Baglama, gitar, sazlar hakkinda?

Bilenlere soruyorum mesela diyelim baglama ya da gitar calmak icin illa nota mi ezberleyecegiz muziklerin notasini mi
Kafadan ritim tutturup calabilirmiyiz ne lazim bunun icin

0|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

• İkiside olur. Ben mesela önceleri notalardan hiç anlamazdım flütü ezberliyerek çalıyordum şuraya sonra buraya tutcam diye ezberden çalıyordum sonra sonra notayla çalmaya başladım öyleki notalara bakmadan çalamaz oldum :D

0|0
    0|0
    • Ya iste bende notalara bakarak calabiliyorum ama mesela diyelim ali ayseyi seviyor parcasinin notasini bilmiyorsam calamiyorum ama kafadan iki uc nota vurup muzigi aklima getirip calmak istiyorum yapanlari gordum yani :)

• Evet yapanlar var ama birine alışınca diğer türlü çalamaz oluyorsun :) en iyisi hem notasini bilcen hemde ritmini

Erkekler Ne Diyor 1

• Notayı bir dil gibi düsün. Bilmedende bişeyler yaparsın fakat çok fazla ilerleme kaydedemezsin. İsin mantığını tekniğini kavraman çok uzun zamanını alir. Metod çalısamazsın mesela.

0|0
    0|0
    • Yani demek istedigim baglamada bir turkunun notasini bilmiyorsam calamiyorum. O turkunun notasini ezberlemeden calabilmek icin ne lazim uzun zaman boyunca calisip profesyonel olmak mi notalarla butunlesmek mi lazim yani :)

• Müzik kulağını geliştirmen lazım. Calışmalarında metronom kullanıp ritm kulağını geliştirmen lazım. Çok müzik dinleyip alt yapısında kullanılan enstrumanları analiź yapabilmen lazım. Muzikle birlikte doğru ölçülerde ritmle eşlik edebilmen lazım. Sesleri iyi tanıyıp uygun sesi bulman lazım.

• Peki anladim tesekkur ederim :)

Yükleniyor...