Neden bizdeki "sosisli" onlarda "hotdog"?

Hep ilgimi çekmiştir bu isim. Ne alakadır hot-dog?

Babam bundan 10 sene önce yabancı bir ülkede bulunmuştu. Komşuları onu mangala davet etmişler. Yenilecek et ise köpek etiymiş. Köpekleri ölmüş ve yemeyi tercih etmişler. Babam gitmemiş ve çok etkisinde kaldığı için bu olayı yeri gelindiğinde hâla anlatır.

Acaba böyle bir şey yüzünden mi bu isim verilmiş, sadece rastgele mi?

Güncellemeler:
Ben sadece basit bir tartışma konusu açayım derken, sizin ego tatmin etmeniz konuyu bozuyor tabii. En iyisi cevap falan vermeyin.

0|0
6|16

En İyi Erkek Görüşü

• Sosisli sandviçe İngilizce'de neden 'Hot Dog / sıcak köpek' denir...

Piyasaya çıktığında da isminden ötürü birçok kimse değil yemek, eline bile almamıştır. Sosisli sandviç başta, doğum yeri olan Frankfurt sehrinden aldığı isimle 'Frankfurter' olarak bilinirdi. İnce uzun köpeğe benzediğinden, başından beri 'Dachsund Sosisi' olarak bilinirdi. Alman sosisleri, New Yorklu beyzbol seyircisi arasında çok yaygındı. Satıcılar 'Dachsund sosisinizi sıcak sıcak alın' diye bağırırlardı. Karikatürist Ted Dorgan, bu satıcıları çok komik bulduğu için sık sık bunların karikatürlerini çizerdi. Karikatürlerinde sattıkları sosisleri gerçek Dachsund köpeği gibi gösterirken, satıcıları birbirlerine 'Sıcak köpek alın' diye bağırırken gösterirdi. 'Hot Dog' ismi de buradan gelmektedir.

Hikayesi böyleymiş...

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Almanca konuşulan ve köpek eti yenen tek avrupa ülkesi olan isviçre'den gelmiş olabilir diyeceğim ama ingilizce olması biraz saçma oluyor

0|0
    0|0
  • Eşşen şeysini yesinler breh

2|0
    0|0
  • Çok düşünmücen... hardal, ketçap, mayonez opsiyonel. turşusuz. bu kadar.

0|0
    0|0
  • ıngılızcenın gucu...

0|0
    0|0
  • Egomu tatmin etmeye geldim.

Loading...%99...'''''

tamamdır.

0|0
    1|0
  • hotdog harbiden köpek eti miymiş lan? ben yalan zannediyodum onları

1|0
    0|0
  • Onlardaki köpek eti bizdeki at :D

0|0
    0|0
  • Bize ingilizce öğretmenimiz anlatmıştı. Sandeviç ekmeğinin kenarlarına taşan sosisi köpek kulağına benzetiyolarmış o yüzden bu ismi vermişler.

0|0
    0|0
  • Baban Çin'e ya da Çin mahallesine gittiyse dediği doğrudur ama Amerika'da daha yaygın kullanılır hotdog alakası yok yani.

0|0
    0|0
  • çindemiymiş:P

0|0
    0|0
  • ilk çıktığında köpek eti die bir efsane yayılmış

0|0
    0|0
  • İngilizler bu konuyu açıklık getirmezlerse 3. Dünya Savaşı yakın.

0|0
    0|0
  • Önce sen GORALI isminin nereden geldiğini anlat

0|0
    0|0
  • kibar olrak söylen mış hotdog aslen sosisli dir :)

0|0
    0|0
  • köpek eti yenirmi nan nasıl yiyolar arkdas yaw

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Bu ecnebiler ne midesiz arkadaş ya :O

0|0
    0|0
  • hotdog bagırsak bozan bişe, sosiste kısır yapan bişe.. ama aslnda ikiside aynı ..

0|1
    0|0
  • Üstada sormak gerek.

Buralardaysa, ''Hotdog'' a bir danış derim.

0|1
    2|0
  • deyyuslar sıcak kopak yiyi!1!

0|0
    0|0
  • ismine hic takilmiyorum 3 tane goturuyorum cok acikmissam ki şu an aciktim.

0|0
    1|0
  • Eskiden Almanyada hotdog'un köpek etinden yapıldığı iddia ediliyormuş o yüzden ismide böyle kalıp günümüze gelmiş diye okumuştum bi tane kitapta.

0|0
    0|0
Yükleniyor...