Yakın tarihi öğrenmek, nereden başlamalıyım?

18 yaşındayım ve son yüz yılı bilmiyorum. Günümüzü de anlamıyorum böyle onunca. Çevremde bilgili bir tek insan yok. Ailem de bana bir şey öğretmiyor. Soruyorum, bilmediklerini söylüyorlar. Hiçbir şey bilmeyecek insanlar değiller ama öğretmekten korkuyorlar.

Deniz Gezmiş ile ilgili belgeseller var. Nazım Hikmet. 12 Eylül Belgeseli. Daha nice.

Bunları şu an izleyebilirim ama anlayabilir miyim? O dönemi bilmeden, sistemi bilmeden? Belgesel izlemekten önce okumamı mı tavsiye edersiniz? Vikipedi'den veya başka kaynaklardan.

Kitap okuyacak olursam ne önerirsiniz?

Ve belgesel olarak ilk hangi belgeselden başlamalıyım?

Güncellemeler:
Zeitgeist Belgeseli'ni izlememin ne kadar yararı olur?

40, 60, 70 ve 80 darbelerini anlatan belgeseller hangileri?
link

link

Hangisini izlemeliyim? Aynı değiller :s

0|0
4|19

En İyi Erkek Görüşü

• Mehmet Ali Birand - Demirkırat - Belgesel

Mehmet Ali Birand - 12 Eylül Darbesi - Belgesel

Mehmet Ali Birand - 28 Şubat Darbesi - Belgesel

Bazen Sağcıdır Bazen Solcudur Süleyman Demirel - Belgesel

Turgut Özal Belgeseli ( Youtube'da bulabilirsin)

Bloglar:

link

link

link

link

link (Üst menülerde istediğin kategoriler var oradan birçok belgesele ulaşabilirsin)

link

Kitaplar:

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı - Mustafa Armağan

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2 - Mustafa Armağan

Vahdettin'den Mustafa Kemal'e Unutulan Gerçekler / Küller Altında Yakın Tarih 1 - Mustafa Armağan

Yakın Tarihin Kara Delikleri / Küller Altında Yakın Tarih - 2 - Mustafa Armağan

Efsaneler ve Gerçekler / Küller Altında Yakın Tarih - 3 - Mustafa Armağan

Korku Duvarını Yıkmak / Küller Altında Yakın Tarih - 4 - Mustafa Armağan

Paşaların Hesaplaşması / Küller Altında Yakın Tarih- 5 - Mustafa Armağan

Tek Parti Devri / Öncesi ve Sonrasıyla Küller Altında Yakın Tarih- 6 - Mustafa Armağan

Kızıl Pençe / Karabekir'in Gözüyle Kuruluş Yılları (1922-1933) - Mustafa Armağan

Kazım Karabekir'in Gözüyle Yakın Tarihimiz & İstiklal Savaşı'nın İçyüzü - Mustafa Armağan

------

Lozan Zafer Mi? Hezimet Mi?/1 - Kadir Mısıroğlu

Lozan Zafer Mi? Hezimet Mi?/2 - Kadir Mısıroğlu

Lozan Zafer Mi? Hezimet Mi?/3 - Kadir Mısıroğlu

Sultan Vahideddin Bir Mazlum Padişah - Kadir Mısıroğlu

Sultan II. Abdülhamid Han / Bir Mazlum Padişah - Kadir Mısıroğlu

Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri Cilt I - Kadir Mısıroğlu

Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri Cilt II - Kadir Mısıroğlu

Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri Cilt III - Kadir Mısıroğlu

Mesaj uzun geldi 2. parçaya bölüyorum.

1|0
    0|0
    • ve en bombası ;

Dr. Rıza Nur - Hayat ve Hatıratım 1-2-3-4 Cilt. (bunu büyük ihtimal bulamazsın bulsanda sansürlüdür ve 3 cilttir mesaj atarsan PDF olarak e-kitap linkini seninle paylaşabilirim.)

Ayrıca Youtube'dan Kadir Mısıroğlu'nun videolarını izleyebilirsin;

link

Bu kaynakları bitirdiğinde

• Bu kaynakları bitirdiğinde birçok tarihçiyle yakın tarih adına tartışmaya girebilirsin :)

Senden tek isteğim biraz sorgula. Şüphe tek gerçektir ;)

Daha detaylı bilgi alış-verişinde bulunmak istesersen mesaj atabilirsin.

• Teşekkürler. Okul yüzünden çok yoğunum şu sıralar. Başladığımda mesaj atacağım :)

Erkekler Ne Diyor 18

• Kitaplardan belgesellerden sinema flimlerinden.ziyade o olayı yaşamış insanlardan öğrenmeye çalışsan sana daha çok faydası olurdu.Ama eğer o imkanın yada anlatacağın biri yoksa;kendinde çabalayarak öğrenebilirsinn.Ben günümüz tarihine ilgi duyarım.Bunlardan öte televizyon programlardaki tartışmaları izleyerek başla onlar yanlış birşeyi savunsada sende araştırma hissi uyanır.Bu adam yanlış söylüyor neden böyle dersin.Sonra başlarsın roman okumaya belgeseller izlemeye sinema flimlerini izlemeye internetten bilgi edinmeye ...Tarhi gerçekleri saptırmamak için sürekli okumak ve araştırıcı,sorgulayıcı,eleştirici bir tavır sergilemel lazım

1|0
    0|0
  • Şu deniz gezmiş nazım hikmet gibi adamlar , tamam deniz gezmişin bazı yönlerini takdir ediyorum ama nazım hikmet kim ya. Milletin ağzından düşmüyor diye öğrenme ihtiyacı hissetme. Bunlar boş iş. Devrimcilere merak saldıysan Dünyanın en büyük devrimcisi K.Atatürk ten başlamalısın. Tarihe merakın varsa Türk tarihini araştır, özellikle islamiyetten önceki tarihi araştır. İslamiyet ve sonrasını okullarda bol bol öğrendik zaten. Bunları araştırmak için kitap falan okuma, kitap okuyanlar kendini kültürlü göstermeye calısan enayiler, kitap devri bitti haberleri yok, 1 kitabı 10dakikada anlatan belgeseller var. Belgesel izlerken yahudi belgeseli National Grapich den uzak dur. TRT Belgesellerini izle, youtubeden bulabilirsin. Türk devleti yöneticilerinden başla araştırmaya. İlk türk devletini kimler kurmuş, oğuzdan gir tayyipden cık hepsini araştır bilgin olsun. Yöneticilerden sonra kültürü araştır, bugün bile gördüğünüz birçok hareketin söylemin taa 2000 yıl öncesine dayandığını göreceksin. Türk kültürü yıllardır asimile edilmeye çalısılıyor, izmir tarafları asimile oldu bile, ama bu okadar kolay değil, tarihini öğren, titre ve kendine gel.

1|0
    0|2
  • Küller altıdna yakın tarih diye bir kitap var Timaştan onu oku. 6 kitap olması lazım

1|0
    0|0
  • Kütüphanemdeki kitap sayısı 500 e yaklaşıyor..Tarih bölümündeki kitaplarımın çoğu yakın tarihe ait..

Yakın tarihi öğrenmek için tek belgesel 2 3 kitap yetmez farklı görüşlerden bir çok kitap okuman lazım siyasetle ilgilenmen lazım anı kitapları okuman lazım..

Yaşın 18 19 civarıysa 25 ine kadar tarih küpü olursun..

1|0
    0|0
    • Başlangıç için soruyorum. Nereden başlamalıyım

• 1. dünya savaşı sonra 1930 dünya ekonomik krizi 2. dünya savaşına hazırlık 2. dünya savaşı sonra sovyet yükselişi amerikan sovyet soğuk sevişmesi bunun türkiyedeki sağ sol yansıması ve darbeleri yine bu soğuk savaş döneminde sovyetçi bi çok ülkede yaşanan darbeler..

• Teşekkürler :)

• önemli olan tarafsız olanı bulmak.belgeseller de taraftar görüşle çekilir bişey anlamazsın.denizler kimine göre it kopuk haindir,kimine göre halk kahramanı.kimine göre Mendersler demokrasi şehididir kimine göre ülkeyi satanlardır.

sen tavır almadan bi düşünceye saplanmadan sadece olayların nasıl geliştiğini araştır ki objektiviteyi yakalayasın.

yalnız bunun için 3. selimden 2 mahmuttan başlamak lazım.cumhuruiyetin dahi kökü oraya dayanıyo.bu benim tezim.

1|0
    0|0
    • Teşekkürler. Kaynak olarak ne önerirsin?

• aşağıda iki kitap verdim.biri bu link

diğeri de ilber ortaylı.halil inalcık ve ilber ortaylıdan devam sen.yabancıların yaptığı belgeseller falan boşver.temeli objektif al en önemlisi bu.hiç bi karar veremiyosan youtub a ilber ortaylı halil inalcık yakın tarih cumhuriyet 60 80 darbesi gibi şeyler yaz bu bile bişeydir.yaşına rağmen bu ilgini takdir ettim bravo.

• Doğan Avcıoğlu mesela Milli Kurtuluş Tarihi serisini okuyabilirsin. 1990'lara kadar geliyor o. Ondan sonrası için de mesela Soner Yalçın, Tuncay Özkan, Faruk Bildirici, Doğan Yurdakul, Can Dündar vb bunların kitaplarından devam edebilirsin

Tam belgesel olmasa da belgesel tadında Zincirbozan var mesela

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Ayrıca Zeitgeist 1.5 saatlik değil 80 partlık bir belgeseldir bende video.google.com'dan izlemiştim sanıyorum.

1|0
    0|0
    • 2 saatlik ilk bölümünü izledim. İki bölüm daha var diye biliyorum.

• Pardon Zeitgeist değil karıştırmışım. The Arrivals ( Gelenler ) belgeseli siyasi değil gerçi ayrıca bana da saçma geldi o yüzden tavsiye etmiyorum :)

Yine de link vereyim:

link

• Teşekkürler.

• böyle çok üzerine düşersen sıkılırsın. önce günlük siyasi haberleri izlemekle başla haberlerin ilk 20 dakikasını

1|0
    0|0
  • BBC nin büyük dünya tarihi belgeselini izle youtube da var. Al birinci bölüm. youtube.com/watch?v=g5jMKBrRRlU

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • bunlar için binlerce kaynak var ve pek ortak noktaları yok sen en iisi belgesel izle anlamadıysan tekrar izle kitaptan bişey anlamazsın en iisi video ama düzgün sitelerden

1|0
    0|0
  • Kesinlikle tek kaynak takip etme.Bir çok kaynaktan oku.Analiz et.En son öğrendiklerinle de iyi bir sentez yap ve görüşünü belirle.Kimsenin etkisi altında kalma.

1|0
    0|0
    • Hangi kaynak onlar? :(

• Sen ilk ne okuyarak/izleyerek başladın? Öğrenmeden önce görüşün yoktu ya.

:(

• Dediğim gibi tek kaynak değil.(Yani sadece sol görüşlü veya sağ görüşlü bir kitap ya da video değil.)Objektif ol.Kafan çok karışacak eminim.Bunca yıldır iyi bildiklerin bir anda...

• güncellemeye karşılık yazasım geldi:

babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

1|0
    0|1
  • Tarih kahramanları asanlart arafından yazılır,hiçbir belgeye güvenme.

1|0
    0|0
  • hiç bulaşma siyasete kafayı yersin koçum

0|0
    1|0
  • Hep sol goruslerden ornek vermissin, madem bilgin yok daha objektif kisileri takip et sonra hangi gorusu benimseyecegine karar ver

0|0
    0|1
    • ''Nereden başlamalıyım''ı soruyorum.

• Tv yok bizde. Hangi programlar? İsimlerini söyler misin? Netten takip ederim.

• Rasim ozanla umit zilelinin programini tek gecerim, dinamit galiba ismi. Adı bile sakat, bol tansiyonlu

• Türkçe kelime bilgin kâfi derecede ise Kadir Mısıroğlu'nu tavsiye ederim. Belgesiz konuşmaz.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• tavsiye ededeğim kitaplar:

Bir Yiğit Vardı: link

Gerçek Tarihin Peşinde :: link

Oyun Bozan: link

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923- 2023) link

Belgesel olarak izleyebileceklerin:

Mehmet Ali Birand'ın Demirkırat Belgeseli

ilgilenirsen daha tavsiyelerim olur canım.. doğru düzgün bilgiler öğrenmek istiyorsan tabikide.

1|0
    0|0
  • Günümüzde yakın tarihi anlatan filmler çoğaldı. Yakın tarih kitaplarından birini okuyup eksiğini filmlerle ve belgesellerle tamamlayabilirsin. Bu tip bilgiler zamanla yerleşiyor. İlgin varsa karşına çıktıkça yeni yeni bilgiler edineceksin zaten.

1|0
    0|0
  • yalan söyleyen tarih utansın serisini okumalısın ..

1|0
    0|0
  • basit anlatan kitap ve filmlerle kabasını kavra sonra tarihçilerin kitapları biraz ağır oluyor anlaman kolay olsun Hoşçakal Yarın filmini izledin mi

1|0
    0|0
Yükleniyor...