

0|0
    0|0
  • Kitaba en az para verilen ülkelerden biri olmamızın nedeni gelir seviyesine direkt olarak bağlamak saçmalıktır. Çünkü türkiyede yapılan araştırmalarda kitap okumama nedeni olarak halk %50 gibi bir oranla kitap okuma alışkanlığım yok demiş. Bu bugun için de hala geçerliliğini korumakta.

Millet olarak kitap okuma bilincimiz oturmamış.Kitaba verilen paraya acıyoruz ama burger da 2 menuye 20 tl vermeyi acımıyoruz.Saatlerce cafelerde oturup 2 kitap parası ödemeye acımıyoruz.Üniversitede hocaların bir çoğu gerekirse az yemek yiyin az gezin,kısın ama kitap alın diye öğütler vermektedirler anlayana.

Asgari ücretle geçinen aileleri elbette görüyoruz nice alamayacak durumda insanlar var.Ama kitap okumak için de nice yollar var.kütüphaneler var.okuma grupları var.Ama Bunun için de bir çaba yok.

Kendimiz okumadığımız gibi colugumuza cocugumuza da bu bilinci aşılamıyoruz.ugrasmıyoruz.gerek görmüyoruz.

Ve yine aynı noktaya geliyoruz. Kitap okuma bilincimiz yok.

0|0
    2|0
  • Önemsemiyoruz gereği yok daha iyi ucuz kitaplar var diyip alıyoruz ama anlamıyoruz Türkiye fazla kitap okumuyor ondan dolayıda ülkemizi tanıtamıyoruz ve büyümüyor eğer kitap okusak ülkemiz tanılır ve daha iyi kültürel bir ülke olurdu.

0|0
    0|0
  • Gelirle ilgili değil. Hep diyorum; Türk milleti dinleyicidir, araştırmacı değil. Yüzlerce yıllık alışkanlıklar bir anda değişmez. Ülkenin okuma oranı artıyor.

0|0
    0|0
  • Bizim millet, kafasını kitaba gömüp, kendini dışarıda akıp giden hayattan soyutlamaz.

Mangal kömürüne en çok para veren milletiz bak, o da var..

Kalkıp, karşındaki insana iki kelime edemiyorsan, yemişim doğu-batı sentezi konulu bilmem ne kitabını ya..

0|1
    1|0
  • bence bu konuda iyiye doğru giden bir gençlik var hiç değilse öyle umuyorum. bu cumhuriyet jenerasyonu ile son jenerasyon arasında kalan o kısım biraz cahiliye dönemi olmuş sanırım.. yoksa etrafımda kitaplara ilgi duyan çok kişi var..

1|0
    0|0
  • değerini bilmediği şeye para vermez insan. 40 yıl önceki istanbuldaki boş araziyi düşün, ilerde ne kadar işine yarayacağını bilmediğin için ona yatırım yapmazsın. ama kitap bariz hayat kurtarıyor ve cahillikten biz göremiyoruz o acı :(

0|0
    0|0
  • bizim halkımız miskinlik yapmayı, öğrenmekten ve bilmekten daha çok sever, ondan..

0|0
    0|0
  • Aç insanın kitaba verecek parası yoktur. Ancak Türkiye için geçerli açlık terimi; İnternet, alkol, sigara, kızlar vb. gibi şeyler oluyor. Bunlara aç olan kişi de niçin kitap okusun ki, elindeki parayı yatırdığı şeyler ortada.

0|0
    0|0
  • Ogrenciyim vede acayip para harciom kiyaplara artik pdf ni bulup ingilzce olarak calisiom Sen hikaye roman turu diosan onlari okumak cok sIkıcı ya Ama bilgi iceren yazilar cok okurum

0|0
    0|0
  • Anlamı basit 1. ve ana sebep okumuyoruz ikinci sebep dolar kurunda para değerimiz küçük,ikisi de etkili:)

0|0
    0|0
  • hcam america da incil bile bedava türkiye'de kuranı kerim parayla

hadi onu da geçtim kazandığın kadar harçarsın boşver buda olmadı

bizim ülkemizde her şey parayla dönüyor kitap gerek yok mantık bu

0|0
    0|0
  • insan ,lazım olan şeye para verir.kitabı okumuyosa napsın ki.bi de abd yle japonyayla kıyaslanmaz bu ülke.onlar refah ülkeleri,g8 üyesi..biz gelişmekte olan ülkeyiz

abd kişi başı m.g 50 bin $ japonya da 34 bin $ burda 10 bin $

okuma yazma oranı da japonyada full mesela.gibi gibi...

0|0
    0|0
  • bi makalede okumuştum Japonyada bir kişiye 7 kitap düşerken bizde 7 kişiye bir kitap düşüyormuş. Bİz 7 kişile ya kitaba ortak oluruz yada 7 kişiyle ortak kurban keseriz :))

Okumayı sevmiyoruz. Ailece sevmiyoruz. Ebeveynler okusa tv yi kapatıp çocuklarda bunu alışkanlık haline getirecek ama gazeteyi alırız sadece soba tutuştururuz.

0|0
    0|0
  • Oha kız pahalı dedi ya! Elinde ki telefona baksan kaç bin TL'liktir kim bilir?!

Bu ülke insanına vericeksin odunu dayıycaksın odunu derdimde cahil gibi gözükmek istemiyorum çok kitap okurum şu an TED BELL Korsan adlı kitaptayım ve gerilim sevenler Karl OLsberg Sistem ve Kara Yağmuru öneririm.

0|0
    0|0
  • okumak yerine izlemeyi tercih ediyoruz hani bir zamanların sağlam sorusu vardı ya oyun mı daha iyi bilir gezen mi işte biz gezen olmayı kabullenmişiz

0|0
    0|0
  • her konuda belgesel varken kitap okumayacak kadar zekiyiz biz. Avrupa görünüşte önde gibi ama işin aslını bilen yok, türkler herzaman öndedir.

0|0
    0|0
    • Dalga mı geçiyorsun sen?. Avrupa Forever der giderim.

• 500 sayfalık ansiklopediyi 30dk da anlatan, hemde aklında kalan belgeseller varken, o kitabı 2-3 haftada okumak + okudugnu unutmak çok mantıklı. Tam gaz devam et

• okuldaki hocalarım okumkatan tiksindirdiler hergün iş yerine 2 farkıl gazete gelir onları bile okumam

0|0
    0|0
  • televizyonu bi biraksalar kitap okumaya firsat bulacaklar. Nezaman Turk kanali acsam ya reklam ya dizi.

0|0
    0|0
  • Kişisel gelişim candır.Lan daha yeni aldım 100 liraya tonlarca kitap içm gitti ama bilginin değeri sonsuz gözümde :)

0|0
    0|0
  • hep siyaset hep politik kitaplar yada yok edfendim o gider başkasının hayatını yazar yazdığı kişi gene siyasetçi olur sonrada neden kitap okumuyoz gına gelmiş zaten devletin problemlerinden

0|0
    0|0
    • Dostum iyi kitap bulmak okumak emek isteyen araştırma gerektiren birşey.film tavsiyesine benzemez.

• ağaç yaşken eğilir.biz çocukluğumuz da masalları başımızın ucunda birinin anlatmasına alışmışız.o yüzden artık kendimiz zahmet edipte okuma gereksiniminde bulunmuyoruz.buda kitap alma gereksinimini bitiriyor

0|0
    0|0
  • Çünkü kitabı 1 kişi alıyor 10 kişi okuyor bizde. :D

1|0
    0|0
  • link Paramız kalmamış demek ki kitaba.

0|0
    0|0
  • iki sebebi var. bizim millet kitapla tanışana kadadr teknoloji çok gelişti. dolayısıyla herşeyin elektronik ortamda olanını kullanıyoruz. ikincisi ise kitap aldık mı okuyup bir kenara koymuyoruz. aynı kitabı bazen onlarca kişi okuyor.

0|0
    0|0
  • çünkü bizde paylaşım var, bir kitap alırsın, eşin dostun akraban arkadaşların herkes okur:D ayrıca bu alınan kitapta korsan olur:D resmi rakamlar yanıltmasın seni:)

0|0
    0|0
  • Demek ki ''kitapsız'' bir milletiz. Bkz; Aziz Nesin'in %60'lık iddiası.

1|0
    0|0
  • Millet aç karınını doyuramıyor çoğu kesime kitap almak lüks geliyor olabilir bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Bir de e-kitap olayından dolayı.

0|0
    0|0
  • şöyle bi etrafa bak, yetişen nesli, hatta bizim nesli, bi de bizden önden giden nesli bi gör. para harcadıkları yer nedir? nasıl yetişmiştir? neleri düşünüp neler dikkat eder? ne kadar sallamasyon yaşar? belki bi cevap buluruz

0|0
    0|0
  • Kitabı okumaya beyin lazım. En büyük sıkıntımız bu.

1|1
    2|0
    • Burda kitap okuma oranı değil, harcanan para söz konusu. Neden amerikada japonyada fazlada türkiyede 1 dolar bile degil diyor. Bunu dusun bi önce! İnsanlar kitap alsa bile korsan alabiliyor herkes bi kitapa 20-30tl veremiyor. Bunu dusunerek yazıyorum milli gelirimiz nekadar kisi basına diye.

• Kitap okuma oranı ile ilgili değil, kitaba harcanan parayla ilgiliydi bu yanlıs bisey ama cogu kitap okuyan insan korsan alıyor. Benim demek istedigim çoğu insan çıkartıp 20tl veremez. Ben haftada 2 kitap bitiren bi insanım ayda 8 kitap eder. Ve ben her ay bu 8 kitabı orjinal fiyata alacak maddi gucum yok. E haliyle istatistiklerde kitaba harcanan fiyat dusuk cıkar cunku yasal yollardan alınmıyor. :)

Dini boyutu hiç ortaya atmıyorum.

• @burakkaan, sen önce imlanı bir düzelt daha sonra tekrar görüşelim.

• Erkekler Devam
    16
Yükleniyor...