Kuşak farkı hakkında görüşleriniz nelerdir?

link

Kuşak farkı hakkında ne düşünüyorsunuz? Keşke değişmeseydi deyip özlediğiniz yada iyi ki değişmiş dediğiniz neler var?

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• giyim örneği verilmiş orda. aslında değişen giyimimiz değil zihniyetimiz. benim dedem üstünü giymeden balkona çıkar döker rakısını gün batımını seğrederken keser mezesini. komşularıda çağırır gün batımını izledikten sonra. orda güzel bi muhabbet döner. şimdi birini bi yere çağırdığımızda acaba bişey mi isticek diye bakıyolar insanlar. dedemler heryere çatkapı gidermiş. çalarmış kapıyı girermiş komşunun evine. biz yam komşuya çay içmeye gitmeden önce arayıp soruyoruz. nerde o eski ev ziyaretleri falan. ayda yılda bir insanlar birbirini görürse. facede fotograflarımızı paylaşıyoruz ya o yetiyor heralde insanlara. sonra kafa dedik evet. 1960 larda insanlar istediği gibi giyinirmiş. dedem o zamanlar saçını uzatmış. şimdi ben uzatmaya kalkıyorum toplum hemen erkeğin saçı kısa olur diye bastırıyor. biz bu değiliz ki. atalarımızda öyle cüneyt arkın gibi değilmiş hani. saçlar genel olarak kılıçla kesilirmiş, ya düzenli sıfıra vurulurmuş yada uzatılıp toplanırmış ki uzatılıp toplamak çok daha yaygınmış. valla ne olursa olsun ben dedemlerin kuşağıyla yaşamak isterdim. insanların dininede karışan pek yokmuş o zamanlar. dedem anlatır. yol yaparlarmış onlar o zamanlar. yanımızda hristiyanıda vardı yahudiside derdi. hep beraver otururduk kardeş gibi yaşardık derdi. şimdi? sıkıyosa kiliseye girerken görsün bi komşun. mahalleden taşınmanı isterler. eskiden kürdüyle lazıyla bütündü bu ülke. herkes annesinin namusunu kime borçlu olduğunu bilirdi. aziz türk milleti denilenin sadece türk olmak değil türkiye vatandaşı olmaya gönül vermek olduğunu bilirdi. şimdi? mecliste aziz türk milleti denmesi ayrımcılık dendiği için yasaklandı. herkes bi yerlerden kendisini kötülicek bişeyler çıkartmaya çalışıyor. eskisi gibi ne kardeşlik kalmış ne dostluk. kolayını bulsalar tanışmadan önce banka hesabını kontrol ederler insanın. evet zihniyet. kuşaklar arası zihniyet farkı. çok koyuyo inan. insanların daha modern daha düşünceli olmasını beklerken ilk çağdaki gibi hayatta kalma mücadelesiyle savaş yada kaç diyerek yaşamlarına devam etmeye dönmeleri gerçekten üzücü. ileri mi gidiyoruz? ileri gittiğimiz elektronik dışında bişey varsa söyleyin bizde bilelim.

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bu iki kuşakta da olmam istemem; orta kuşak istiyorm :P

0|2
    1|0
    • bi tarafta ol demiyorum ki zaten, neler iyi yönde neler kötü yönde değişmiş sana göre

• pantolonun bele kadar inme kısmı iyi gelişme; popodan düşmesi kötü.

• link :) en büyük fark teknoloji sanırım artık evde elektirikler kesildiğinde tüm aile bir araya toplanıp sohbet eder olduk...

0|2
    0|0
    • evet her evde jeneratör olmalı :D

• evet, eskiden bizde de öyleydi.. 2000 lerde bile. elektrik gidince gaz lambası yanar, babamla ansiklopedi karıştırmaya başlardık.. :-))

• çok ansiklopedi karıştırdığın belli zaten :):) bazen nece konuştuğunu anlamıyorum:)

• eski kuşak solculuk vs sağcılık tartışmaları yaparken günümüz kuşağı apple vs windows arasında gidip gelmektedir.

0|2
    0|0
  • İkiside kabus ya:)) ortası yok mu:)) İnsanı değerler değişmeden modernleşebilseydik tam süper olurdu.Gelişicez,değişicez olması gereken bu ama bu durumun geçmişi unutarak yapılması gelecekten soğumama sebep oluyor:( Eti cinoyla elvan gazozlarını özledim.

0|2
    0|1
  • iyiki değişmiş link

0|0
    0|0
    • evet bazı kıyafetlerde fazlasıyla haklısında hala etkileri devam ediyo buda kaçınılmaz bir gercek

• eski kuşaklar arasnda bu kdr derin uçurumlar yokmş keşke o zmnlarda kalsaydık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Tam elli yılı dolduruyorum. İki kuşak derken hangi iki tanesini göz önünde bulundurduğunuzu bilemiyorum ancak, geçen bu yarım yüzyıl içerisinde gözlemleyebildiğim kendimce olumlu olumsuz ayrıntıları paylaşmak isterim.

Aklımın erdiği yıllarda (70 orta ve sonları), eğitim konusunda Köy Enstitülerinin toplumun bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi için inanılmaz katkıları olduğunu öğrenmiştim. Üniversite eğitimi, ulaşılması zor ancak gerçek bir eğitimdi. Sadece bilimsel değil, her açıdan bireyin eğitimini üstlenmiş bir kurumdu. Lise öğrencisi olmanın bile, gerek siyasi açıdan gerekse toplumsal açıdan bir bilinç gerektirdiği dönemlerdi 70'ler. Ne yazık ki her geçen yıl bu bilincin tamamen kaybolduğunu, yerini, düşünmeden yoksun, sorgulamanın tartışmanın anlamını bilemeyecek kadar yıkanmış beyinlere bıraktığını görüyorum.

80 ve 90'lı yıllara, teknoloji alanındaki çok hızlı ilerleme damgasını vurdu. Akşamları radyoların başına geçip Ejder Akışık anlatımındaki radyo tiyatrosunu dinleyebilme zevkinin heyecanının yerini, TV de hangi kanalda ne izlesek karmaşası aldı.

Hızlı teknolojik ilerleme, her alanda hızlı tüketim toplumunu yarattı. Teknoloji sayesinde Dünya ile yakın bağın oluşması, geleneksel ve kültürel açıdan yozlaşmayı da beraberinde getirdi. Toplum hızla teknolojinin getirdiği yozlaşmanın ve bozulmaların esiri oldu. Çocukluğumuzda sokaklarda oynadığımız oyunların yerini, beynin gelişimini körelten, bağımlılık yapan bilgisayar oyunları aldı. Obezite de bu sayede çoğaldı.

20. YY başlarından itibaren ise, bu sorgulamadan, araştırmadan yoksunlaştırılmış, beyinleri boşaltılmış, bilinçsiz topluluk, bazı uyanık siyasetçiler tarafından din ve ahlak sömürüsü kullanılarak ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu ele geçirme yolunda, baskı, aldatma, korkutma, sindirme gibi her türlü silah kullanılmaktadır.

70 li yılların lise öğrencilerinde gördüğümüz bilinç, sorgulama, araştırma, hak arama ve baskılara karşı direnme özellikleri ne yazık ki günümüz üniversite öğrencilerinde dahi yok. Var olan öğrenciler de siyasetin silahları ile yok edilmekte.

Her geçen gün biraz daha çağdaşlıktan uygarlıktan uzaklaştırılan, geriye götürülmeye çalışılan bir sadaka toplumu oluşturulmaya çalışıldığını gözlemleyebiliyoruz.

Aslında güzel bir başlık ve yazılacak çok şey var ama çoğu can sıkıcı olduğundan şimdilik bu kadar yeter diye düşünüyorum. Sevgiler.

1|2
    0|0
  • eskilerin çürümesi de gerekli,

ki düşsünler akıldan bedenden,

ünlemler, ithaflar aradıkça,

morluklardan, çürüklerden seçilmemeli eski,

bendeki de tanrı vergisi bir ıstırabın uzantısı,

tanımak istiyorum geçmişi, kafası "zenci başı",

buna da ihtiyaç vardı...

diye bir yazısı vardı umut taydaş ın en sevdiğim şairdir kendisi bu arada.. belki anlam biraz kayıyor ancak eskiye bağlı kalınmaması gerekiyor. kendi dönemimizde ki yaşam kriterlerimizi belirlemeliyiz. bir şeylere bağlı kalmaktansa bir şeylere bağlı kaldırmalıyız. nasıl ki şu an onlar konuşuluyorsa sonra ki günlerimize bizden konuşulacak bir şeyler kalmalı. özenti durumu mutlaka olacak ama bunu çin malı gibi kullanmaya benimsemeye gerek yok sanırım. saygı sevgi başka hadiselerdir yanlış anlaşılmasın

0|1
    0|0
  • Teknolojiden uzak bir hayatı kim istemez :=) Bize street fighter öğrettiler, mario gösterdiler ama teknolojiye bu kadar bağımlı olacağımız söylenmemişti.

Ben atari oyunlarıyla mutlu olan cocugu istiyorum. Kaseti sokup sokup çalışmayan atari oyunu istiyorum. Jeton attığımız dövüş makinalarında oyun oynamak istiyorum.

Ahır kokmak, hayvan kokmak, köyümde olmak istiyorum :(

Dedelerimizin oyunları ; gölbeç, 5 taş , çizgi , ip atlama, yakar topu oynayan çocuklar görmek istiyorum...

0|1
    0|0
  • bence eskiye göre daha iyi şimdi... nebula-eşu nun paylaştığı fotodan sonra buna kanaat ettim.One ya tayt giyen erkekmi olur...

0|0
    0|0
  • insani değerler her gelen kuşakla daha cok yıkılıyor diye düşünüyorum ben

0|0
    0|0
  • değişim iyidir

olumlu ileri yönde olursa.

şimdi düşük bel falan var ama bi zamanlarda yelken gibi ispanyol paçalar,altın madalyonlar uzun yakalar falan vardı,ve onların babaları da şimdi bu düşük bellilere zibidi diyenlere zibidi diyodu :)

kuşak farkı kafada olmalı

0|0
    0|0
  • Onu bunu bilmem arkadaş türkiyede 1990 dan sonra doğum olmamalıydı..

Şarkılar kirlendi filmler kirlendi edebiyat kirlendi...

0|0
    0|0
  • Her şey kaybolsaydı ama insanlık kaybolmasaydı..

0|0
    0|0
  • biz indigo çocuklarız

0|0
    0|0
  • Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...