Kenarda köşede kalmış iyi müzik grupları?

Baktım ki uzun zamandır soru sormamışım, müzik dinliyordum bari bir de müzik sorusu sorayım istedim.

Sorumuz şu: Kenarda köşede kalmış, çok az kişinin bildiği ve dinlediği (bu bizim ülkemizde çok az kişi bildiği için de olabilir dünya çapında biliniyor olsa da) ama dinlemekten çok zevk aldığınız çok sevdiğiniz müzik grupları var mı?

Aklınıza gelen böyle gruplardan birer şarkı paylaşır mısınız benimle?

Ben şu an link bu şarkıyı dinliyorum. Gentle Giant iyi bir grup, tüm üyelerinin ayrı bir yeteneği var hepsi birden fazla enstrüman çalabiliyor ortaya da renkli bir müzik çıkıyor. :)

Bir de bizde pek bilinmeyen Marillion vardır, Türkiyede dinleyeni çok azdır. Bu da ondan gelsin. :)

link

İlginç şeyler bekliyorum hadi bakalım. :)

Rap ve pop gibi şeyler soruma girmesin mümkünse. Gizliler de öyle.

0|0
19|57

En İyi Erkek Görüşü

• Dİğer favori grubumu da yazayım hazır siteye girmişken. =) 70'lerde harlem'deki bir köşede müzik yapan orta yaşlı bir zenci var. birgün, oradan geçen beyaz bir mızıkacı gencin gözleri bu zenciyle tanışıyor. delikanlı, bu zenci abinin şarkı sözlerinden çok etkileniyor ve günün birinde beraber çalmaya karar veriyorlar. grup kuruluyor. (özetin özeti oldu bu=) )

sadece iki kişilik bir grup. sokaklarda çalıp, besteler üretip, albümler çıkartıyorlar ve günümüzde de bunları yapmaya devam ediyorlar. özellikle gitaristin, epey ilerleyen yaşına rağmen...

mızıkacı, eğitimini de bu yönde sürdürüyor ve günümüzde blues literatürü ve amerikan kültürü üzerine profesör ünvanıyla ders veren bir akademisyen. kendisinden mızıka hakkında epey şey öğrendim.

malesef bu da pek ünlenememiş bir grup ve türkiye'de dinleyen ve sıkı takipçisi olan tek kişiyim sanırım. =)

geçmişten bir foto:

link

günümüzden :

link

ve örnek performanslar:

ilk video 90'lardan bir albüm kaydı ve sokakta çekilmiş fotoğraflar var klipte...sonrakiler ise yakın zamandan canlı performanslar...

link

link

link

link

link

link

link

1|0
    0|0
    • Yapabilsem iki cevabınızı da en iyi seçerdim, teşekkür ederim. :)

• imelda may'den sevdiğim örnekler:

link

link

link

link

tavsiyelere ben de açığım. =)

• Dinleyeceğim, teşekkür ederim :)

Erkekler Ne Diyor 56

• al bakalım yeter umarım daha fazla isteme yoruldum :(

link

link

link

link

link

link

link

link

link

link

link

1|0
    0|0
  • ben uzun zamandır blues mızıka çalıyorum. zamanında enstrümanımla ilgili araştırma yaparken keşfettiğim bir adam ve grubu var. dinlediğim/çaldığım türde favori gruplarımdan oluyor kendileri. bir ara dağıldılar, sonra tekrar birleştiler filan...ben keşfettiğim günden beri özellikle solist(mızıkacı) ve gitaristin yeni videoları düşmüş mü nete diye bakıyorum ara sıra. =) solistleri ile mailleşiyorum ara sıra filan. (mızıka çok popüler bir enstrüman olmadığı için mızıkacılar arası iletişim ve birbirinden haberdar olma durumu mümkün oluyor)

malesef çok ünlenememiş bir grup bu. bu müzik türünü türkiye'de icra eden yok ve dinleyen sayısı da bir elin parmaklarını geçmez zaten. ben seviyorum ama. belki de mızıka çaldığım içindir... öyle işte. bunlar da gruptan performanslar:

link

link

link

link

link

link

1|0
    0|0
    • Jason Ricci yi duymuştum iyi gerçekten de, diğer cevabındakilereyse bayıldım teşekkür ederim :))

• Şaka mı ya?

Müzik Türkiye'de söz üzerinden yapılıyor. Enstrümantal açıdan değerlendirildiğinde maalesef Türk müziği tam olarak karakterini bulabilmiş değil. Aslında Doğu-Batı sentez açısından çok geniş bakış açıları yakalayabileceğimiz şu coğrafyada müziğin bu kadar geri planda kalmasını anlayabilmiş değilim. Hoş zaten bizde müziği icra eden kişi sadece müzisyen vasfı taşımamıştır. Örneğin Dede Korkut hikayelerinde Dedem Korkut çıkar, alır eline kopuzu başlar çalıp söylemeye. Hem anlatıcıdır, hem duacıdır, hem tanıktır, hem müzisyendir. İleri dönemlerde de müzik notaya hiç bir zaman oturtulmamış, saray çevresinde gelişmeye devam etmiştir.

Müziğin evrensel hitaba ulaştığı noktaya nota diyebiliriz. Nota, her hangi bir açıklamaya bağlı kalmaksızın direk olarak bilinçaltına ve hislere hitap edebilecek; başka hiçbir uyarıcıya ihtiyaç duymadan kişiyi istediği kalıba sokabilecek güce sahiptir. Örneğin Fazıl Say, Mezopotamya Senfonisinde oluşturduğu kompozisyonla Türk Tarihini anlatmaya çalışmıştır. Size müziği dil ile, söz ile açıklayacak değilim. Bir başkaları da bunu yapmak zorunda değil. Rica etmeyin. N'olur!

Kusura bakmayın, baş ağrıttım. Soruya geçiyorum.

Electric Light Orchestra

The Mahavishnu Orchestra

The Nice

Van der Graaf Generator

Faust

Love

H.P Lovercraft

Örnek istersen link de verebilirim :)

1|1
    0|0
    • Aphrodite's Child, ekleyeyim dedim.

• Psychedelic grup sonuçta :) Büyük ihtimal esinlenme ya da konu alma durumu vardır.

• Mantıklı, teşekkür ederim :)

• link Dave Van Ronk - Losers

link Green Carnation

link The Essex Green - Our Lady In Havana

link Kiosk - Varda Bebar

link Buckethead - Coma

link Shona Foster - Love and War

link Aeon Spoke - The Fisher Tale

link Red Sparowes

2|0
    0|0
  • link

link

link

link

link

link

link

Pis metalciler sizi.. :)

3|0
    0|1
  • gnetle giant hoşuma gitti :) çok renkli olmuş... bende skid row öneririm. bizim arkadaşlara önerdiğim ve önerdiğim herkesin çok sevdiği bi grup. yanlız vikide falan haklarında bilgi yok adamların bende heralde kıyıda köşede kalmış diye düşünüyorum. şöyle bi girelim: link

sonra lynyrd skynyrd var. çok sevilen şarkıları var ama ismini duydun mu diye sorsan duydum diyen çıkmıyo: link ve link

1|0
    0|0
    • İkisini de bilir ve severim. Aynen Lynyrd Skynyrd pek ismen bilinmez ama şu attığın iki şarkıyı bilmeyen azdır yani :)

• :) aynen öyle :D lynyrd skynyrd ta var bi reklaam eksikliği :) sanatçı dediğinde böyle olmalı aslında. medyada değil sanatı konusunda duyurmalı ismini :)

• link Kenarda köşede kalmış bir grup değil aslında, Blue Oyster Cult

link Derek And The Dominos da zamanında pek meşhurdu paylaşmak istedim sadece.

1|0
    0|0
  • Breaking Benjamin link

Flyleaf link

Incubus link

Hypnogaja link

Nickelback link

.

Ama bunlar pek bilindik şeyler ya "-"

.

2|0
    0|0
  • dinleyeni çok aşırı değildir.. özellikle de camiaya girmemişseniz ismini bile duymamışsınızdır diye tahmin ediyorum.. link

1|0
    0|0
    • Bir aralar Epica da dinlerdim oradan biliyorum bu grubu, iyiler :)

• hatırladıkça artık yapçak bişey yok :)

• Luxus

link

1|0
    0|0
  • bu çok bilinir aslında ama az da bilinir

link

2|0
    0|0
  • link

güzel gruptur pek dinleyeni görmedim

2|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • link benm yeni favorim.

2|1
    0|0
  • Down dinle derim bi. Eski pantera vokali anselmonun kurduğu bir grup gerçi oradan Superjoınt Rıtuala geçmiş ama onlarda iyidir. Skıdrow dinle eski bir gruptur çoğu kişide bilmiyor sanırım. Benim favorim Arch Enemydir. Vokaline de hastayımdır! :) pek köşede kalmış bir grup sayılmaz ama dinlemediysen kesin dinle.

1|0
    0|0
    • Down ı bilmiyorum da Skid Row Türkiyede bilinir bence ya Arch Enemy de öyle iyiler ama yani :)

• hehe erkek arkadaşımın ailesi de öyle, evlerinde plaklar dolu kasetler falan her şey var pink floyd hayranılar zaten deep purple queen den tut da neler neler :D şimdi ferhat göçer dinliyorlarmış :D

• Çok fazla değişime uğramış onlarda :D :D Deep purple ya son nokta :)

• Country Joe & The Fish, (woodstock) link

1|1
    0|0
  • Tekno müzikde bomfunk mc's

Alternative hip-hop da beastie boys

Reggae olarak manu chao

Dancehall da elephant man

1|0
    0|0
  • link link bu grup çok güzel ve beğendiğimm iki parçası

1|0
    0|0
  • neyse grubu var ki mükemmel ötesi yeni yeni ortaya çıkıyor herkes dinlesin neyse-devran babylon diye aratın mesela çok farklı bi grub önerimdir

1|0
    0|0
  • Kudret Kurtcebe'yi bir dinleyin .

1|0
    0|0
  • The Alan Parsons Project link

The Communards link

New Order link

2|1
    2|1
  • link bu şarkıyı dinle yorumu merak ediyorum

2|0
    0|0
    • arabesk ve rock ı yakıştıramıyorum :(

• :))) yorumuna üzüldüm dil farklı olunca demişsin aslında dil farklı değil bu ülkenin dili.. neyse konu bu değil ...

• bilmediğim bir dil sonuçta hangi dil olduğunu bilmiyorum. arada tanıdık gelen kelimeler var ama ne dediğini anlayamam yani. bir ingilizce ya da türkçe gibi değil benim için.

• Öyle kıyıda köşede kalmış değil.. Ama beğenebileceğini düşünüyorum..

Forest - bluebell dance

Cravinkel - two circles

Pancake - heartfire

Jane - daytime

Kansas - dust in the wind

Dies Irae - lucifer

Jethro tull - aqualung

1|0
    0|0
    • evet bazıları o kadar bilinmez de bazıları baya ünlü yazdıklarından ama iyi şarkılar :)

• Bizim ülkemizde pek tanınmıyor ama 80-90larda çok meşhur idi hala zevkle dinlediğim nadir şahsiyetlerden..> link

1|0
    0|0
  • bu herifler türkiyede pek bilinmez ama link bu şarkılarında istanbulu anlatmaktalar. :D

2|0
    0|0
  • 2|0
    0|0
  • Geçen gene açmış bangır bangır metal dinliyorum

2|2
    2|1
  • Hara.

2|1
    0|0
  • eagles, alphaville, frank sinetra, elvis presley, rod steaward, ali rıza bin boğa...

2|1
    0|0
    • alphaville i duymamıştım. ama sinatra presley rod steward türkiyede bilinenlerden. ali rıza binboğa ise ayrı bi alem çok gülüyorum :D

• alphaville i duymadın mı @soran?!1111!11!1!BİR

• aaa bu muydu :D biliyorum bunu ya lanet olsun bana :D

• Erkekler Devam
    26

Kızlar Ne Diyor 19

Yükleniyor...