Osmanlı tarihinde en çok saygı duyduğunuz şahsiyet kim?

ben birçok nedenden ötürü fatih sultan mehmet diyorum. sadece İstanbul'un fethi değil mütevaziliği efendiliği nedeniyle de .siz ne diyorsunuz?

link

0|1
14|22

En İyi Kız Görüşü

• yavuz sultan selim

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• köprülü ailesi.

0|0
    0|0
  • Sultan II. Abdülhamid Han

0|1
    0|0
  • ll.Abdulhamit

0|1
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim

0|0
    0|0
  • Osman Gazi...Osmanlının kurucusu...malha hatuna olan askı,nefsını terbıye edısı ...Osmanlı dıyınce aklıma bı o gelıo :))

0|0
    0|0
  • ertuğrul gazi.küçük bir topluluğu dünyanın yarısına sahip olacak bir devlet haline getirecek stratejilerin kurucusu fikir babası

0|0
    0|0
  • Üzgünüm ama Osmanlı'ya zerre kadar saygım/sevgim yok; bu yüzden idolüm de yok.

1|4
    4|10
    • Terbiyesizlikte üstünüze yok gerçekten de. Benim Türklüğümle ya da bilgilmle ölçülecek bir şey bu ama siz ve sizin gibiler yaşadığı müddetçe Osmanlı zihniyeti hortlamaya mahkum. Bugün Avrupa'da ya da dünyanın Türkiye'yi tanıyan kesiminde Osmanlı'nın ne ünü ne hükmü var olumlu yönde. Onlar 1923 sonrası Türkiye'yi tanıyorlar: çünkü olması gereken bu. Ben Osmanlı çocuğu değilim: çünkü ben Türk'üm. Rus cariyelerin melez çocuğu değil. Ne size bunun hesabını veririm ne de sevenden hesap sorarım.

• Osmanlı'yı bende sevmem ama kan ırkçılığı yapmak kötüdür... Yapmayınız.

• Kanuni Sultan Süleyman..

0|0
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim

0|1
    0|0
  • Fatih sultan mehmet.

0|1
    0|0
  • II. Mahmut

0|0
    0|1
  • Fatih Sultan Mehmed aklı dünyaya yetti

0|0
    0|0
  • hürrem tabiki... şeytana papucunu ters giydiren tipler hep saygımı kazanır (:

0|0
    1|3

Erkekler Ne Diyor 22

• Kesinlikle Sultan Abdulaziz.Osmalının yükselme döneminden sonra gördüğü en aydın yenilikçi ileri görüşlü padişahı olmuştur.New Yorktaki Özgürlük Anıtı Aslında Sultan Abdülaziz tarafından İskenderiye Limanına konmak üzere sipariş edilmiştir.Anlamı "Ey Batı.Doğudan Doğan Sadece Güneş Değildir.Uygarlıkta Buradan Doğmuştur."

Anlamı hakkında daha farklı şeyler de söyleniyor.

link

link

Sultan Abdülaziz'in aydın kişiliği ile ilgili verilecek örnekler çoktur lakin buna ne benim ne sizin zamanımız yetmez.

birgün çok param olursa İskenderiye Limanına değil ama İskenderuna böyle büyük bu anlamı taşıyan bir heykel dikeceğim!

0|0
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim' ayrı bir sempatim var. Sebebi ise aşağıdaki şiirdir.İsteyen şiir hikayesini de bulabilir yada bana mesaj atarsanız linkini gönderirim.

Şiirin güzelliği ... ile ayrılan yerden yukarıdan aşağı, yada sağdan sola okursanız aynıdır.

Şiir şah İsmali'e yazılmıştır

Sanma şâhım...herkesi sen...sâdıkane... yâr olur

Herkesi sen.. dostun mu sandın..belki ol... ağyâr olur

Sadıkâne...belki ol...âlemde bir... serdar olur

Yâr olur... ağyâr olur... serdar olur... dildâr olur

0|2
    0|1
  • Köprülü Mehmet Paşa

0|0
    0|0
  • Akşemseddin ve Yannis Metaksas, İbrahim Mütefferika...

Yannis Metaksas sayesinde gizli misyoner örgütlenmeler kapatılmıştır. İlk rum matbaasını açan adam ama civzit misyonerleriyle dalaşması onların göze batıp kovulup idam edilmesine sebep olmuştur.

İbrahim Müteferrika'da matbaa'ya şeytan icadı gözüyle bakanlara rağmen bu işi yapmış önemli biridir.

0|0
    0|0
    • Ayrıca Yannis'in tam adı Yannis Nikodemos Metaksas... Bir Yannis Metaksas daha var, onla karıştırmayın.

• Fatih Sultan Mehmet var en başta sonra birkaç kişide var ama bu demek değilki Osmanlı devletini sevmek :)

Ben devletin idaresini yabancı kadınların çocuklarına verenlere saygı duymam!

0|0
    0|0
  • II.Abdulhamit

Yavuz Sultan Selim

Kanuni Sultan Süleyman

Fatih Sultan Mehmet

0|0
    0|0
  • Hepsi 10 numaraydi, mübarek insanlardi..Allah hepsinden razi olsun...

1|1
    0|1
  • 1- Genç Osman

2 Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne! sözüyle tarihte hatırlanan

4. Murad.

0|1
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet.

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet.

0|0
    0|0
  • hepsi çok değerli ama 2. Abdulhamit padişah olduğu süre içersinde osmanlı devletinin en zor dönmi bir karş toprak kaybetmememiş

0|0
    0|0
    • "II. Abdülhamid döneminde hiç toprak kaybı olmadı" ne yazık ki bu bilgi doğru değildir.II.Abdülhamit Mithat Paşa'nın kendisine verilmesi karşılığında Tunus'u Fransızlara vermiştir.

• II: Abdulhamid han..

0|0
    0|0
  • ben en çok osman beyi beğeniyorum. osmanlı devletinin kurucusunu. gördüğü rüyayı dinlediğimde tüylerim diken diken oluyor... araştırında öğrenin neymiş diye...

0|0
    0|0
  • Şarapçı kenandır. İzleyin anlarsınız ;)

youtube.com/watch?v=TRZConqlUUg

0|0
    0|0
  • Osman bey

0|1
    0|0
  • Kuyucu Murat Paşa

://tr.wikipedia.org/wiki/Kuyucu_Murat_Pa%C5%9Fa

0|0
    0|0
  • keloğlan..

0|1
    0|1
  • 1. Ahmet paşa kardeş katlini kaldırdı. Ama erken öldü.

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet

0|0
    0|0
  • baltacı.

0|0
    0|0
  • tabiki hepsi değerli,Fatih Sultan Mehmet Han ve Yavuz Sultan Selim Han.

0|0
    0|0
  • hürrem:D

0|0
    0|2
Yükleniyor...